w

Jak zbudować koparkę GPU?

Jak zbudować koparkę GPU? To ile bitcoina lub innej kryptowaluty może zostać wydobyte z każdym blokiem jest określone w jej algorytmie i zazwyczaj wartość ta jest niezmienna. Jakiekolwiek modyfikacje są zaplanowane z dużym wyprzedzeniem i jest to wiedza powszechna, często bazująca na zapisach w otwartym kodzie źródłowym danej kryptowaluty. Im większa liczba osób zdecyduje się ją wydobywać, tym bardziej wzrośnie trudność kopania, a więc większą moc obliczeniową będziemy musieli posiadać, aby utrzymać rentowność na stałym poziomie.

Jak zbudować koparkę GPU?

Za pomocą tzw. koparki GPU, czyli po prostu komputera z wbudowanymi dodatkowymi kartami graficznymi (w celu zwiększenia mocy obliczeniowej) możemy kopać w tej chwili takie kryptowaluty jak bitcoin, ether czy zcash. Jeśli jednak zdecydujemy się wybrać ethera warto mieć na uwadze to, że w najbliższych kilku miesiącach kryptowaluta ta zmienia algorytm konsensusu na proof-of-stake, co wiąże się z tym, że nie będzie można jej kopać za pomocą GPU. Ponadto po ostatniej aktualizacji EIP-1559 zmniejszyła się rentowność, ze względu na fakt, iż ethery które trafiały w formie gazu do górników są w tej chwili spalane.

Oprócz odpowiedniego sprzętu potrzebujemy także, założyć portfel, w którym będziemy przechowywać swoje kryptowaluty. W zależności od tego, co zdecydujemy się kopać wymagany będzie inny portfel. Uniwersalną opcją wydaje się być portfel sprzętowy w fizycznej postaci (np. Ledger lub Trezor), ponieważ obsługują one zazwyczaj kilka typów walut cyfrowych jednocześnie.

Jeśli mamy odpowiednio dobrany sprzęt do kopania i założony portfel pozostaje zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które pomoże nam skonfigurować komputer i umożliwi rozpoczęcie procesu wydobycia. Częstą praktyką jest udostępnienie swojej mocy obliczeniowej do tzw. mining pooli, które agregują ją nawet od szerokiego grona górników jednocześnie co drastycznie zwiększa szansę na trafienie kolejnego bloku w łańcuchu, a następnie nagroda, która trafiła do danego poola rozdzielana jest między jego kontrybutorów proporcjonalnie do mocy obliczeniowej, którą zapewniają sieci bitcoina.

Jaki sprzęt jest potrzebny aby zbudować koparkę GPU?

Przykładowe karty graficzne, które są najbardziej wydajne podczas kopania kryptowalut to np.

– NVIDIA RTX 3060 Ti

– NVIDIA RTX 3080

– AMD RX 5700 XT

– AMD RX 580 8GB

Jeśli zdecydujemy się zbudować koparkę GPU należy również wykorzystać koparkę złożoną z więcej niż jednej karty graficznej warto pamiętać o podstawkach do platform, zwanych PCI-e. Pozwalają one na odsunięcie procesorów kart graficznych od płyty głównej zwiększając w ten sposób przepływ powietrza co zapewnia lepsze chłodzenie. Ich cena nie jest wysoka, ale są one jednak dość awaryjne, warto więc na zapas zaopatrzyć się we większą ilość.


  1. Salwador buduje bitcoinowe miasto – bitcoin city!
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Czym są ETF’y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?

Originally posted 2021-12-07 20:49:49.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czym są CryptoPunks

Od kilku pikseli do CryptoArt, czyli czym są CryptoPunks

iphone

Potencjalne zagrożenia dla użytkowników iPhone w 2024 roku