w

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – podstawy, o które powinien zadbać każdy

Kryptowaluty stwarzają wiele nowych możliwości. Od czasu premiery bitcoina w 2009 roku wiele się bowiem zmieniło. Nieraz padają nawet takie sformułowania jak „waluta przyszłości”. Coraz więcej osób decyduje się też na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem. I choć ten entuzjazm jest uzasadniony, to warto zainteresować się nie tylko podstawami funkcjonowania tego rynku, ale także drugim, równie ważnym tematem, jakim jest bezpieczeństwo w świecie kryptowalut.

Kryptowaluty mają duży potencjał, ale nie można zapomnieć o zagrożeniach

Nie brak osób, które są przekonane, że dzięki kryptowalutom mogą wypracować ogromne zyski. Rzeczywiście tkwi w nich duży potencjał, co jednak nie jest równoznaczne z tym, że samo wejście na ten rynek sprawi, że taka inwestycja będzie procentować.

Nie można też zapomnieć o zagrożeniach związanych z transakcjami w sieci. Tak samo jak istnieją liczne przypadki włamań na konta bankowe, tak też hakerzy nieraz zainteresowani są uzyskaniem dostępu do kryptowalutowych portfeli.

Z tych względów każda osoba – początkujący entuzjasta kryptowalut, jak i ktoś, kto wiąże z tym rynkiem większe nadzieje – powinien zapoznać się z pewnymi podstawowymi zasadami bezpiecznego inwestowania.

1. Dbanie o prywatność

Obecnie cenną walutą są przede wszystkim informacje. Szczególnego znaczenia nabiera to w dobie internetu, gdy jeszcze łatwiej i szybciej można uzyskać wiele danych. W świecie kryptowalut znajdzie się wiele osób o złych intencjach, których celem może być nie tylko kradzież samej kryptowaluty, ale także danych osobowych.

Zwykle tego typu działania bazują na łatwowierności użytkowników. Opierają się na podobnym schemacie co oszustwa bankowe, na OLX czy innych popularnych platformach. Co więcej, oprócz masowych działań skierowanych nie tyle na konkretną osobę, co nastawionych na złapanie w sieć oszustwa jak największej liczby osób coraz częściej występują także ataki spersonalizowane.

Podstawową zasadą inwestowania powinno być więc dbanie o bezpieczeństwo swoich danych w świecie kryptowalut. To oznacza ostrożność przy dzieleniu się informacjami na temat transakcji, nie podawanie nikomu adresu kryptowalut, z których kiedykolwiek wcześniej się korzystało czy dużą powściągliwość w dzieleniu się wszelkimi danymi, które mogą pozwolić na identyfikację w prawdziwym świecie.

2. Odpowiednie zabezpieczenie

Podstawą prowadzenia jakichkolwiek działań w sieci jest duża ostrożność. Szczególnie tam, gdzie w grę wchodzą dane osobowe czy pieniądze (w tym także kryptowaluty). Jedną z najprostszych rzeczy, które można zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo w świecie kryptowalut, będzie ustawianie silnych i unikatowych haseł do konta.

Poza tym trzeba pamiętać, że o ile w przypadku oszustw bankowych to właśnie banki ponoszą główną odpowiedzialność za zbyt słabe zabezpieczenia, to w świecie kryptowalut jest już inaczej. Ciężar odpowiedzialności spoczywa na samym użytkowniku.

A skoro już o tym mowa to nie można zapomnieć o jeszcze jednym czynniku – najzwyklejszych ludzkich błędach, takich jak wysłanie kryptowaluty pod niewłaściwy adres czy sformatowanie dysku, na którym znajdował się klucz dostępu. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzać każdą transakcję i pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej.

3. Mądre korzystanie z gorącego i zimnego portfela

Przy przechowywaniu kryptowalut można wykorzystać dwa rodzaje portfela – portfel zimny oraz portfel gorący. Ten pierwszy działa offline, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Znika bowiem ryzyko phishingu, ataków hakerskich i utraty klucza. Z drugiej strony dostęp do kryptowalut i wykonywanie szybkich transakcji jest w tym wypadku znacznie utrudnione.

Właśnie dlatego wiele osób korzysta z gorącego portfela, który funkcjonuje na zasadzie aplikacji czy przeglądarki i wymaga dostępu do internetu. Transakcje można przeprowadzać wówczas znacznie szybciej i z dowolnego miejsca. Z drugiej strony negatywnie wpływa to na bezpieczeństwo w świecie kryptowalut.

Dobrym pomysłem będzie więc połączenie obu tych rozwiązań. W takim wypadku większość kryptowalut najlepiej przechowywać na zimnym portfelu, który zapewnia lepszą ochronę. Środki na bieżące transakcje należy natomiast przypisać do gorącego portfela. Trzeba przy tym pamiętać, by było ich tylko tyle, ile wymagają najbliższe planowane transakcje.

Oczywiście temat bezpieczeństwa w świecie kryptowalut jest bardziej złożony. Warto jednak pamiętać, że już wdrożenie tych 3 prostych zasad może znacznie zmniejszyć szansę wycieku danych osobowych czy utraty dostępu do kryptowaluty.

Originally posted 2022-07-24 21:00:32.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

portfel online

Portfel online czy portfel sprzętowy na kryptowaluty?

jak działa ico

Czym jest i jak działa ICO?