w

Czy portfel kryptowalut online może być bezpieczny?

Portfel kryptowalut online: Podczas inwestycji w kryptowaluty, jednym z ważniejszych aspektów oprócz doboru odpowiedniej strategii jest to, aby dobrze zabezpieczyć swoje kryptowaluty.

Do wyboru mamy mnogą liczbę portfeli, zaczynając od przeglądarkowych poprzez desktopowe, aż do sprzętowych. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z kryptowalutami warto jest przede wszystkim skupić się na najbardziej optymalnym wyborze portfela, który będzie odpowiadał sposobowi prowadzenia naszej inwestycji.

Bezpieczny portfel kryptowalut

Portfele kryptowalut wykorzystują różne mechanizmy pozwalające im na bezpieczne przechowywanie walut cyfrowych. Niektóre z nich pozwalają użytkownikowi wygenerować klucz prywatny i hasło mnemoniczne, które dają mu jako jedynemu dostęp do zawartości, a inne przechowują je jako zaufana trzecia strona i umożliwiają płynny transfer. Dla przykładu, portfel kryptowalut PortfelBitcoin oprócz dwustopniowej weryfikacji wykorzystuje również dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu 98% posiadanych środków przechowywanych jest na tzw. cold walletach, czyli portfelach, które są całkowicie poza siecią do momentu, gdy użytkownik nie zleci wypłaty swoich środków. Mechanizm ten powoduje, że nie ma technicznej możliwości, aby podjąć się próby zhakowania tak skonfigurowanego portfela, co daje gwarancję bezpieczeństwa jego użytkownikom.

Najczęstsze przyczyny utraty środków

Wbrew pozorom, ataki hakerskie nie są najpopularniejszą metodą, przez którą użytkownicy tracą swoje środki, chociaż jak już do nich dochodzi to zazwyczaj są to kradzieże na bardzo dużą skalę.

O ile przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa i mamy dobre oprogramowanie antywirusowe na komputerze, nie powinniśmy bać się ataków hakerskich. Głównym ich celem są zazwyczaj błędy w oprogramowaniu platform, które pośredniczą w transakcjach lub przechowują środki w miejscu z dostępem do sieci.

Od samego początku istnienia kryptowalut najczęstszą przyczyną utraty środków jest po prostu zgubienie haseł i kluczy dostępowych od portfela, na którym przechowywane są kryptowaluty.

Ze względu na zdecentralizowany charakter sieci blockchainowych, nie ma możliwości odzyskania tych środków w żadne inny sposób, przez co można uznać, że są one utracone na wieczność. Ważne jest więc aby odpowiednio zadbać o to, gdzie i w jaki sposób przechowujemy klucze dostępu.

Dywersyfikacja portfeli kryptowalut

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest to, aby nie trzymać wszystkich środków w jednym miejscu. Zapewnia to większą ochronę kryptowalut w przypadku gdy ktoś podstępem uzyska dostęp do naszego portfela kryptowalut. Manewr ten pozwala nam chronić część kapitału jeśli zgubimy klucze prywatne za pomocą których uzyskujemy dostęp do konta. Z drugiej strony jeśli będziemy mieli zbyt dużo portfeli, na których trzymamy swoje środki to rośnie ryzyko pomyłki, a zapamiętanie wszystkich danych staje się coraz trudniejsze. Szacuje się, że wskutek utraty dostępu do portfeli zgubione zostały już ponad 3 miliony bitcoinów.


  1. Kryptowaluta pod choinkę – kiedy to dobry pomysł? O czym pamiętać przy zakupie?
  2. Portfel bitcoin — jakie kryptowaluty możesz w nim przechowywać?
  3. Bezpieczeństwo kryptowalut – jak o nie zadbać?

Originally posted 2022-08-24 17:11:31.

co to jest portfel kryptowalut

Co to jest portfel kryptowalut? Historia portfeli kryptowalut