w

Jak zacząć inwestować w bitcoina? O tym trzeba wiedzieć przed pierwszą transakcją

Bitcoin to zdecydowanie wciąż lider na rynku walut cyfrowych. Nic więc dziwnego, że tak wielu ludzi decyduje się w niego inwestować. Mowa tu również o osobach, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie walut cyfrowych i początkowe inwestycje wiążą właśnie ze „złotem kryptowalut”. W takim razie jak zacząć inwestować w bitcoina i co warto wiedzieć na początek?

Czym jest Bitcoin i jak działa?

Bitcoin został zapoczątkowany w 2008 roku przez anonimowego twórcę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jest to pierwsza kryptowaluta, a jej fundamentem są blockchain i kryptografia. Bitcoin stanowi cyfrowy nośnik wartości, który nie zależy od żadnego banku czy firmy płatniczej, nie ma na nią wpływu polityka monetarna. Jego kurs uzależniony jest natomiast głównie od popytu i podaży.

Żeby jednak zrozumieć dokładniej, jak zacząć inwestować w bitcoina, najpierw należy poznać kilka podstawowych pojęć, takich jak blockchain czy kopanie bitcoinów, a także zrozumieć, jak działa cała sieć bitcoin.

Czym jest blockchain?

Blockchain to baza danych, w której zapisywane są wszystkie transakcje przeprowadzone za pomocą bitcoina. Ma ona postać łańcucha bloków, w których gromadzone są informacje o transakcjach.

Można porównać ją do księgi rozliczeniowej banku, zawierającej dane na temat transakcji i sald klientów. Zasadniczą różnicą między systemem banku i blockchain jest to, że ten pierwszy jest scentralizowany – jedynym właścicielem bazy danych jest bank, a w przypadku blockchain bitcoina system ma postać zdecentralizowaną – łańcuch bloków jest przechowywany przez wielu użytkowników na świecie. Bitcoin działa przy tym w modelu otwarto źródłowym, co oznacza, że każdy może taką bazę pobrać i stać się współtwórcą systemu.

W tym miejscu przechodzimy więc do odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Jak zacząć inwestować w bitcoina i stać się częścią tego systemu?

Jak zacząć inwestować w bitcoina? Kupowanie i sprzedaż z zyskiem? A może kopanie bitcoinów?

Istnieją dwa główne sposoby inwestowania w bitcoina. Pierwszym z nich jest tzw. kopanie, drugim – kupowanie bitcoina, gdy kurs jest niski i sprzedawanie BTC z zyskiem.

Zacznijmy więc od pierwszego pojęcia. W tym procesie kluczową rolę pełnią tak zwani górnicy. Są to użytkownicy, którzy udostępniają moc obliczeniową swoich urządzeń w celu weryfikacji kolejnych transakcji i przyłączania ich do sieci blockchain. W zamian otrzymują wynagrodzenie w postaci bitcoina. Problem w tym, że zweryfikowanie transakcji wymaga posiadania ogromnych mocy obliczeniowych, którymi początkujący inwestor nie dysponuje. Z upływem lat staje się też coraz trudniejsze i coraz mniej opłacalne. Właśnie dlatego najlepiej zacząć inwestowanie w bitcoina od drugiej powszechnej taktyki – śledzić kurs i sprzedać krypto, gdy będzie to maksymalnie korzystne.

Jak kupić Bitcoina?

Znacznie większy potencjał, szczególnie w przypadku osób początkujących, ma kupowanie bitcoina i sprzedawanie go z zyskiem. Transakcję można zawrzeć na kilka sposobów, jednak zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest skorzystanie z usług specjalnych giełd. Umożliwiają one wygodny handel wirtualnymi aktywami, odpowiadają za wykonywanie zleceń czy wprowadzanie kryptowalut do obrotu. Jednocześnie udostępniają platformy inwestycyjne oferujące narzędzia do analizy technicznej oraz bieżące ceny i wykresy.

W wirtualne aktywa można jednak inwestować nie tylko na giełdzie. Bitcoina da się zakupić również bezpośrednio od innego użytkownika (co jednak odradzane jest szczególnie początkującym inwestorom ze względu na bezpieczeństwo tych transakcji), w bitomacie lub specjalnym kantorze.

Bitomaty i zakup od prywatnych inwestorów należą jednak do najmniej popularnych rozwiązań ze względu na swoją trudnodostępność i niepraktyczność.  Niezależnie od wybranej metody każdy początkujący inwestor powinien natomiast pamiętać o jednym – przechowywaniu zakupionej kryptowaluty w bezpiecznym miejscu. Warto zastanowić się nad zakupem tzw. cold wallet, który jest najpewniejszym sposobem na przechowywanie zakupionych bitcoinów.

O czym pamiętać przed pierwszą inwestycją?

Świat kryptowalut może być skomplikowany dla osób, które do tej pory nie miały z nim nic wspólnego. Wielu początkujących inwestorów wierzy, że jest w stanie w ten sposób dorobić się milionów. Sądzi również, że na kryptowalutach jest w stanie jedynie się bogacić. Trzeba mieć jednak świadomość, że to nieprawda – straty również są możliwe. Właśnie dlatego tak ważne jest, by inwestowanie w bitcoina rozpocząć od poznania działania systemu blockchain, samej kryptowaluty i zasad inwestowania. I przede wszystkim – przeznaczać tylko niewielki procent swojego portfela na tego rodzaju transakcje.

Originally posted 2023-02-28 15:26:55.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

podatek od kryptowalut w PIT-38

Podatek od kryptowalut a obowiązki podatkowe i składanie PIT-38 – co trzeba wiedzieć?

Tulipomania - pierwsza na świecie bańka spekulacyjna

Tulipomania – największa bańka spekulacyjna w historii