w

Zalety i wady bitcoina

Czy bitcoin to sposób na zdobycie dużej ilości pieniędzy albo skuteczne zabezpieczenie swojej przyszłości? Niekoniecznie. Wprawdzie osoby, które kilka lat wcześniej weszły w posiadanie bitcoina i do tej pory go nie sprzedały, teraz z pewnością cieszą się z tej decyzji. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w kryptowaluty zawsze oznacza pewny zysk. Warto więc znać zarówno wady, jak i zalety bitcoina.

Główne zalety bitcoina

Wady i zalety bitcoina w dużej mierze wynikają z samej specyfiki kryptowaluty, a więc różnic między nią a tradycyjnymi środkami płatności. W przeciwieństwie do walut takich jak zloty, euro czy dolar bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany. Oznacza to, że nie ma jednego organu centralnego, który czuwa nad emisją czy decyduje, do kogo trafią środki. Na wartość bitcoina nie ma też wpływu żaden rząd. 

Kolejna kwestia to swoboda płatności. W przypadku bitcoinów możliwe jest natychmiastowe wysyłanie i odbieranie płatności w dowolnym miejscu na świecie. Nie ma tu pośredników czy innych ograniczeń. To sami użytkownicy sprawują pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi. 

A skoro już mowa o tej pełnej kontroli i braku pośredników, to nie można zapomnieć o kolejnej zalecie bitcoina, jaka się z tym wiąże – niewielkich opłatach. Nie ma tu prowizji takich jak chociażby w przypadku płatności PayPal czy kartą kredytową. 

Z samej specyfiki kryptowaluty, jaką jest bitcoin wynika także duże bezpieczeństwo obrotu. Po pierwsze, transakcje nie zawierają drażliwych danych osobowych. Są też nieodwracalne. Dzięki temu sprzedawcy nie muszą obawiać się ryzyka związanego z nieuczciwymi obciążeniami czy cofnięciem transakcji. Użytkownicy systemu mają też pełną kontrolę nad transakcjami. Nie ma tu mowy o niechcianych czy niezauważonych płatnościach. Wreszcie bezpieczeństwo bitcoina związane jest także z samą strukturą blockchain. Aby transakcja została zaakceptowana, musi być zgodna z całym łańcuchem informacji. Żadna osoba czy organizacja nie ma przy tym możliwości kontrolowania czy manipulowania protokołem bitcoin. Jest on zabezpieczony kryptograficznie, a przy tym przejrzysty i przewidywalny. 

Największe wady bitcoina

Oczywiście kryptowaluty nie są też pozbawione wad. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest brak powszechnej akceptacji tego środka płatności. Wprawdzie coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw zaczyna korzystać z kryptowalut. Nie brak jednak także ludzi, którzy nie rozumieją, na jakiej zasadzie takie płatności funkcjonują i nie chcą z nich skorzystać, a z drugiej strony wciąż wiele podmiotów nie akceptuje płatności w bitcoinach. 

Brak kontroli przez jakikolwiek odgórny podmiot sprawia z jednej strony, że transakcje są szybkie i wolne od manipulacji. Z drugiej strony z tego samego powodu bitcoina charakteryzuje ogromna zmienność. Oznacza to, że nie można traktować go jako sposobu na zabezpieczenie swojej przyszłości. Wprawdzie przewiduje się, że wraz z rozwojem rynku bitcoin nieco się ustabilizuje. Póki co jednak działania regulacyjne rządów czy decyzje biznesowe znacząco wpływają na jego cenę. 

 

Bitcoin nie jest też realny. Oczywiście to samo można powiedzieć np. o płatnościach internetowych. W końcu pieniędzy zgromadzonych na kontach w postaci cyfr jest znacznie więcej niż tych fizycznie wydrukowanych. W przypadku bitcoina idzie to jednak jeszcze dalej – nie jest to coś, co można zobaczyć czy dotknąć. Kryptowaluta ma wartość, póki ludzie w nią wierzą, a to oznacza, że błyskawicznie może przestać mieć znaczenie. 

Nie można też zapomnieć, że bitcoin nie jest wieczny i doskonały. Za jakiś czas inna kryptowaluta może więc go wyprzeć. Póki co system bitcoin działa, ponieważ jego twórca posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamato, ucząc się na błędach innych wirtualnych walut, wprowadził poprawki i udoskonalenia. Nie oznacza to jednak, że to szczyt możliwości – istnieje jeszcze dużo przestrzeni na zmiany. Jeśli więc powstanie nowa kryptowaluta zawierająca kolejne udoskonalenia, może stać się popularniejsza. 

Wady i zalety bitcoina mogą wzajemnie się ze sobą łączyć. Tak jest w przypadku wspomnianej już decentralizacji, która może być zarówno mocną stroną, jak i ogromną wadą. Pranie brudnych pieniędzy i działalność terrorystyczna to dwa realne zagrożenia dla bitcoina. Skoro żadne państwo nie może śledzić transakcji wykonywanych w tym systemie, to stwarza to przestępcom spore pole manewru. Oczywiście przeciętny użytkownik może nie zetknąć się z tego rodzaju działalnością. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre państwa niechętnie patrzą na kryptowaluty, a Chiny postanowiły nawet zdelegalizować handel bitcoinem. 

 

Originally posted 2017-07-12 10:37:13.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    blockchain w gamingu

    Blockchain w gamingu

    Słowniczek krypto

    Słowniczek krypto