w

Jakie są różnice między KYC i AML? Jak każdy z tych procesów wpływa na bezpieczeństwo transakcji?

KYC i AML to skróty, które często pojawiają się w kontekście bezpieczeństwa transakcji internetowych, także tych związanych z kryptowalutami. Oba sformułowania dotyczą weryfikacji tożsamości i monitorowania aktywności użytkownika pod kątem jej legalności i bezpieczeństwa. Nie można jednak traktować ich jako synonimy. Pozostaje więc pytanie, jakie są różnice między KYC a AML.

Czym jest weryfikacja KYC?

Aby wyjaśnić różnice między KYC a AML, najłatwiej zacząć od krótkiego wyjaśnienia każdego z tych skrótów. I tak KYC pochodzi od Know Your Customer, czyli „Poznaj Swojego Klienta”. Jak sama nazwa wskazuje, ta procedura ma na celu zdobycie wszystkich ważnych informacji na temat klienta banku czy innej instytucji związanej z finansami. Wszystko po to, by upewnić się, że dana osoba nie przeprowadza transakcji w związku z nielegalnymi działaniami.

Czym jest procedura AML?

AML to natomiast Anti-Money Laundering, czyli zestaw narzędzi i procedur mających przeciwdziałać praniu pieniędzy, a także finansowaniu terroryzmu. Wszystko po to, by upewnić się, że transferowane pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła ani nie są przekazywane na nielegalny cel. Procedura AML umożliwia osiągnięcie tego celu poprzez weryfikację klienta, monitorowanie transakcji, zgłaszanie aktywności, które wydają się podejrzane czy wymaganie od klienta, by w razie wpłaty dużej ilości pieniędzy udokumentował, skąd one pochodzą.

Jakie są różnice między KYC a AML?

Pozostaje więc jeszcze pytanie, co tak właściwie różni KYC od AML. Obie te procedury stosują banki, instytucje finansowe czy giełdy i kantory kryptowalut. Obie też mają na celu weryfikację tożsamości i sprawdzenie legalności transakcji. Jak to już zostało wspomniane, AML to jednak zestaw wielu narzędzi i procedur. KYC jest natomiast pojęciem znacznie węższym. To właśnie jedno z narzędzi, które można wykorzystać w ramach procedury AML.

Niewątpliwie jednym z ważnych aspektów przeciwdziałania praniu pieniędzy będzie upewnienie się już na starcie, kim jest klient, skąd ma pieniądze czy jakie transakcje przeprowadza. KYC to więc wszystkie te kwestie, które składają się na proces weryfikacji tożsamości klientów. I tak np. dana instytucja może wymagać dołączenia skanu czy zdjęcia dokumentu tożsamości w celu założenia konta. Innym sposobem weryfikacji może być także dostarczenie skanu dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania.

Samo sprawdzenie klienta na starcie to jednak wciąż za mało. I właśnie tutaj widać największe różnice miedzy KYC a AML. Ta druga procedura obejmuje bowiem także działania na kolejnych etapach. To ciągłe gromadzenie informacji o kliencie i przeprowadzanych przez niego transakcjach. W razie podejrzeń o nielegalnym działaniu istnieje także możliwość zablokowania konta, dodatkowego zweryfikowania transakcji czy powiadomienia odpowiedniego organu. I tak w ramach stosowania odpowiedniego oprogramowania i algorytmów przy pomocy procedur AML można wykryć chociażby transakcje, których łączna wartość przekracza konkretny próg. AML pozwala także znaleźć szybkie i liczne przelewy z udziałem niedawno powstałego konta.

KYC i AML są więc ze sobą powiązane. Co więcej, związek między tymi dwoma procesami powinien polegać na ciągłym sprzężeniu zwrotnym. KYC można wykorzystać w celu dostosowania oprogramowania i algorytmów AML do konkretnych potrzeb danej firmy i weryfikacji klienta tak, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo wszystkich przeprowadzanych transakcji.


Zobacz też:

Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?

Originally posted 2021-08-17 10:08:42.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo: Jak rozpocząć karierę w cyberbezpieczeństwie?

weryfikacja KYC

Poznaj Swojego Klienta, czyli weryfikacja KYC – na czym polega i gdzie się ją stosuje?