w

Czym są stablecoiny i czym różnią się od „tradycyjnych” kryptowalut?

Do najbardziej charakterystycznych cech kryptowalut z pewnością należy duża zmienność kursu. To właśnie ona sprawia, że z jednej strony wprawdzie w krótkim czasie można naprawdę wiele zyskać, z drugiej – ryzyko błyskawicznej straty również jest duże. Nic więc dziwnego, że z czasem w świecie walut cyfrowych pojawiła się pewna alternatywa. W takim razie czym są stablecoiny i czym różnią się od „tradycyjnych” kryptowalut?

Czym są stablecoiny?

Jak można domyślić się już po samym wstępie i dość oczywistej nazwie, stablecoin to nic innego jak kryptowaluta o stabilnej wartości. Ma stanowić alternatywę dla popularnych krypto, których wartość praktycznie nieustannie się zmienia.

Liczba mnoga jest tu znacząca, bo takich stabilnych kryptowalut jest znacznie więcej niż tylko jedna. Do tych najpopularniejszych należą:

  • TrueUSD (TUSD),
  • USD Coin (USDC),
  • Paxos Standard (PAX),
  • Dai (DAI).

Jak działa stablecoin?

Choć na wstępie po krótce zostało już wyjaśnione, czym są stablecoiny, to wciąż pozostaje jedno istotne pytanie – jakim cudem takie kryptowaluty są znacznie bardziej stabilne niż inne waluty cyfrowe?

Powód jest prosty. Wartość stablecoinów ma związek z zewnętrznym punktem odniesienia. Może to oznaczać m.in. powiązanie z konkretną walutą albo ceną danego towaru (np. złota). W ten sposób wartość stablecoina pozostaje stosunkowo niezmienna, tym bardziej w zestawieniu z kursami innych kryptowalut, których wahania mogą być ogromne.

W jaki sposób kontrolowana jest wartość stablecoinów?

Jak to zostało wspomniane, stablecoiny powiązane są z pewnym aktywem rezerwowym. Może to być np. złoto lub dolar amerykański.

Zdarza się jednak także, że punktem odniesienia są inne kryptowaluty. To oczywiście stwarza już ryzyko znacznie większej zmienności, skoro cena stablecoinów będzie powiązana z krypto o bardzo zróżnicowanym kursie.

W takim przypadku dokonuje się więc nadmiernego zabezpieczenia. Polega ono na trzymaniu w rezerwach kryptowaluty, której wartość znacząco przekracza wartość emitowanych stablecoinów – np. w celu wyemitowania 1 miliona stablecoinów trzyma się rezerwę krytpowaluty o zmiennym kursie, której wartość wynosi 2 miliony. W ten sposób można zabezpieczyć się przed drastycznym spadkiem cen kryptowaluty rezerwowej.

Istnieje jeszcze jedna kategoria – algorytmiczne stablecoiny, które nie muszą nawet posiadać aktywów rezerowowych. W tym przypadku o stosunkowo stabilną wartość kryptowaluty dba algorytm kontrolujący podaż.

Dlaczego stablecoiny cieszą się taką popularnością?

Wiele osób postrzega zmienny kurs kryptowalut jako ich dużą zaletę. W końcu to właśnie dzięki niemu można odnieść o wiele większe zyski niż w przypadku alternatywnych sposobów inwestowania. Czy w takim razie stablecoin jest w ogóle potrzebny?

Zdecydowanie tak i to właśnie dlatego, że zapewnia większe bezpieczeństwo. Niewątpliwie stanowi pewniejszy środek wymiany niż inne krypto.

Przykładowo, jest tak wiele zmiennych, od których zależy wartość bitcoina i już jedna rzecz może wprowadzić ogromne zmiany. Wystarczy zresztą przyjrzeć się wahaniom kursu na przestrzeni np. ostatniego roku, by zauważyć, jak niepewna może być to inwestycja. Tym bardziej, gdy uwzględni się także zmienne wartości nie tyle w skali miesięcy, co nawet na przestrzeni kilku godzin.

Taka zmienność może być wprawdzie ogromną zaletą dla traderów, ale już niekoniecznie sprawdza się przy rutynowych transakcjach. W tym przypadku może być niekorzystna zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Większość handlowców nie będzie przecież chciała ryzykować, że cena kryptowaluty nagle spadnie, a oni staną się stratni.

Tutaj właśnie wkracza stablecoin jako zdecydowanie pewniejszy środek wymiany. Ze względu na swoją stabilność gwarantuje większą pewność obrotu i to obu stronom. Oczywiście nie oznacza to, że wartość stablecoins pozostaje całkowicie niezmienna. W porównaniu jednak z kursami popularnych kryptowalut jest ona praktycznie stała.


  1. Tesla sprzedała bitcoiny o wartości ponad 900 milionów dolarów
  2. Kurs bitcoina utrzymuje się powyżej 40 tys. dolarów. Walka o utrzymanie trendu wzrostowego nadal trwa.
  3. Crypto.com przelało omyłkowo klientce 10,5 miliona dolarów – postanowiła, że kupi za to willę

Originally posted 2022-09-11 16:25:49.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak działają portfele kryptowalut? Czym są klucze i adresy?

czym są kryptowaluty

Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć? Kilka informacji dla początkujących