w ,

Czym jest blockchain i gdzie wykorzystuje się tę technologię?

Blockchain to technologia, która kojarzy się przede wszystkim ze światem kryptowalut. Tak naprawdę wykorzystywana jest jednak na większą skalę, a według prognoz ekspertów w przyszłości może mieć duże znaczenie zarówno dla świata technologii, jak i dla funkcjonowania instytucji finansowych. W takim razie czym jest blockchain i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest blockchain?

Słowo „blockchain” można przetłumaczyć jako „łańcuch bloków” i właściwie to sformułowanie idealnie oddaje ideę całej tej technologii. Ma ona bowiem służyć przesyłaniu i przechowywaniu informacji o cyfrowych transakcjach. Takie dane układa się następnie w bloki, które następnie łączone są w łańcuch.

Jak działa blockchain?

Łańcuch bloków można porównać z internetową księgą, do której wszyscy mają dostęp. Blockchain jest bowiem technologią opartą na otwartym kodzie źródłowym. Każdy może więc go przeanalizować i sprawdzić.

Czy w takim razie w ogóle jest bezpieczny? Zdecydowanie tak. Wbrew pozorom otwarty kod źródłowy nie sprawia, że możliwe jest fałszowanie każdej transakcji. Wręcz przeciwnie – o ile dostęp do danych ma każdy, to jednocześnie nie ma możliwości modyfikacji czy usuwania już istniejących danych.

W efekcie każda transakcja może być weryfikowana z poprzednimi danymi, co zapewnia duże bezpieczeństwo. Z kolei każdy kolejny blok wzmacnia wiarygodność poprzedniego. Nie jest wprawdzie tak, że podrobienie łańcucha bloków w ogóle jest niemożliwe. Wymaga jednak tak dużej mocy obliczeniowej, że obecnie pozostaje poza czyimkolwiek zasięgiem. Według szacunków próba podrobienia danych w największych łańcuchach bloku wymagałaby mocy obliczeniowej równej połowie internetu.

Blockchain a dowód pracy

Sam proces weryfikacji transakcji też nie należy do najprostszych. W tym przypadku wykorzystuje się tzw. dowody konsensusu. Do jednego z najpopularniejszych przykładów należy tu dowód stosowany w przypadku sieci bitcoin, czyli proof-of-work.

Aby przyłączyć kolejny blok do łańcucha, urządzenie musi rozwiązać skomplikowane zadanie matematyczne. Czasami porównuje się je z próbą odgadnięcia szyfru do sejfu. W praktyce oznacza to więc konieczność sprawdzenia wielu kombinacji i posiadania dużej mocy obliczeniowej.

Proces ten nazywa się kopaniem kryptowalut. Jeśli któremuś z urządzeń uda się rozwiązać złożoną łamigłówkę, zyska uprawnienie do dołączenia nowego bloku. W zamian otrzyma wynagrodzenie w postaci kryptowaluty.

Gdzie wykorzystuje się blockchain?

Uważa się, że technologia blockchain ma duży potencjał. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że informacja ma obecnie większe znaczenie niż praktycznie cokolwiek innego. Taki łańcuch bloków jest natomiast świetnym nośnikiem, bo dzięki niemu każdy może mieć natychmiastowy dostęp do danych, które przy tym wszystkim będą przejrzyste i jednocześnie bezpieczne.

Jest to więc idealne narzędzie np. do śledzenia zamówień, płatności czy produkcji.

Zamiast jednak od razu wybiegać w przyszłość, warto przyjrzeć się tym obszarom, w których blockchain już obecnie znajduje zastosowanie.

Pierwsza i najbardziej oczywista opcja to oczywiście kryptowaluty. Z technologii blockchain korzysta nie tylko bitcoin, ale także wiele innych kryptowalut. Niektóre z nich posiadają swoją własną sieć blockchain, inne z kolei utworzono na bazie tej już istniejącej.

Taka technologia dobrze sprawdza się jednak także do rozliczania transakcji sprzedaży energii elektrycznej między małymi przedsiębiorcami a odbiorcami tej energii. Blockchain może być wykorzystywany także w przypadku tzw. inteligentnych kontraktów, a także do transakcji dotyczących dóbr luksusowych.

Potencjał tego rozwiązania dostrzega także branża finansowa oraz start-up’y, bo wykorzystanie technologii blockchain w biznesie nie należy już do rzadkości. Trwają nawet prace nad zastosowaniem tej technologii do weryfikacji tożsamości.

Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek i choć wiele osób obecnie nawet nie wie, czym jest blockchain, to z czasem stanie się to tak powszechne i często stosowane rozwiązanie, że to słowo praktycznie nikomu nie będzie już obce.


  1. Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników
  2. Jak kupować kryptowaluty przez Revolut i czy to rozwiązanie się opłaca?
  3. Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Które jeszcze są warte uwagi?

Originally posted 2022-07-18 10:20:44.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    wartość bitcoina

    Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników

    bezpieczeństwo w świecie kryptowalut

    Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – podstawy, o które powinien zadbać każdy