w

Zakup bitcoina – jakie są możliwości? Która z nich będzie najlepsza?

Obecnie coraz więcej osób rozważa zainwestowanie w kryptowaluty. Na rynku jest ich jednak tak wiele, że wybór jednej może się okazać naprawdę trudny – szczególnie dla kogoś, kto dopiero zaczyna zagłębiać się w świat krypto. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się jednak bitcoin, który nie bez powodu nazywany jest czasem „złotem kryptowalut”. W takim razie jak kupić bitcoina? Na co zwrócić uwagę? I czy na pewno to akurat kupno bitcoina będzie najlepszym pomysłem?

Wiele osób postrzega BTC jako świetną inwestycję

Choć nie każdy rozumie, jak działają kryptowaluty, to obecnie trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o bitcoinie. Nic w tym dziwnego – w końcu jego wartość sięga obecnie kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Wiele osób postrzega więc tę kryptowalutę jako mającą ogromny potencjał i postanawia również w nią zainwestować, by się wzbogacić. Tym bardziej, że nie brak historii osób, które wcześniej zdecydowały się na kupno BTC i zarobiły na tym astronomiczne kwoty.

Bitcoin jest przy tym kryptowalutą zdecentralizowaną i nie podlega nadzorowi jakiegokolwiek banku państwowego czy rządu. To sprawia, że jego kurs może naprawdę mocno się wahać – a więc także mocno wzrosnąć. Jego wartość napędzają spekulacje i rosnące zainteresowanie. W końcu im większy popyt przy jednocześnie niewielkiej podaży (a ta ze względu na z góry ustaloną liczbę BTC, które znajdą się w obiegu, jest mocno ograniczona), tym większa też wartość kryptowaluty.

Oczywiście kurs bitcoina jest nieprzewidywalny, więc trudno oczekiwać, że będzie tylko szybował w górę. Doskonale pokazują to ostatnie dni – najpierw kapitulacji na rynku kryptowalut, kiedy bitcoin zanotował ogromne spadki, aż w końcu jego wartość spadła poniżej 33 tysięcy dolarów, a później informacja, że kurs bitcoina zaczyna odbijać.

Kupno BTC – jakie są możliwości?

Przechodząc już od sedna, warto więc przyjrzeć się sposobom na zakup bitcoina. Do wyboru jest w sumie kilka rozwiązań, które zostaną omówione w kolejnych akapitach. Te możliwości to:

 1. Giełda kryptowalut,
 2. Kantor kryptowalut,
 3. Transakcje bez pośredników,
 4. Bitomat.

1. Giełdy kryptowalut

Warto zacząć od zdecydowanie najpopularniejszego sposobu zakupu kryptowaluty, jakim są giełdy. Na świecie działają ich tysiące i z ich pomocą możliwe jest nie tylko kupno BTC, ale także zakup innych kryptowalut – np. ethereum czy litecoin. To o tyle dobre rozwiązanie, że po pierwsze giełdy są starannie zabezpieczane przed atakami hakerskimi, a poza tym ich obsługa jest stosunkowo prosta nawet dla osoby dopiero wkraczającej w świat kryptowalut.

Ze względu na tak ogromną liczbę giełd umożliwiających zakup BTC  może pojawić się jednak problem z wybraniem jednej, konkretnej. Na pewno ważną kwestią będzie w tym przypadku zwrócenie uwagi na języki, w jakich obsługiwana jest giełda – najlepiej, gdy umożliwia korzystanie ze swoich usług w języku polskim, choć oczywiście na pewno znajdą się osoby, dla których używanie wyłącznie języka angielskiego nie będzie stanowić żadnej przeszkody.

Na tym etapie wybór i tak pozostaje jednak dosyć szeroki. Z tego powodu warto przyjrzeć się m.in. opiniom o giełdzie, a także zajrzeć na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego i sprawdzić, czy dana giełda tam nie widnieje. Najpopularniejsze rozwiązania to obecnie BitBay oraz Biance.

2. Kantor kryptowalut

Druga opcja to kantor kryptowalut. Działa na analogicznej zasadzie co tradycyjne kantory, w których można kupić walutę innego kraju. Kupno bitcoina przy pomocy kantoru wymaga założenia konta i wpłaty wybranej kwoty. Następnie przy użyciu PLN można zakupić BTC.

Choć jest to rozwiązanie mniej popularne niż giełdy, to poleca się je przede wszystkim osobom dopiero rozpoczynającym inwestowanie. Interfejs jest naprawdę łatwy w obsłudze, a dzięki dużym podobieństwom do tradycyjnego kantora nikt nie powinien mieć trudności z przeprowadzeniem transakcji. Oczywiście jest jeden haczyk – kantory muszą zarabiać na swoich usługach, a co za tym idzie, można się spodziewać, że kurs będzie mniej korzystny niż na giełdzie.

3. Transakcje bez pośredników

Kolejne rozwiązanie jest już rzadziej stosowane niż kupno BTC na giełdzie czy w kantorze. Tak samo jednak jak można kupić dany przedmiot bezpośrednio od konkretnej osoby, tak i można zakupić kryptowalutę od danego właściciela. Problem polega jednak na tym, że taką osobę trzeba najpierw we własnym zakresie znaleźć, a potem również samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo całej transakcji. I choć nie brak osób, które rzeczywiście preferują transakcje bez jakichkolwiek pośredników,  to w przypadku początkujących inwestorów giełda czy kantor będą znacznie bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

4. Bitomaty

To rozwiązanie, o którym nie każdy nawet słyszał, a to ze względu na mniejszą dostępność i mniejszą wygodę zakupu bitcoina. Jak można domyślić się po samej nazwie, bitomat jest specjalnym urządzeniem przypominającym bankomat, z tym że służącym właśnie do zakupu kryptowaluty. Trudno go jednak polecić jako najlepszą metodę na kupno bitcoina dla osoby, która dopiero zaczyna interesować się inwestowaniem w krypto.

Wprawdzie bitomaty zapewniają anonimowość transakcji i umożliwiają kupowanie BTC „poza internetem”. Są jednak mniej wygodne w użyciu – nie można dokonać zakupu z własnego domu. Poza tym w Polsce jest ich zaledwie kilkadziesiąt, co oznacza, że czasem aby udać się do bitomatu trzeba będzie przemierzyć wiele kilometrów.

O czym jeszcze pamiętać, decydując się na zakup bitcoina?

Na koniec warto jeszcze dodać, że sam zakup kryptowaluty to jedno. Później trzeba jeszcze zadbać o bezpieczne jej przechowywanie. Wiele osób dopiero zagłębiających się w tematykę krypto trzyma wszystkie swoje inwestycje na giełdzie. Wprawdzie te są dobrze chronione, jednak wciąż nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Warto więc wykorzystać zimne i gorące portfele. Te pierwsze nie mają dostępu do sieci, ale też nie pozwalają na szybkie wykonanie transakcji. Właśnie dlatego warto na nich trzymać środki, które nie mają zostać szybko zainwestowane. Do bieżących inwestycji sprawdzą się natomiast gorące portfele – te z dostępem do sieci. Przechowując kryptowaluty w taki sposób, można zapewnić sobie większe bezpieczeństwo, a jednocześnie nie rezygnować z komfortu szybkiego przeprowadzania transakcji.

Originally posted 2022-09-23 06:10:39.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  czym są kryptowaluty

  Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć? Kilka informacji dla początkujących

  co można kupić za bitcoiny

  Nie tylko drogie jachty i luksusowe samochody – co jeszcze można kupić za bitcoiny?