Przepisy dotyczące kryptowalut praktycznie w każdym z Państw są inne. Jedne kraje witają je z otwartymi ramionami i zachęcają ludzi z całego świata do przyjazdu, by prowadzić u nich biznesy związane z kryptowalutami, inne natomiast widzą w nich ogromnego wroga i zagrożenie.
Robią co w ich mocy by zniechęcić swoich obywateli do korzystania z nich, często posuwając się do bezpośrednich zakazów. Każde z Państw wprowadza więc regulacje kryptowalut w taki sposób, aby pasowały one do ich własnej wizji. Niektóre przepisy są ujednolicone na terenie całych wspólnot, jak miało to miejsce np. w przypadku zwolnienia kryptowalut z podatku VAT na terenie Unii Europejskiej, co jest prawomocnym wyrokiem TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) i obowiązuje wszystkie kraje członkowskie, które wchodzą w jej skład.
Regulacje kryptowalut
Zanim jednak będziemy mówić o konkretnych przepisach dotyczących prawnych aspektów kryptowalut, warto zacząć od tego, czy korzystanie z nich na terenie danego kraju jest w ogóle legalne. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i wiele Państw zakazuje swoim obywatelom obrotu walutami cyfrowymi. Najbardziej wpływowym krajem, który blokuje swoim obywatelom dostęp do walut cyfrowych, a także zakazał w niektórych prowincjach kopania kryptowalut są Chiny.
W ciągu ostatnich lat wielokrotnie zakazywały już one handlu tym aktywem, następnie zakaz ten unieważniały, aby za jakiś czas znowu go przywrócić. Wielu analityków uważa, że działania te były celowe i miały za zadanie manipulacje tym niezwykle dynamicznym rynkiem, gdzie jedna dobra lub zła wiadomość, może wywołać ruchy cenowe rzędu kilkudziesięciu procent.
Regulacje kryptowalut w Państwach Europejskich i Azjatyckich, a także w Północnej Ameryce i Australii są już powszechne. Powstają coraz to nowsze przepisy prawne, mające na celu standaryzację i dokładne ujęcie wszystkich aspektów technologicznych, jakie związane są z tą branżą. Tyczy się to wydobycia kryptowalut (tzw. kopania), handlu, a także aspektów podatkowych i własnościowych, jakie są z nimi związane.
Najmniejsze zainteresowanie uregulowaniem tej branży wykazują kraje Ameryki Południowej oraz Afryki. Są również kraje, jak np. El Salwador, które przyjęły bitcoina jako legalny środek płatniczy na terenie całego kraju i planują wykorzystywać ten składnik aktywów w celu rozwoju swojej gospodarki.
Regulacje kryptowalut w Polsce
Aktualnie w Polsce w 2022 roku kryptowaluty są całkowicie legalne i nie ma żadnego prawa, które zakazywałoby ich posiadania. Możemy wykorzystywać je na dowolne sposoby, które nie łamią powszechnie obowiązujących przepisów.
Przepisy podatkowe zostały zaktualizowane w 2019 roku i od tego czasu podlegają one jednolitemu podatkowi dochodowemu wysokości 19%. Przychody tego typu kwalifikowane są jako przychody z zysków kapitałowych i nie łączą się z innymi przychodami (np. tymi z klasycznej giełdy akcji, handlu walutami lub obligacjami). Uniemożliwia to rozliczenie potencjalnych strat i kompensacji ich od innych dochodów poniesionych przez podatnika. Wymiana kryptowalutami nie jest objęta podatkiem – jeśli wymiana zachodzi w parach kryptowalutowych co jest sporym ułatwieniem przy wypełnianiu zeznań podatkowych.
2 komentarze
Dodaj odpowiedź