w

Czym jest zimny portfel i dlaczego tak wiele osób w świecie kryptowalut korzysta z tego rozwiązania?

Od czasu premiery Bitcoina wiele się zmieniło. Teraz mnóstwo osób postrzega kryptowaluty jako walutę przyszłości czy sposób na wypracowanie dużego zysku. Im większy jednak potencjał kryptowalut i ich znaczenie na rynku, tym większe też ryzyko kradzieży, oszustw i włamań. Właśnie dlatego wiele osób szuka bezpiecznego rozwiązania do przechowywania kryptowalut. A takim może być zimny portfel.

Czym są portfele w świecie kryptowalut?

Przed wyjaśnieniem, czym jest zimny portfel, warto zacząć od samego zdefiniowania pojęcia portfela w świecie kryptowalut. Choć to słowo może kojarzyć się z fizycznym miejscem, w którym przechowuje się np. bitcoiny, to trzeba pamiętać, że kryptowaluty są jedynie wirtualne. Co więcej, choć portfel może do złudzenia przypominać aplikację bankową, to niewiele ma z nią wspólnego.

Wszystko dlatego, że kryptowaluty nigdy nie opuszczają swojej sieci blockchain. Nie są w jakikolwiek sposób przesyłane np. do czyjegoś portfela. Można jednak uzyskać do nich dostęp, używając dwóch kluczy – publicznego i prywatnego. Każdy, kto ma dostęp do tych kluczy, może skorzystać z kryptowaluty, która jest do niego przypisana. Klucz prywatny to specjalny kod, który uniemożliwia dostęp do kryptowaluty osobom trzecim. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju hasło, które ma za zadanie zabezpieczać dane aktywa.

W portfelach przechowywane są więc nie bitcoiny czy jakakolwiek inna kryptowaluta, ale właśnie wspomniane klucze prywatne (choć w uproszczeniu często mówi się o przechowywaniu kryptowaluty). A taki portfel zwykle ma postać aplikacji lub fizycznego urządzenia. I tutaj wreszcie można przejść do podziału, czyli dwóch kategorii, na które dzielą się takie portfele. Pierwsza z nich to portfele gorące, druga – portfele zimne.

Czym jest zimny portfel?

Po tym krótkim wstępie czas już przejść do konkretów, czyli wytłumaczyć, czym właściwie jest wspomniany zimny portfel.

To sposób przechowywania kluczy dostępu w trybie offline (w przeciwieństwie do portfeli gorących). Brak podpięcia portfela do sieci oznacza przede wszystkim wysoki stopień bezpieczeństwa. Właściciel portfela nie musi bowiem obawiać się np. ataku hakerskiego i utraty zgromadzonej kryptowaluty.

Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim giełdy umożliwiające kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. To właśnie tego typu platformy najczęściej znajdują się bowiem w centrum zainteresowania hakerów. I nic dziwnego, bo obsługują ogromne liczby kryptowalut, w tym najbardziej pożądanych bitcoinów. Przechowując większość swoich tokenów na zimnym portfelu, znacznie minimalizują więc ewentualne straty.

Dwie kategorie zimnych portfeli

Skoro „zimny portfel” to pojęcie odnoszące się do wszystkich metod przechowywania klucza offline, oznacza to, że obejmuje wiele różnych sposobów. Wśród nich wymienić można przede wszystkim:

Portfele sprzętowe – najczęściej jest to dysk USB. Właściciele takich urządzeń zwykle jeszcze dodatkowo je zabezpieczają. Decydują się np. przechowywać portfel w sejfie. Poza tym większość urządzeń dodatkowo zabezpiecza się także kodem PIN, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo.

Portfele papierowe – przed hakerami czy awarią komputera można też zabezpieczyć się, drukując klucz publiczny i prywatny. Tutaj powstają jednak dwa problemy – trzeba jakoś takie kartki chronić i to zarówno przed kradzieżą (najlepiej skorzystać dodatkowo z szyfrowania), jak i przed zgubieniem.

Zimny portfel = rozwiązanie idealne?

Pozornie może się więc wydawać, że zimny portfel to niezaprzeczalnie najlepszy sposób na przechowywanie swojej kryptowaluty. W końcu czemu ktokolwiek chciałby ryzykować kradzież czy włamanie, jeśli może po prostu zdecydować się na przechowywanie zgromadzonych tokenów offline?

Jest jednak pewna duża wada – przechowywanie bitcoinów czy jakiekolwiek kryptowaluty przy wykorzystaniu zimnego portfela jest zdecydowanie mniej wygodne niż alternatywy takie jak szyfrowanie czy tworzenie kopii zapasowej. Sam właściciel kryptowaluty ma bowiem utrudniony dostęp do swoich kluczy.

To sprawia, że w praktyce wielu użytkowników woli połączyć oba dostępne rozwiązania. W efekcie na zimnym portfelu przechowuje większość tokenów, jednocześnie jednak dysponując standardowym, gorącym portfelem portfelem przeznaczonym do aktualnych inwestycji.


  1. Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?
  2. Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?
  3. Wirtualny świat za prawdziwe pieniądze. Dlaczego cyfrowy rynek NFT jest wart miliardy?

Originally posted 2022-01-26 19:02:57.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    stablecoin

    Stablecoin – jak stabilne kryptowaluty utrzymują swój kurs?

    kryptowaluty inne niż bitcoin

    Kryptowaluty to nie tylko bitcoin. Które jeszcze są warte uwagi?