w

Ponad milion dolarów spalone w sieci ethereum z powodu nieudanych transakcji

W sieci ethereum dochodzi do zjawiska, w którym użytkownicy mimo uregulowania kosztów transakcyjnych (czasami nawet kilkudziesięciu dolarów) dowiadują się, że ich transakcja została odrzucona. Tylko w ubiegłym miesiącu liczba takich transakcji wynosiła 1,2 miliona, czyli ponad 20% więcej niż miesiąc wcześniej. Dane te pochodzą bezpośrednio z łańcucha bloków w sieci ethereum, a więc mamy gwarancję ich prawdziwości.

Nieudane transakcje w sieci ethereum

Niepowodzenie transakcji może być spowodowane wieloma różnymi błędami, w tym podpisaniem transakcji przez niewłaściwego nadawcę lub próbą wysłania ujemnych środków. Drugim powodem może być również niewystarczająca ilość środków przekazana przez nadawcę na uregulowanie opłat transakcyjnych. Niektóre portfele, zwłaszcza te starszej generacji mają możliwość manualnego wyboru ilości gazu, jaką chcemy zapłacić za transakcję. Jeśli będzie ona zbyt niska, to transakcja ta zostanie odrzucona przez sieć, ponieważ nie trafi do żadnego bloku ze względu na fakt, iż sieć ethereum posiada względnie niską przepustowość i jest w stanie aktualnie przetwarzać ok. 27 transakcji na sekundę.

sieć ethereum
Opłaty transakcyjne w sieci ethereum

Gaz jest to jednostka do pomiaru kosztu obliczeniowego różnych transakcji w sieci ethereum. Minimalna opłata transakcyjna to zawsze 21 000 takich jednostek,ale w ujęciu ETH/gwei może się różnić w zależności od aktualnego zapotrzebowania w sieci. Im jest ona bardziej obciążona przez użytkowników, tym więcej muszą oni w stanie zapłacić, aby ich transakcja przeszła w kolejnym bloku. W przypadku niskiej opłaty transakcyjnej może ona przetwarzać się nawet do kilkunastu godzin lub zostać odrzucona przez sieć. Wtedy transakcja nie dojdzie do skutku, kwota, która miała być przeznaczona na gaz zostanie spalona, a transakcja nie dojdzie do skutku.

Wszystkie 1,2 miliona nieudanych transakcji, o których mowa, zawierało niezerowe opłaty transakcyjne i opłaty za gaz. W ciągu pierwszych trzech dni miesiąca ponad 83 000 transakcji zakończyło się niepowodzeniem. Co więcej, pięć nieudanych transakcji w tym miesiącu kosztowało ponad 3 ETH, co po aktualnym kursie ethera wynosi ponad 23 tys. PLN za nieudaną transakcję!


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina przebija ponownie 30 tys. dolarów – czy nastąpi odbicie?

kurs bitcoina

Kurs bitcoina stabilizuje się w okolicach 30 tys. dolarów. Czy to już koniec spadków?