w ,

Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?

Inwestowanie w kryptowaluty bez przynajmniej podstawowej wiedzy może prowadzić do podjęcia wielu złych decyzji. Wśród często popełnianych błędów trzeba wymienić m.in. te związane ze sposobem przechowywania kryptowalut. Warto więc wiedzieć, jakie są rodzaje portfeli do kryptowalut, czym się od siebie różnią, a przede wszystkim poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować, jaki portfel do kryptowalut najlepiej wybrać.

Słowem wstępu, czyli czym jest portfel w świecie kryptowalut?

Nie można przejść do omawiania rodzajów portfeli bez przedstawienia kilku podstawowych informacji. Warto więc zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest portfel. Nazwa może bowiem wprowadzać w błąd – portfel do kryptowalut w praktyce ma niewiele wspólnego z przechowywaniem pieniędzy, czy w tym wypadku – kryptowaluty.

Kryptowaluta nie jest bowiem fizyczna, użytkownicy nie trzymają jej też na prywatnych kontach. Portfel kryptograficzny może być podobny do tradycyjnego portfela właściwie tylko pod tym względem, że używa się go do zabezpieczenia swoich środków i wykonywania transakcji. Każda z nich wymaga bowiem posiadania dwóch kluczy – klucza publicznego oraz klucza prywatnego, przy czym do tego drugiego dostęp ma tylko właściciel kryptowaluty. Oznacza to, że jeśli użytkownik zgubi klucz, straci możliwość zarządzania swoją kryptowalutą. I właśnie dlatego potrzebuje portfela kryptograficznego – by przechowywać swój klucz prywatny w odpowiedni sposób.

Hot wallet i cold wallet

Kryptowaluty wprawdzie można trzymać na giełdzie, na której się je kupiło. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Mimo że tego rodzaju strony są stale ulepszane w celu poprawy bezpieczeństwa, ze względu na dużą liczbę kryptowalut tam przechowywanych wydają się też najlepszym celem dla hakerów. Właśnie dlatego lepiej przechowywać kryptowaluty poza giełdą.

Powstaje jednak pytanie – gdzie? Możliwości jest bowiem całkiem sporo. Ogólnie rzecz biorąc, rodzaje portfeli do kryptowalut można przyporządkować do 2 głównych grup. Pierwsza z nich to tzw. gorący portfel (hot wallet), a druga – zimny portfel (cold wallet).

Gorący portfel to ten połączony z internetem. Oznacza to, że z jednej strony przeprowadzanie transakcji z jego użyciem jest znacznie szybsze i prostsze, z drugiej – że jest to rozwiązanie mniej bezpieczne. Właśnie dlatego zwykle zaleca się, by na gorących portfelach trzymać jedynie kryptowaluty przeznaczone do bieżących inwestycji, a pozostałą część lokować w ramach cold wallet.

Zimny portfel pozwala bowiem na przechowywanie kluczy bez dostępu do internetu. To oznacza, że w tym przypadku bezpieczeństwo jest znacznie większe. Nie ma mowy o atakach hakerskich. Aby utracić kryptowaluty, zimny portfel musiałby zostać fizycznie skradziony lub zgubiony. Z drugiej strony ze względu na swoją formę jest mniej praktyczny, jeśli chodzi o szybkość i wygodę przeprowadzania transakcji.

Rodzaje portfeli do kryptowalut w ramach hot wallets

Czas przejść do opisania konkretnych rodzajów portfeli w ramach podziału na hot i cold wallets.

W przypadku gorących portfeli będą to:

  • Portfele internetowe – dostęp do nich można uzyskać przy pomocy wyszukiwarki internetowej. W tym wypadku nie jest potrzebne pobieranie żadnego oprogramowania na komputer czy telefon. Dostęp do kryptowaluty można uzyskać poprzez zalogowanie się za pomocą loginu i hasła.
  • Portfele oprogramowania – jak łatwo domyślić się po nazwie, w przypadku tych portfeli konieczne będzie już ściągnięcie odpowiedniej aplikacji na swoje urządzenie – może to być więc portfel na komputer stacjonarny albo portfel mobilny. Wcześniej trzeba się jednak upewnić, że urządzenie jest wolne od złośliwego oprogramowania i wirusów. I co równie ważne – koniecznie należy wyeksportować kopię zapasową, by zabezpieczyć się przed bezpowrotną utratą dostępu do klucza.

Rodzaje zimnych portfeli

Teraz czas na zimne portfele. Tutaj można wymienić właściwie dwa główne rozwiązania:

  • Portfele sprzętowe – w tym przypadku klucz przechowuje się na fizycznym urządzeniu, a nie w ramach oprogramowania. Działa ono na zasadzie USB, dlatego łatwo można podłączyć je do komputera. Jednocześnie nie potrzeba tu dostępu do internetu, a co za tym idzie – przechowywanie kryptowalut jest bardziej bezpieczne. Nie obejdzie się jednak bez wad – taki portfel można dosyć łatwo zgubić
  • Portfele papierowe – w tym przypadku klucz prywatny przechowywany jest na tradycyjnej kartce papieru. Zawiera ona wszystkie informacje potrzebne do uzyskania dostępu do kryptowaluty. Oczywiście tutaj znów pojawiają się pewne problemy techniczne. Może i taka forma jest bezpieczniejsza. Jednocześnie portfel łatwo jednak zgubić, a poza tym korzystanie z niego jest czasochłonne. Nie sprawdzi się więc przy szybkich transakcjach.

Originally posted 2021-12-29 22:07:08.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bitcoin i ethereum

Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?

jak zrobić NFT

W sztukę NFT zaangażowało się już wiele osób. Jak zrobić własne NFT i dołączyć do tego grona?