Współczesny świat otwiera przed artystami możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło. Teraz swoje prace mogą sprzedawać także jako NFT. Takie perspektywy stwarza im między innymi NFT Marketplace uruchomione przez Binance. W tym roku nowatorscy twórcy mogli zgłaszać swoje propozycje, a spośród nich ostatecznie wyłoniono 9 zwycięzców. Kim są więc polscy twórcy na Binance NFT Marketplace?
Czym jest Binance NFT Marketplace?
Binance to od dawna znacznie więcej niż tylko sama giełda, ale również szereg dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie Binance NFT Marketplace, czyli platforma dla twórców i kolekcjonerów NFT. Dzięki niej jedna artyści mogą sprzedawać swoje dzieła. Kolekcjonerzy zyskują natomiast szansę na importowanie tokenów NFT z innych giełd i ich odsprzedaż.
Nic dziwnego, że wielu współczesnych twórców postanowiło skorzystać z tej okazji. Jak podaje Binance, w sumie wpłynęło aż 700 zgłoszeń. Spośród nich wybrano 9 artystów z różnych dziedzin sztuki i o różnych doświadczeniach związanych z NFT.
Polscy twórcy na Binance NFT – kim jest 9 docenionych artystów?
Kto w takim razie znalazł się w gronie finalistów całej akcji? Jak można przeczytać w artykule na stronie Binance, są to 2 kobiety i 7 mężczyzn.
- Olaf Keller – poeta i pisarz, ale przede wszystkim heraldyk, który zajmuje się tworzeniem herbów rodzinnych, personalnych i biznesowych. W jego NFT można znaleźć wiele odwołań do świata kryptowalut. Znajdzie się tu z jednej strony księżyc nawiązujący do powiedzenia „to the moon”, kolor złoty oraz krasnolud, czyli symbol górnika kryptowalut.
- Katerina Smirnova – graficzka i digita-artystka działająca w branży NFT od roku. Jej „Monkey Business” to limitowana kolekcja artów, do stworzenia których artystkę zainspirował świat kryptowalut i właśnie NFT.
- Mateusz Żurowski – fotograf, który często posługuje się malarskimi motywami, szczególnie tymi związanymi z surrealizmem, neoklasycyzmem i realizmem.
- Kasia Worek – artystka zajmująca się ilustrację wektorową, animacją i projektowaniem graficznym. W swoich pracach odnosi się przede wszystkim do alternatywnej rzeczywistości pełnej symboliki i tajemnicy.
- Paweł Swiernalis – wokalista i producent muzyki, wydawca 2 albumów solowych. W ramach akcji Polscy Twórcy na Binance NFT przygotował 3 loopy muzyczne, z których każdy jest nośnikiem innych emocji. Loopy można zapętlić i puszczać nieustannie.
- Andrzej Rachoń – artysta, który swoje prace wystawiał nie tylko poza granicami Polski, ale nawet Europy i wielokrotnie otrzymywał nagrody. Jego cykl prac NFT o nazwie „Fields of consciousness” to efekt połączenia klasycznej sztuki z nowoczesną technologią.
- Mateusz Potyszka – rzeźbiarz i grafik komputerowy. Zainteresowany jest szczególnie człowiekiem, ale jego prace nie ograniczają się jedynie do tej tematyki.
- Tomasz Hausmann – na swoim koncie ma już przygody z rysunkiem, malarstwem, montażem wideo, a obecnie zajmuje się grafiką komputerową. W swojej pracy czerpie inspiracje m.in. z twórczości Beksińskiego i Jakuba Różalskiego, jak i z nurtu stempunk.
- Zbigniew Sikora – malarz, którego twórczość Binance określa jako „zainteresowanie tkanką miasta”. Malarz czerpie inspirację z otaczającego go świata, a także technologii, która wiąże się z większym komfortem życia, a jednocześnie ma swoje ciemne strony, przede wszystkim te związane z relacjami międzyludzkimi.
Polscy artyści na Binance – kilka wniosków na koniec
Jak widać, artyści wybrani przez Binance są naprawdę różnorodni. Znalazły się tu zarówno osoby, które od lat wystawiają swoje prace na całym świecie, jak i takie, które konkretnym rodzajem twórczości zainteresowały się stosunkowo niedawno.
W ramach Binance NFT Marketplace można zalicytować zarówno prace rzeźbiarzy, malarzy czy fotografów, którzy kojarzą się z „klasycznymi” rodzajami sztuki, jak i bardziej nietypowe propozycje. I choć sztuka NFT to przede wszystkim sztuka wizualna, w tym przypadku doceniono także twórcę muzycznego.
To wszystko sprawia, że zestawienie artystów przedstawione przez Binance jest naprawdę różnorodne i praktycznie każda osoba zainteresowana NFT może wśród tych propozycji znaleźć coś, co przypadnie jej do gustu.