w

Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników

Bitcoin jest obecnie najbardziej wartościową kryptowalutą. Co więcej, istnieje ogromna różnica między jego wartością a wartością jakiejkolwiek innej waluty cyfrowej. Jak do tego doszło i co sprawiło, że choć jeszcze kilka lat temu bitcoina można było kupić za kilka tysięcy, to teraz jest to już liczba rzędu kilkuset? Żeby odpowiedź na to pytanie stała się nieco bardziej oczywista, trzeba najpierw przyjrzeć się czynnikom, od których zależy wartość bitcoina.

Słowem wstępu

Na początku warto przypomnieć kilka ważnych informacji, które będą mieć duże znaczenie w kontekście całego tematu. Przede wszystkim bitcoin – w przeciwieństwie do tradycyjnych kryptowalut – jest zdecentralizowany. To oznacza, że o jego emisji nie decyduje jakikolwiek bank.


Kupowanie bitcoinów różni się także od kupowania akcji czy obligacji, ponieważ Bitcoin nie jest korporacją. Co więcej, liczba bitcoinów od samego początku jest ściśle określona. Nie ma możliwości ich „dodrukowania” jak ma to miejsce w przypadku pieniędzy – ostatnie monety mają zostać wydobyte w 2140 roku.

Od czego zależy wartość bitcoina?

Po tym wstępie czas przejść już do konkretów, czyli przyjrzeć się czynnikom, które mają wpływ na wartość bitcoina. A należy do nich:

  1. Podaż i popyt,
  2. Koszt wytworzenia bitcoina,
  3. Liczba konkurencyjnych kryptowalut,
  4. Regulacje prawne,
  5. Wewnętrzne zmiany,
  6. Dostępność.

1. Podaż i popyt

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość bitcoina jest podaż i popyt. Im mniej dostępne są bitcoiny (o czym niżej), tym większa może być też ich wartość. A jednocześnie im większe jest zainteresowanie tą kryptowalutą, a więc im więcej osób wierzy w jej wartość i chce rozpocząć inwestowanie, tym bardziej ta wartość rośnie.


To właśnie połączenie tych dwóch kwestii spowodowało gwałtowny wzrost znaczenia bitcoina – ciągle spadająca podaż wraz ze wzrostem popytu.

2. Koszt wytworzenia bitcoina

W przypadku wielu towarów koszt produkcji odgrywa ogromną rolę – w końcu to od niego w dużej mierze zależy cena. Podobnie jest w przypadku wartości bitcoina, mimo że nie jest to przecież towar, ale kryptowaluta.

Bitcoin różni się jednak od tradycyjnych walut pod wieloma względami, a jednym z nich jest sposób jego pozyskiwania. Oczywiście można po prostu kupić go na giełdzie za tradycyjne pieniądze, ale istnieje jeszcze druga opcja – wydobycie (kopanie). Wydobywanie bitcoinów polega na udostępnieniu mocy obliczeniowych urządzenia w celu tworzenia kolejnych łańcuchów blockchain i weryfikacji transakcji. W takim wypadku kosztem produkcji będzie więc suma kosztów infrastruktury i energii elektrycznej potrzebnych do wydobycia kryptowaluty, a także kosztów pośrednich z tym związanych – m.in. wydatki na zakup drogich procesorów i opłaty transakcyjne.

3. Liczba konkurencyjnych kryptowalut

Choć bitcoin zdecydowanie jest nabardziej znaną i najbardziej wartościową kryptowalutą, to w ostatnich latach zdążyło się pojawić także wiele innych tokenów. Warto też dodać, że dominacja bitcoina na rynku kryptowalut maleje. O ile jeszcze w 2017 roku stanowił on ponad 80% ogólnej kapitalizacji, to już w 2021 roku ta wartość spadła do mniej niż 50%.

4. Regulacje prawne

Bitcoin pojawił się w następstwie kryzysu finansowego związanego z poluzowaniem przepisów dotyczących instrumentów pochodnych. Do tej pory kryptowaluta w głównej mierze zostaje nieuregulowana. Ma to zarówno swoje wady, jak i zalety. Z jednej strony brak ograniczeń oznacza, że bitcoin nie podlega takim samym kontrolom jak tradycyjne waluty, z drugiej z tego też powodu wielu inwestorów obawia się lokowania swoich pieniędzy w bitcoinach.

Pojawiają się jednak już pierwsze przykłady uczynienia bitcoina prawnym środkiem płatniczym – tak stało się w Salwadorze w czerwcu 2021 roku. Z drugiej strony w Chinach dąży się natomiast do zakazania handlu bitcoinami i ograniczenia możliwości ich wydobycia. Każde z takich działań wpływa natomiast na podaż i popyt bitcoina, a co za tym idzie – na jego wartość.

5. Wewnętrzne zmiany

Rozwój wydarzeń również ma ogromny wpływ na cenę bitcoina. Chodzi tu nie tylko o wspomniane już regulacje. Znaczenie mają tez ważne zmiany na świecie, a także inne sytuacje zmieniające sposób postrzegania kryptowaluty przez inwestorów. Przykładem może być tu chociażby powstanie Bitcoin Cash w ramach hard fork (twardego rozwidlenia łańcucha bloków).


 

Taka sytuacja doprowadziła do dużej zmiany w cenach. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o zarządzanie bitcoinem przez grupę głównych programistów – znaczenie mają chociażby modyfikacje protokołów czy spekulacje deweloperów dotyczące przyszłego rozwoju kryptowaluty.

6. Dostępność

Podobnie jak ma to miejsce z innymi towarami i w przypadku bitcoina zastosowanie znajduje zasada, zgodnie z którą im coś jest mniej dostępne, tym bardziej jest też wartościowe. Dowodów na działanie tej zależności jest mnóstwo – wystarczy chociażby przypomnieć sobie, co dzieje się z cenami książek, które nie są już wydawane. Cena z kilkudziesięciu złotych wzrasta do setek czy nawet tysięcy za egzemplarz. Podobnie jest w przypadku kryptowalut, w tym bitcoina. Im mniej jest on dostępny, tym większa będzie jego wartość. Tym bardziej, jeśli grono zainteresowanych inwestycją w kryptowalutę będzie duże.


  1. Kurs bitcoina rozpoczyna nowy miesiąc od spadków.
  2. Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Które jeszcze są warte uwagi?
  3. Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?

Originally posted 2022-03-13 17:47:15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zakup kryptowaluty przez Revolut

Jak kupować kryptowaluty przez Revolut i czy to rozwiązanie się opłaca?

czym jest blockchain

Czym jest blockchain i gdzie wykorzystuje się tę technologię?