kurs litecoin

KURS LITECOIN / DOLAR


KURS LITECOIN/BITCOIN


Litecoin to „cyfrowe srebro” w świecie kryptowalut i potencjalna konkurencja dla bitcoina. Wywodzi się zresztą z jego kodu źródłowego i pod wieloma względami te dwie kryptowaluty są do siebie podobne – szczególnie w zakresie tworzenia bloków i weryfikacji transakcji. Różnica polega jednak na tym, że transakcje z użyciem litecoin przebiegają szybciej i pociągają za sobą mniejsze koszty. Choć kurs litecoin jest znacznie niższy niż kurs bitcoina, to jednocześnie cyfrowe srebro należy do tych kryptowalut, z których użyciem najczęściej przeprowadza się transakcje.

Czym jest litecoin?

Litecoin (LTC) to kryptowaluta powstała w 2011 roku. Jej twórcą jest Charlie Lee, czyli były pracownik Google. Litecoin bazuje na kodzie źródłowym bitcoina i między tymi kryptowalutami istnieje sporo podobieństw. Nie bez powodu zresztą LTC nazywa się czasem młodszym bratem bitcoina czy srebrem kryptowalut (podczas gdy bitcoin nosi miano złota).

Jednym z głównych założeń systemu litecoin jest efektywne przeprowadzanie transakcji i to przy niskich opłatach. Podczas gdy bitcoin powstał z myślą o celach długoterminowych, litecoin ma umożliwiać znacznie szybsze przeprowadzanie transakcji. Czas przetwarzania bloku wynosi w tym przypadku tylko 2,5 minuty. Ta kryptowaluta sprawdza się więc w przypadku mikrotransakcji i jako alternatywny środek płatniczy podczas zakupów. Tym bardziej, że wraz ze wzrostem jego popularności coraz więcej sprzedawców na świecie akceptuje zapłatę litecoinem.

Jak działa litecoin?

Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut system litecoin jest w pełni zdecentralizowany i niezależny od jakichkolwiek organów państwowych. Bezpieczne przeprowadzanie transakcji możliwe jest dzięki zastosowaniu kryptografii.

Sieć funkcjonuje w formie łańcucha bloków, a tzw. górnicy udostępniający moc obliczeniową swoich urządzeń, odpowiadają za weryfikację transakcji i zapewnienie bezpieczeństwa. Jak to zostało wspomniane, litecoin bazuje na kodzie źródłowym bitcoina, dlatego miedzy tymi kryptowalutami istnieje naprawdę dużo podobieństw. Różnica sprowadza się jednak przede wszystkim do szybkości przeprowadzania transakcji oraz związanych z tym opłat – w przypadku bitcoina może być to nawet 30 dolarów, podczas gdy dla LTC to koszt rzędu 5 centów.

Kurs litecoin

Kurs litecoin jest mocno zmienny – to zresztą jedna z charakterystycznych cech kryptowalut. Na jego wysokość mogą mieć wpływ m.in. stosunek podaży do popytu – im mniejsza dostępność przy jednocześnie dużej liczbie zainteresowanych zakupem, tym wyższa będzie też cena. Nie bez znaczenia pozostają także spekulacje, sytuacja na świecie czy regulacje rządowe. Wprawdzie kryptowaluty nie podlegają pod rządy czy banki centralne. Nie zmienia to jednak faktu, że w razie wprowadzenia ograniczeń w płatności kryptowalutą w danym państwie czy wręcz przeciwnie – zaakceptowania jako środka płatności, kurs litecoin może ulec zmianie.

Ta kryptowaluta ma jednak duży potencjał, by w kolejnych latach jeszcze zyskać na znaczeniu. Obecnie notowana jest na największych giełdach. Jej przewaga nad bitcoinem sprowadzająca się do niższych opłat i szybkości przeprowadzania transakcji sprawia, że coraz więcej miejsc akceptuje litecoin jako środek płatności.

Litecoin a bitcoin

Litecoin i bitcoin korzystają z algorytmu kryptograficznego, jednak podczas gdy dla bitcoina jest to SHA-256, litecoin wykorzystuje algorytm Scrypt. To z kolei wiąże się ze wspomnianą już cechą charakterystyczną, jaką jest szybkość przeprowadzania transakcji. Scrypt zawiera bowiem znacznie mniejsze wymagania, jeśli chodzi o pamięć dla dowodu pracy  – w ramach litecoin bloki mogą być generowane nawet 4-krotnie szybciej.

Nie jest to jednak wyłącznie zaleta. Taka prędkość przetwarzania transakcji powoduje też powstawanie „bloków osieroconych”. Mowa tu o przypadku, gdy dwóch górników poprawnie rozwiąże bloki w odstępie zaledwie kilku sekund. W ten sposób powstanie blok osierocony, a górnik, który go wyprodukuje, nie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę.

Różnice widoczne są także w zakresie kapitalizacji. Kurs litecoin nie może się równać kursowi jego „starszego brata”. Choć udział bitcoina w całym rynku krypto z roku na rok spada, to wciąż pozostaje niezaprzeczalnym liderem. Z drugiej strony warto dodać, że to jednocześnie właśnie litecoin pozostaje jedną z tych kryptowalut, na których najczęściej przeprowadza się transakcje.

Nie można też zapomnieć o liczbie monet, które ostatecznie mają znaleźć się w obiegu. W przypadku bitcoina będzie ich w sumie 21 milionów. Dla litecoin ta wartość jest czterokrotnie wyższa i wynosi 84 miliony.


Kurs Bitcoin

Kurs Monero