W ostatnich dniach kurs bitcoina porusza się w trendzie bocznym i walczy o utrzymanie powyżej poziomu 40 tys. dolarów. Aktualnie przebił już tę wartość i kontynuuje dalszy wzrost.
Kurs bitcoina w ciągu ubiegłego tygodnia porusza się w trendzie bocznym, a jego kurs oscyluje między 40 a 42 tys. dolarów z niewielkimi wychyleniami powyżej lub poniżej tych wartości. Rynki finansowe wyceniły już dynamiczną sytuację na Ukrainie i trwający tam konflikt zbrojny. Dopóki szala zwycięstwa nie przechyli się na którąś ze stron, lub nie pojawią się znaczące w tej kwestii nowe informacje, to dalsze działania zbrojne nie powinny póki co wywoływać większych wahań na rynku. Wiele z aktywów uznawane za bezpieczne wyhamowało swoje wzrosty. Kapitał powoli wraca na bardziej ryzykowny rynek akcji i walut cyfrowych. W czasach niepewności umacniała się wartość dolara, a aktualnie jego kurs wynosi 4,26 PLN. Drożejące wcześniej złoto kosztuje 1922 dolara za uncję. Rekord ustanowiło także Euro, które na szczycie kosztowało około 5 PLN, a aktualnie jest to 4,69 PLN. Dalsze osłabianie się złotówki tymczasowo wyhamowało ze względu na rosnące stopy procentowe, które mają wzmocnić naszą walutę. Kapitalizacja bitcoina i wynosi aktualnie ok. 801 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 21 miliardów dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym, zauważymy, że jego wartość wzrosła o 7,4%, a szczytowym punkcie tego tygodnia wynosiła około 43,5 tys. dolarów (185 tys. PLN).
Ważnymi punktami oporu, których przebicie może decydować o utrzymaniu dalszych wzrostów jest fioletowa i żółta linia na wykresie. Jest to EMA-21 (ekspotencjalna średnia krocząca z 21 okresów) oraz SMA (prosta średnia krocząca z 20 okresów). Przez bardzo wielu analityków linie te uważane są za wyznacznik bieżących trendów. Jeśli kurs znajduje się ponad nimi, oznacza to, że jesteśmy w trendzie wzrostowym. Jeśli jednak kurs bitcoina znajduje się poniżej tej wartości to możemy mówić o rynku niedźwiedzia i potencjalnych spadkach w dłuższej perspektywie, na czym najbardziej cierpią altcoiny.
Nastroje inwestorów – kurs bitcoina
Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 31 punktów, co oznacza, że na rynku wśród inwestorów panuje strach i niepewność co do dalszej sytuacji rynkowej. Mimo stabilizacji kursu nie widzimy, aby wśród inwestorów zmniejszył się niepokój, a wielu z nich obawia się kontynuacji trendu spadkowego. Ważnym punktem dla dalszych losów bitcoina będzie linia oporu w okolicach 45 tys. dolarów.
Notowania altcoinów – kurs ethera
Większość altcoinów w ostatnim czasie odbiła razem z bitcoinem. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem, również ulegał sporym wahaniom cenowym. Aktualnie cena jednego ethera wynosi 2951 dolara, a kapitalizacja całego projektu to 354 miliardy dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie 12 miliardów dolarów.