w

Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty?

Osoby dopiero rozpoczynające inwestowanie w kryptowaluty mogą mieć wiele obaw dotyczących bezpieczeństwa. Duże znaczenie w tej kwestii będzie mieć przede wszystkim wybór miejsca do przeprowadzenia transakcji. W takim razie jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty? Istnieje kilka rozwiązań.

Podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa

Wprawdzie ten tekst ma zawierać wskazówki dotyczące tego, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty, a więc wymieniać krypto na złotówki lub bezpiecznie kupować cyfrową walutę za polskie pieniądze. Nie można jednak zapomnieć, że na bezpieczeństwo w świecie kryptowalut składają się jeszcze inne aspekty. Warto więc wspomnieć o nich już na początku.

Przede wszystkim podstawowa zasada kupowania kryptowaluty brzmi – inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. W ten sposób żaden gwałtowny spadek kursu ani utrata dostępu do kryptowaluty nie wpłynie diametralnie na codzienną sytuację finansową. Właśnie dlatego, warto podchodzić do inwestycji ostrożnie. Szczególnie jako osoba początkująca.

Poza tym samo przechowywanie kryptowaluty też ma znaczenie. Na pewno dobrym pomysłem nie będzie trzymanie wszystkich środków na giełdzie. Najczęściej poleca się lokowanie tych na bieżące inwestycje na tzw. gorącym portfelu, a pozostałe – w ramach zimnego portfela.

Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty na giełdzie?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sprzedawanie czy kupowanie kryptowalut, wydaje się giełda. Jako że ten tekst ma dotyczyć kupowania ich za złotówki, to trzeba od razu dodać, że nie każda giełda oferuje możliwość przeprowadzania transakcji z użyciem PLN. Na pewno jest to jednak możliwe w ramach dużej polskiej giełdy BitBay, a także światowej giełdy Binance. Obie z nich dostępne są przy tym w języku polskim.

Oczywiście sama możliwość obsługi giełdy po polsku i płacenie w PLN to nie najważniejsza kwestia przy wyborze. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Wprawdzie giełdy wciąż wprowadzają ulepszenia w tym zakresie, ale jednocześnie pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nigdy nie można mieć wprawdzie stuprocentowej pewności, że zdołają zapobiec tym atakom. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej wybrać taką giełdę, w przypadku której ryzyko skutecznego ataku jest niewielkie.

Środkami, które pomagają chronić aktywa klientów są przede wszystkim: szyfrowanie, dwustopniowy proces logowania oraz autoryzacja za pomocą kodów. Niektóre giełdy oferują tez zwrot pieniędzy w razie kradzieży.

Z tego powodu wybór ma ogromne znaczenie i duży wpływ na bezpieczeństwo transakcji. Najlepiej więc korzystać z tych giełd, które jasno opisują swój sposób działania, a przede wszystkim mają dużo pozytywnych opinii użytkowników.

Jak kupować kryptowalutę w kantorze?

Druga możliwość to skorzystanie z kantoru kryptowalut. Ich działanie jest podobne do kantorów tradycyjnych. Dostępne są zarówno kantory stacjonarne, jak i te funkcjonujące online.

Kantor to także dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty. Większość z nich wymaga bowiem rejestracji i potwierdzenia swojej tożsamości, a już szczególnie ma to miejsce przy transakcjach na większe kwoty. Oczywiście tutaj zasada jest ta sama co w przypadku giełd – najlepiej wybierać kantory popularne, sprawdzone, a przede wszystkim cieszące się dobrą opinią użytkowników.

Kupowanie kryptowaluty w bitomacie – czy to bezpieczne?

W przypadku giełd kryptowalut zarówno zakup krypto, jak i jej sprzedaż za złotówki odbywa się cyfrowo. Nie ma więc możliwości skorzystania z gotówki. Inaczej sprawa wygląda natomiast w przypadku bitomatów. Są to urządzenia przypominające bankomat, z tym że – jak sama nazwa wskazuje – służą do wymiany PLN na kryptowalutę i na odwrót.

Problem z bitomatami polega na tym, że wciąż nie są tak powszechne jak giełdy czy kantory. Trzeba się też do nich fizycznie udać, by przeprowadzić transakcję. W większości dużych miast w Polsce można już jednak znaleźć co najmniej jeden bitomat.

Bitomaty uznaje się przy tym za bezpieczne rozwiązanie, ale nie można zapomnieć o wadach. Oprócz wspomnianej już małej dostępności będzie to duża prowizja, którą trzeba zapłacić za transakcję. Może ona wynosić nawet 10%.

Bezpieczna sprzedaż i zakup kryptowalut – podsumowanie

Jak widać, najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy zakupie lub sprzedaży kryptowaluty na pewną będą giełdy i kantory. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że korzysta się z tych sprawdzonych i uznawanych za najbardziej bezpieczne.

Choć podwójna weryfikacja stosowana w takich miejscach może się wydawać uciążliwa, to właśnie ona pozwala zapewnić większe bezpieczeństwo transakcji. Warto jednak pamiętać, że kod weryfikacyjny zapisywany jest na konkretnym urządzeniu. Jeśli więc się ono zgubi albo zostanie skradzione, traci się też możliwość potwierdzenia tożsamości. Właśnie dlatego najlepiej dodatkowo zapisać lub wydrukować klucz i przechowywać go także w innym miejscu.


  1. Bitcoin i ethereum – czym się od siebie różnią? Jakie są podobieństwa?
  2. Rodzaje portfeli do kryptowalut – jaki portfel wybrać? jakie wady i zalety ma każde rozwiązanie?
  3. Jak kupować kryptowaluty przez Revolut i czy to rozwiązanie się opłaca?
  4. Od czego zależy wartość bitcoina? 6 kluczowych czynników

Originally posted 2022-10-04 16:21:39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czym jest ETF

Czym jest ETF i co ma wspólnego z inwestowaniem w bitcoiny?

dlaczego nie warto inwestować w bitcoina

Dlaczego bitcoin wcale nie jest idealnym pomysłem na inwestycję?