w

Deweloper Tornado Cash aresztowany w Amsterdamie

Dziesiątego sierpnia Holenderska Agencja ds. przestępczości aresztowała dewelopera, który zajmował się rozwojem aplikacji Tornado Cash. Jest to zdecentralizowana aplikacja, która opiera się o sieć blockchain ethereum. Służy ona do wykonywania prywatnych transakcji, co przełożyło się na wykorzystanie jej w celach prania pieniędzy przez organizacje hakerskie, które zarządzały skradzionymi wcześniej zasobami.

Sankcje nałożone na Tornado Cash

Na początku sierpnia bieżącego roku, na aplikacje zostały nałożone sankcje, mające na celu zatrzymanie jej funkcjonowania. Stany Zjednoczone zakazały stosowania Tornado Cash, ponieważ platforma miała duży potencjał do prania pieniędzy i pomogła w anonimizacji funduszy kilku osób powiązanych z działalnością przestępczą.

Według holenderskiej agencji podejrzany jest rzekomo zamieszany w przestępstwa polegające na ukrywaniu nielegalnych przepływów finansowych i ułatwianiu prania pieniędzy. Deweloperzy aplikacji uważają jednak, że jedyny ich cel to zapewnienie anonimowości transakcji dla wszystkich użytkowników, a to, że niektórzy wykorzystują ją w niewłaściwy sposób nie jest ich winą.

„Tornado Cash to usługa mieszania kryptowalut. Usługa online umożliwia ukrycie pochodzenia lub przeznaczenia kryptowalut. Pochodzenie kryptowalut często nie jest lub prawie nie jest sprawdzane przez takie usługi mieszania. Użytkownicy usługi miksowania robią to głównie w celu zwiększenia swojej anonimowości” – twierdzi Holdenderska agencja ds. przestępczości

Jedną z grup przestępczych wykorzystującą ten protokół jest Lazarus Group, które odpowiada ze wiele ataków hakerskich w których kradzione były miliony dolarów. Ostatnim dość głośnym incydentem był atak na Harmony, gdzie skradziono około 100 milonów dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina kontynuuje wzrost – do jakich poziomów ma szansę dojść?

monero

Hard fork w sieci monero – co się zmieniło?