w

Bockchain w Bankowości (2/4) – Blockchain publiczny a prywatny

W poprzedniej części wpisu doszliśmy do wniosków, że w konsekwencji blockchain w bankowości ma zostać wykorzystany do stworzenia kryptowalut, które będą działać na zasadach, które obecnie widzimy w sektorze finansowym.

Prościej ujmując, mają to być blockchain’y prywatne, które są przeciwieństwem blockchain’u publicznego, jakim jest np. Bitcoin.

Blockchain Publiczny vs Blockchain Prywatny

BLOCKCHAIN PUBLICZNY

Blockchain publiczny („łańcuch bloków”) to wspólna księga, w której transakcje są trwale rejestrowane przez dołączane bloki. Blockchain służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genesis do najnowszego bloku, stąd nazwa blockchain – łańcuch bloków.

Inaczej to matematyczna struktura przechowywania transakcji cyfrowych (lub danych) w niezmiennej księdze typu „peer-to-peer”, która jest niezwykle trudna do podrobienia, a mimo to pozostaje dostępna dla każdego.

BLOCKCHAIN PRYWATNY

Blockchain prywatny to zamknięta sieć, w której uprawnienia do blokchain są przechowywane i kontrolowane przez podmiot scentralizowany. W przeciwieństwie do publicznego blockchain’u, prywatny nie wykorzystuje algorytmów konsensusu, takich jak PoW lub PoS, zamiast tego używa systemu znanego jako Bizantyjska Tolerancja na Błędy (BFT). BFT nie jest systemem bez zaufania, co sprawia, że system BFT jest mniej bezpieczny.

Blockchain - Prywatny VS Publiczny
Blockchain – Prywatny VS Publiczny

Rezultat

Niezależnie od tego, czy blockchain typu publicznego może odegrać rolę w głównym nurcie usług finansowych, to z pewnością prawdą jest, że emocje związane z tą technologią są dosyć spore. Zwolennicy Bitcoina powołują się, że ludzie nie chcą pokładać zaufania w instytucjach scentralizowanych, dlatego wolą zaufać zdecentralizowanej kryptografii – jednak ten pogląd prawdopodobnie nie jest dziś poglądem większości…

Tak więc, podczas gdy szybko staje się banałem stwierdzenie, że to blockchain – a nie Bitcoin – jest naprawdę potężną innowacją, to zróżnicowanie znajduje odzwierciedlenie w opiniach większości ekspertów z branży.

Blockchain to zdecentralizowane zarządzanie cyfrowymi aktywami

Technologia ta może pobudzić większą innowacyjność w sposobie zarządzania aktywami niż inne dotychczasowe rozwiązania.

Rozwój gospodarki opartej na współdzieleniu, która zapewnia wszystko, od zakupu biletu na mecz czy koncert po częściowy lub całościowy zakup nieruchomości, może być łatwiej umożliwiony dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Dzięki możliwościom transakcyjnym technologia ta jest w stanie pomóc w koordynacji luźno powiązanych aktywów, firm i osób prywatnych, a także może pomóc w radykalnym obniżeniu kosztów transakcyjnych związanych zarówno z modelami biznesowymi współdzielenia, jak i tzw. modelami „as a service”. Pozwala ona również na pojawienie się radykalnie nowych form własności.

Interesującym i wartym uwagi jest przykład sektora gier komputerowych i sztuki, ponieważ dzięki blockchain gracze i twórcy mogą posiadać prawo własności do zdobytych „itemów” w grze bądź stworzonych cyfrowych dzieł sztuki.

Innym  przykładem wartym uwagi jest stowarzyszenie non-profit Crypto Valley Association ze Szwajcarii, które wprowadziło koncepcję „Blockchain Crypto Property”, czyli czysto cyfrowych praw własności zarejestrowanych w blockchain, które mogą być przenoszone i pełnić swoje funkcje. Obecnie rynek ten jest nazywany NFT od Non Fungible Token, czyli tokenów niezmiennych i przechodzi on w 2021 roku prawdziwy „boom”.

