w

W sztukę NFT zaangażowało się już wiele osób. Jak zrobić własne NFT i dołączyć do tego grona?

Dzieła sztuki kojarzą się przede wszystkim z obrazami, rysunkami czy fotografiami. Wszystkie te przykłady mają pewne wspólne cechy – występują w fizycznej i dwuwymiarowej formie. Wraz z rozwojem technologii i wzrostem popularności kryptowalut wiele się jednak w tym zakresie zmieniło. Teraz pojawił się nowy rodzaj sztuki – NFT. W 2021 roku wielu twórców zarobiło na niej niemałe kwoty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zrobić NFT.

Krótka historia „Morons” Banksy’ego

Tuż po tym, jak za 95 tysięcy dolarów firma blockchain Injective Protocol kupiła obraz Banksy’ego „Morons” , został on spalony przez jej przedstawiciela. Czy była to tylko próba zszokowania ludzi i zyskania rozgłosu? Niekoniecznie. To zdarzenie wiązało się właśnie ze sztuką NFT. Firma Injective Protocol utworzyła następnie token NFT reprezentujący „Morons” i wystawiła go na aukcję. Zwycięzca miał się stać właścicielem tokena i zyskać dostęp do jedynej istniejącej już wersji obrazu – tej cyfrowej.

Czym jest sztuka NFT?

Całe zamieszanie wokół obrazu Banksy’ego miało być pewnego rodzaju manifestem i zwróceniem uwagi na to, że NFT będzie nabierać na znaczeniu. Wciąż toczą się dyskusje, czy taki rodzaj twórczości można w ogóle jeszcze nazwać sztuką, czy może jest to jedynie chwilowa moda albo dziwactwo współczesnych czasów. Jedno jest przy tym pewne – pojawia się coraz więcej obrazów i filmów cyfrowych. W sztukę NFT zaangażowało się też wiele popularnych osób, takich jak Snoop Dog czy Lindsay Lohan. Już teraz mówi się też, że cyfrowy rynek NFT jest wart miliardy.

Nic w tym dziwnego, bo NFT ma wiele zalet. Przede wszystkim taki rodzaj cyfrowego aktywa jest nie tylko oryginalnym rozwiązaniem, ale także świetnie sprawdza się w branży kolekcjonerskiej – znacznie ułatwia bowiem weryfikację autentyczności.

Handel możliwy jest przy tym bez udziału pośredników. Zwykle odbywa się za pomocą specjalnych serwisów aukcyjnych. Każdy może kupić NFT, a ceny nie są owiane tajemnicą, ale podawane do wiadomości publicznej – inaczej niż ma to miejsce w ekskluzywnych, tradycyjnych galeriach.

NFT niesie za sobą też pewną korzyść dla samych artystów. Przy tradycyjnej sztuce nieraz zdarza się, że artysta sprzedaje ją za określoną kwotę, a potem taki obraz czy zdjęcie jest zbywane przez kolejną osobę z ogromnym zyskiem. W przypadku NFT funkcjonuje jednak system opłat licencyjnych, które sprawiają, że za każdym razem, gdy dzieło zostanie sprzedane, artysta otrzyma pewien zysk.

Jak zrobić NFT?

Ze względu na wszystkie te wyżej wymienione korzyści, a także z uwagi na rosnące zainteresowanie wokół sztuki cyfrowej coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak zrobić NFT.

Krok pierwszy to wybranie grafiki. Niewymienne tokeny mogą reprezentować dowolny plik multimedialny – grafikę, tekst, utwór muzyczny czy wideo.

NFT nieodłącznie związane jest także z rynkiem kryptowalut. Do przeprowadzania transakcji niezbędne będzie więc korzystanie z blockchain. Zwykle sprzedaż ma miejsce przy użyciu ethereum. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które wspierają najbardziej znane rynki. Oznacza to, że aby przeprowadzić jakąkolwiek transakcję, najpierw trzeba dysponować kryptowalutą. Zwykle do utworzenia NFT konieczny będzie ether wartości rzędu kilkuset dolarów, który pozwoli pokryć opłaty związane z utworzeniem tokena.

Następny krok to wybór rynku. Istnieje kilka miejsc, w których można utworzyć i sprzedawać swoje NFT. Do najpopularniejszych rozwiązań należy Mintable, Rarible oraz OpenSea. W przypadku osób dopiero rozpoczynających tworzenie NFT polecaną opcją jest ta ostatnia, ponieważ dołączenie nie wiąże się z opłatami. Nie trzeba też być uznanym artystą, aby sprzedawać na platformie.

W dalszej kolejności konieczne będzie podłączenie portfela. Dzięki temu można będzie dokonywać płatności i otrzymać wynagrodzenie w razie sprzedaży NFT. Cała procedura jest stosunkowo prosta, a większość platform do handlu NFT posiada precyzyjne instrukcje, które jeszcze ułatwiają to zadanie.

Po połączeniu portfela z platformą można wreszcie przejść do utworzenia NFT. Przykładowo, w przypadku OpenSea cała procedura sprowadza się do kliknięciu „utwórz” w górnym menu, podania niezbędnych informacji i zapisania kolekcji. Następnie należy wybrać opcję „nowy przedmiot”, załadować grafikę, podać niezbędne szczegóły (w tym opis swojej aukcji) i znów kliknąć „utwórz”. Na samym końcu pozostaje już tylko wybrać opcję „sprzedaj”.

NFT jest nowym rozwiązaniem i wiele osób, które myślą o sprzedawaniu w ten sposób własnej sztuki, może czuć się niepewnie. Jak widać, nie jest to jednak wcale skomplikowany proces i nie trzeba poświęcać dużo czasu, by samemu wystawić pierwsze swoje cyfrowe dzieła na aukcje.

Originally posted 2021-12-29 22:05:06.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bitcoin i ethereum

Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?

rodzaje portfeli do kryptowalut

Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?