w

Stablecoin – jak stabilne kryptowaluty utrzymują swój kurs?

Stablecoin, czyli stabilna kryptowaluta. Są to kryptowaluty, które utrzymują stały kurs, który nie podlega wahaniom. Zaprojektowane zostały w celu zapobiegania ruchom cenowym, aby dać możliwość tymczasowego „wyjścia” z rynku. Pozwalają one także na szybkie poruszanie się w sieciach blockchain mając pewność utrzymania stałego kursu przez nasze aktywa. Ponadto stanowią one także ważny szczebel pomiędzy światem kryptowalut, a tradycyjnymi metodami płatności oraz instytucjami i głównym nurtem finansowym. Mają one także bardzo szerokie zastosowanie w branży zdecentralizowanych finansów (DeFi), w których stanowią podstawę do zapewnienia płynności parom kryptowalutowym na zdecentralizowanych giełdach, a także umożliwiają istnienie tzw. błyskawicznych pożyczek i dynamiczny rozwój całej branży.

Stablecoin – jakie algorytmy wykorzystują?

Stablecoiny, mimo że końcowy produkt który zapewniają jest praktycznie taki sam, mogą różnić się pod względem tego, jak zostały stworzone i funkcjonują w sieci. Sztandarowym i najbardziej spopularyzowanym stablecoinem jest aktualnie tether (USDT), który wykorzystywany jest praktycznie przez wszystkie giełdy kryptowalutowe i odpowiada za największą część wolumenu na rynku. Aktualnie w obrocie są ponad 52 miliardy tetherów, a dzienny wolumen jest jeszcze większy. Stablecoiny takie jak USDT, BUSD, czy USDC czy są emitowane przez jednostkę, która kontroluje ich ilość w obiegu i zapewnia, że mają one pokrycie w dolarze (1:1) lub innych aktywach, których wartość będzie odpowiadała ich ilości w obiegu. Emitenci mogą w każdej chwili wymienić swoje dolary na jednostki tej kryptowaluty np. w celu zmniejszenia jej ilości w obiegu, jeśli jest to konieczne, lub przeciwnie. Emitują oni dodatkowe tokeny, wymieniając je na waluty fiducjarne (USD, EUR itp.), aby zwiększyć płynność w czasach wzmożonego zapotrzebowania. O tym jakie działanie podejmowane jest w danej chwili decyduje emitent.

Zdecentralizowane stablecoiny

Są również stablecoiny, które są w pełni zdecentralizowane, a ich ilość w obiegu regulowana jest przez algorytm. Przykładem takiej kryptowaluty jest np. AMPL (ampleforth). Jeśli cena rynkowa zacznie spadać poniżej wartości powiązanego z nim dolara, algorytm usuwa tokeny z obiegu do czasu, aż będzie ich tak niewiele że wartość wróci do ceny jednego dolara. Jeśli cena przekracza 1 USD to wtedy do obiegu trafiają nowe tokeny, aby zwiększyć podaż na tyle, by cena wróciła do docelowej ceny jednego dolara.

Kolejnym przykładem zdecentralizowanego stablecoina jest DAI, które zapewnia pokrycie blokując w inteligentnych kontraktach inne aktywa kryptograficzne. Jest to produkt wytworzony przez zdecentralizowaną aplikację na sieci ethereum, Maker Protocol. Wartość tokena DAI zabezpieczona jest przez dług denominowany w etherze, natywnego tokena sieci ethereum. Wykorzystywany jest mechanizm, w którym użytkownicy mogą zastawić swoje tokeny ethera, aby otrzymać DAI, którego wartość odpowiada 1:1 aktualnej cenie dolara.


  1. Salwador buduje bitcoinowe miasto – bitcoin city!
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Shiba Inu – rewolucja czy kolejny mem?

Originally posted 2022-01-13 09:05:42.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

monitorowanie transakcji kryptowalutowych

Monitorowanie transakcji kryptowalutowych – dlaczego jest konieczne i w jaki sposób się je przeprowadza?

zimny portfel

Czym jest zimny portfel i dlaczego tak wiele osób w świecie kryptowalut korzysta z tego rozwiązania?