Użyteczność Publiczna

Technologia Blockchain może również odegrać zasadniczą rolę w zmianie konfiguracji sposobu świadczenia usług użyteczności publicznej. Przykładowo, może ona na nowo zdefiniować sposób konstruowania i dostarczania usług sieci telekomunikacyjnej, poprzez zmianę sposobu wykorzystania widma lub fal radiowych niezbędnych do funkcjonowania telefonów komórkowych i sieci bezprzewodowych oraz dostarczania, zarządzania i opłacania infrastruktury fizycznej. Ponadto systemy energetyczne i wodne mogą wykorzystywać blockchain w celu tworzenia rynków energii typu peer-to-peer, które zapewniają użytkownikom i właścicielom infrastruktury większą elastyczność.

Produkty i usługi finansowe w oparciu o technologię blockchain

Blockchain jest tak „elastyczną” technologią, że może potencjalnie ułatwić wszystko, od płatności transgranicznych do roszczeń ubezpieczeniowych.

blockchain produkty i usługi blockchain publiczny

Blockchain może pomóc w efektywnym zaspokojeniu zapotrzebowania na wiele, efektywnych kosztowo produktów i usług finansowych, które mogą być zgodne ze stosunkowo rygorystycznymi przepisami finansowymi. Na przykład wymogi dotyczące przejrzystości i możliwości badania sprawozdań finansowych można potencjalnie łatwiej spełnić za pomocą blockchain’a. Teoretycznie, zamiast wysyłać prośby o informacje do banku lub innego rodzaju organizacji, audytor mógłby po prostu zweryfikować transakcje w publicznie dostępnej księdze blockchain dzięki ich stałości. Ponadto, ponieważ transakcja finansowa o dużej wartości w blockchain może potencjalnie wymagać rozliczenia tylko około godziny, podczas gdy tradycyjna transakcja o tej samej wartości może wymagać rozliczenia nawet miesiąca lub więcej.

Mówiąc szerzej, blockchain można postrzegać jako odejście branży usług finansowych od podejścia zorientowanego na proces, w kierunku strumieni roboczych opartych na danych. Kolejnym przykładem usługi, w przypadku którym blockchain mógłby radykalnie poprawić procesy, są ubezpieczenia. W 2016 r. grupa firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, w tym Allianz, Swiss Re i Monachium Re, podjęła inicjatywę mającą na celu zbadanie sposobów wykorzystania technologii blockchain do świadczenia szybszych i bezpieczniejszych usług. W następnym roku grupa zaprezentowała prototypowy inteligentny system zarządzania umowami, zaprojektowany tak, aby objąć nim wszystko, od momentu założenia po zaspokojenie roszczeń.

Jeśli chodzi o transgraniczne transakcje finansowe, blockchain mógłby również teoretycznie odegrać pomocną rolę. Na początku marca 2018 r. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT) przetestowało wykorzystanie technologii blockchain do uzgadniania płatności między rachunkami rozsianymi po 34 bankach; test wykazał, że technologia ta poczyniła znaczne postępy w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania, chociaż nie była jeszcze gotowa do wspierania wielkoskalowych, krytycznych z punktu widzenia misji, globalnych infrastruktur, według SWIFT.

Zgodność z przepisami dotyczącymi handlu międzynarodowego można by również poprawić poprzez zastosowanie blockchain, tworząc niezmienne ścieżki audytu. W 2017 r. Deloitte i władze monetarne Hongkongu ogłosiły, że opracowały technologię blockchain potwierdzającą koncepcję finansowania handlu, w której uczestniczyli m.in. Bank of China (Hongkong), Hang Seng Bank i Standard Chartered Bank.

Originally posted 2023-08-04 18:17:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blockchain w bankowości

Blockchain w Bankowości część 1/4

Zdecentralizowane finanse DeFi blockchain w bankowości

Bockchain w Bankowości (3/4) – Zdecentralizowane finanse DeFi