w

Portfel online czy portfel sprzętowy na kryptowaluty?

Rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami do dyspozycji mamy mnogość różnych portfeli, które dostępne są dla całego grona użytkowników. Wybierając portfel dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty związane ze sposobem w jaki inwestujemy swoje środki, aby dopasować go do naszych potrzeb. Dwa dominujące typy portfeli to tzw. portfele kryptowalutowe online oraz portfele sprzętowe, które mają fizyczną postać i wyglądem przypominają pendrive’a (np. Ledger lub Trezor).

Portfel online – wady i zalety

Portfel online jak sama nazwa wskazuje ma to do siebie, że działa na serwerach podłączonych do sieci. Wadą takiego rozwiązania jest to, że są one bardziej podatne na potencjalne ataki hakerskie, jeśli nie zadbamy w należyty sposób o swoje bezpieczeństwo, jednak są to niezwykle rzadkie przypadki i tyczą się zazwyczaj osób posiadających bardzo duże zasoby.

Najczęstszą przyczyną utarty środków jest po prostu utrata przez właściciela kluczy prywatnych oraz hasła umożliwiającego odzyskanie ich. Bez tego nie jesteśmy w stanie odzyskać dostępu do naszych środków i zostają one dożywotnio „zamrożone”.

Zaletą takiego typu portfela jest to, że mamy do dyspozycji nasze środki w każdej chwili, a ich transfer w razie potrzeby może być natychmiastowy.

Korzystając z takich rozwiązań, jak portfel, możemy dodatkowo wymieniać kryptowaluty między sobą co stanowi dodatkową funkcjonalność, a korzystanie tego rozwiązania jest całkowicie darmowe.

Portfele sprzętowe – wady i zalety

Portfele sprzętowe pozwalają na przechowywanie walut cyfrowych całkowicie poza siecią. Rozwiązanie to pozwala na zminimalizowanie ryzyka jakie zwiąże się z atakiem hakerskim praktycznie do zera co jest największą zaletą tego rozwiązania.

Za portfel sprzętowy w zależności od modelu musimy jednak zapłacić od 250zł do 1000zł.

Najpopularniejszym producentami takich portfeli są dwie firmy, a mianowicie Ledger oraz Trezor. Klucze prywatne portfeli sprzętowych przechowywane są w obszarze mikrokontrolera sprzętowego przez co nie mogą one zostać wyodrębnione w postaci tekstu z urządzenia, nawet jeśli sprzęt został zainfekowany wirusem.

Portfele sprzętowe są najlepszym sposobem na przechowywanie kryptowalut w przypadku inwestycji długoterminowych, gdy nie korzystamy zbyt często z posiadanych środków, a także jeśli posiadamy je w dużych ilościach, przez co wydatek na portfel nie stanowi dla nas sporego kosztu.


  1. Czym jest blockchain i gdzie wykorzystuje się tę technologię?
  2. Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników
  3. Monero – jakie mechanizmy prywatności wykorzystuje ta kryptowaluta?

Originally posted 2022-08-10 09:45:42.

Ilustracja przedstawia konwergencję sztucznej inteligencji (AI) i kryptowalut jako sił transformacyjnych w sektorze finansowym

Przyszłość finansów: Jak AI transformuje rynek kryptowalut

bezpieczeństwo w świecie kryptowalut

Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – podstawy, o które powinien zadbać każdy