w

Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć? – wiedza od podstaw

Czym są kryptowaluty? – to pytanie, które obecnie zadaje naprawdę wiele osób. I nic dziwnego, bo choć bitcoin powstał już kilkanaście lat temu, to tak naprawdę o kryptowalutach zrobiło się głośno całkiem niedawno. Teraz jednak większość osób zdaje sobie sprawę, że kryptowaluty tylko zyskują na znaczeniu i że może warto bardziej zainteresować się tematem. Od czego jednak zacząć? Oczywiście od podstaw. A dobrym wprowadzeniem może być właśnie ten tekst.

Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć? – wiedza od podstaw
Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć? – wiedza od podstaw

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to cyfrowe pieniądze. Zdecydowanie nie można ich jednak porównywać do walut krajowych istniejących w formie wirtualnej jako zapis na koncie w banku.

Kryptowaluty funkcjonują w sieci peer-to-peer i oparte są na kryptografii. Zwykle też wykorzystują technologię blockchain.

W tych dwóch zdaniach pojawiło się wprawdzie wiele słów, które dla laika mogą być zupełnie niezrozumiałe. Poniżej więc krótkie wytłumaczenie.

Kryptografia to cyfrowy sposób szyfrowania danych w celu zabezpieczenia transakcji. Warto też dodać, że znajduje ona zastosowanie nie tylko w przypadku kryptowalut. Wykorzystuje się ją też m.in. do zabezpieczenia kart bankowych i haseł.

Peer-to-peer to natomiast zdecentralizowana sieć komputerowa, w której wszyscy użytkownicy zajmują to samo miejsce w hierarchii – nie ma tu administratora i właściwie każdy może dołączyć do sieci.

Blockchain można w skrócie określić jako cyfrową księgę rachunkową, w której zapisywane są dane dotyczące każdej transakcji przeprowadzonej z użyciem kryptowaluty. Transakcje te są weryfikowane przez użytkowników sieci i łączone w bloki, które następie podłącza się do łańcucha.

Cechy charakterystyczne kryptowalut

Z poprzedniego akapitu wiadomo już mniej-więcej, czym są kryptowaluty. Warto jednak uzupełnić tę wiedzę o kilka dodatkowych informacji.

Przede wszystkim kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie ma tu żadnego głównego emitenta (np. banku centralnego), który decydowałby o emisji. Co więcej, nie można ich „dodrukować”. W przypadku niektórych kryptowalut ich ostateczna liczba jest też z góry ustalona – np. wiadomo, że maksymalna podaż bitcoina wyniesie 21 milionów.

Decentralizacja sprawia też, że kurs kryptowalut nie jest zależny od żadnego państwa. Co więcej, może gwałtownie się zmieniać. Oczywiście ma na to wpływ wiele różnych czynników. Liczy się tu m.in. sytuacja na świecie, stosunek popytu do podaży, ale także spekulacje co do wzrostu lub spadku kursu i zachowania inwestorów.

Jak dostać kryptowaluty?

Teraz jeszcze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak w ogóle „zdobyć” kryptowalutę. Istnieje kilka możliwości:

  • zakup na specjalnej giełdzie,
  • zakup w kantorze kryptowalut,
  • zakup przy pomocy bitomatów,
  • wykopanie kryptowaluty.

W tym miejscu warto wytłumaczyć, czym to wspomniane „kopanie” jest. Jak już wiadomo, transakcje zapisywane są w blockchain, a jednocześnie kryptowaluty wykorzystują kryptografię. Aby odpowiednio zabezpieczyć transakcję, trzeba ją zweryfikować. Użytkownicy sieci udostępniają więc moce obliczeniowe swoich urządzeń i rozwiązują pewnego rodzaju zagadki matematyczne. Ten, który pierwszy zdoła to zrobić, otrzyma nagrodę w postaci kryptowaluty. Jednocześnie transakcja zostanie w ten sposób zweryfikowana, a blok będzie można podłączyć do łańcucha.

Czy opłaca się inwestować w kryptowaluty?

Chyba każdy słyszał o ogromnym wzroście kursu bitcoina Osoby, które liczą na to, że dzięki inwestycji teraz łatwo zdobędą kilkadziesiąt tysięcy dolarów, trzeba jednak zmartwić – nie jest to takie proste.

Wprawdzie potencjał kryptowalut jest ogromny. Nazywa się je czasem „walutą przyszłości”, a niektórzy spekulują nawet, że do 2030 roku mogą zastąpić tradycyjne waluty krajowe. Co więcej, ich zastosowanie jest coraz szersze. Kolejne firmy decydują się zainwestować w krypto i dopuszczają płatności w walutach cyfrowych. Zresztą kryptowaluty to nie tylko środek płatniczy, co doskonale widać chociażby na przykładzie sieci ethereum i kryptowaluty ether.

Do tej pory jednak żadnej kryptowalucie nie udało się powtórzyć sukcesu bitcoina. Poza tym, jak to zostało wspomniane, kurs jest naprawdę zmienny. Osoba, która nie ma dużego pojęcia o inwestowaniu i przeznaczy na to zbyt dużą sumę pieniędzy, może stracić wszystkie swoje oszczędności. Właśnie dlatego zawsze warto podejmować decyzje rozważnie, przeznaczając tylko tę sumę, którą jest się gotowym stracić.

Biorąc jednak pod uwagę stały rozwój kryptowalut można się spodziewać, że zainteresowanie nimi będzie wciąż wzrastać. A to oznacza, że na pytanie, czy warto inwestować, można właściwie odpowiedzieć – tak, o ile będzie się to robić z głową.


  1. Giełda Coinbase straciła ponad miliard dolarów w ostatnim kwartale
  2. Kurs bitcoina utrzymuje się powyżej 40 tys. dolarów. Walka o utrzymanie trendu wzrostowego nadal trwa.
  3. Regulacje kryptowalut na świecie – coraz więcej państw legalizuje krypto

Originally posted 2022-08-12 19:41:27.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bitcoin i litecoin

Bitcoin i litecoin – co bitcoin ma wspólnego ze swoim „młodszym bratem”, a jakie są między nimi różnice?

oszustwo na kryptowaluty

Oszustwo na kryptowaluty. Sposoby ochrony przed wirtualnym atakiem