w ,

Dlaczego bitcoin wcale nie jest idealnym pomysłem na inwestycję?

Wiele osób, które mają jedynie ogólne pojęcie o kryptowalutach, sądzi, że bitcoin to pewna inwestycja mogąca przynieść duży zysk. I choć faktycznie, można się na nim wzbogacić, to zdecydowanie nie zasługuje na miano pewnej inwestycji. A już szczególnie w przypadku osób, które dopiero zaczynają się interesować światem kryptowalut. Tym razem więc trochę na przekór wszystkim pochwałom kilka słów o tym, dlaczego nie warto inwestować w bitcoina.

Na początek: czym jest bitcoin i jak działa?

Przed zagłębieniem się w wady i zalety inwestowania, trzeba wyjaśnić, czym jest bitcoin i na jakiej zasadzie działa. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to waluta cyfrowa, która pod wieloma względami funkcjonuje na podobnej zasadzie co ta tradycyjna.

Istnieje jednak też kilka zasadniczych różnic. Przede wszystkim transakcje przebiegają bez jakichkolwiek pośredników i banki nie mogą wpływać na wartość kryptowaluty (jak ma to miejsce w przypadku tych tradycyjnych). Liczba bitcoinów jest też z góry ustalona – w sumie zostanie wydobytych tylko 21 milionów. To sprawia, że bitcoin nie podlega inflacji i co więcej – z czasem jego wydobycie staje się coraz trudniejsze.

Wspomniane wydobywanie bitcoinów (kopanie) polega natomiast na rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych przez urządzenia z dużą mocą obliczeniową. Wszystko po to, by możliwe było przyłączenie kolejnego bloku do łańcucha danych (blockchain). Górnicy są więc osobami, które udostępniają moc swoich urządzeń i w ten sposób umożliwiają zabezpieczanie transakcji, a w zamian otrzymują nagrodę w postaci bitcoinów.

Bitcoin nie jest stabilną walutą

Po tym krótkim wstępie czas już przejść do konkretów, a więc wyjaśnić, dlaczego nie warto inwestować w bitcoina zbyt pochopnie. Przede wszystkim, jak to zostało wspomniane, bitcoin nie jest zależny od żadnego rządu ani innego organu centralnego. To sprawia, że wahania kursów mogą być naprawdę ogromne – nieporównywalnie większe w porównaniu do tradycyjnych walut.

Wiele zależy tu od popytu i podaży, a na te z kolei może mieć wpływ m.in. sytuacja na świecie, ale równie dobrze także same spekulacje dotyczące wzrostu lub spadku wartości. Doskonale pokazuje to sytuacja z grudnia 2021 roku, kiedy bitcoin zanotował duży spadek i ta tendencja się utrzymywała. Choć obecnie kryptowaluta odnotowuje lekki wzrost, to wciąż wartość ta jest mniejsza o ponad 80 tysięcy w porównaniu do listopada 2021.

Stało się tak nie bez powodu. Na ten spadek wpłynęło kilka kwestii. Po pierwsze – rosnące stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które sprawiły, że dużo ludzi zdecydowało się sprzedać ryzykowne aktywa. Rosła więc podaż, ale nie popyt, a tym samym wartość spadała. Do tego doszła jeszcze decyzja Chin o zdelegalizowaniu kryptowalut, sugestie, że do podobnych kroków ma się posunąć Rosja, a także informacje o wprowadzeniu kolejnych regulacji związanych z inwestycją w kryptowaluty.

Dlaczego nie warto inwestować w bitcoina?

Przed poruszeniem tematu zagrożeń związanych z inwestowaniem w bitcoina warto dodać, że oczywiście tak samo jak w wyniku wydarzeń na świecie mogą nastąpić spadki kryptowaluty, tak i niektóre kwestie mogą przyczynić się do wzrostu. Przykładowo, pojawiły się spekulacje, że Amazon zamierza zaakceptować bitcoin jako środek płatności. Jeśli tak się stanie, można się spodziewać, że jego wartość wzrośnie.

Nie jest więc tak, że w bitcoina nigdy nie warto inwestować. Na pewno jednak będąc zupełnie początkującym w tej tematyce, nie ma co się  nastawiać na ogromne zyski. Trzeba już na wstępie uświadomić sobie, że bitcoin jest niestabilny i taki pozostanie, a co za tym idzie – inwestycja zawsze wiąże się z ryzykiem.

Można je jednak zmniejszyć, przede wszystkim poszerzając swoją wiedzę w zakresie kryptowalut. Warto zadać sobie kilka pytań:

 1. Czy rozumiem, w co inwestuję?
 2. Czy wiem, jak działa rynek kryptowalut i sam bitcoin?
 3. Czy zdaję sobie sprawę z poziomu ryzyka?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie”, lepiej najpierw poszerzyć swoją wiedzę, a dopiero potem skupić się na inwestowaniu. Oczywiście to nie wszystkie pytania, które warto sobie zadawać, gdy dopiero zaczyna się przygodę ze światem krypto. Jedno z najważniejszych brzmi „dlaczego kupuję kryptowalutę akurat teraz?” oraz „czy istnieją dowody na to, że cena może wzrosnąć?”.

Kilka wskazówek na koniec

Ten tekst nie ma na celu całkowicie odwieść kogokolwiek od pomysłu inwestowania w kryptowaluty. Ma raczej zachęcić do rozważnego podejmowania tego rodzaju decyzji. Na koniec więc jeszcze kilka wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych rozczarowań:

 • zdecydowanie nie warto inwestować dużego procentu oszczędności w kryptowalutę,
 • najlepiej od razu wyznaczyć sobie maksymalny próg do inwestycji,
 • należy inwestować tylko tyle, ile jest się w stanie stracić – mówiąc krótko: zakładać najgorszy scenariusz, czyli stratę wszystkich zainwestowanych pieniędzy i rozważyć, jak dużą kwotę jest się w stanie poświęcić,
 • dobrze też wyznaczyć sobie konkretny próg spadku, przy którym dokona się sprzedaży – kiedy cena kryptowaluty szybuje w dół, można wpaść w panikę i niepotrzebnie sprzedać krypto tuż przed jej wzrostem. Właśnie dlatego, żeby nie dać się ponieść emocjom, dobrze mieć ustalone, do jakiej kwoty może spaść wartość bitcoina, nim rzeczywiście się go sprzeda.

Originally posted 2022-10-06 06:35:36.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty

  Jak bezpiecznie kupować i sprzedawać kryptowaluty?

  nft cmetal token

  Token cMetal zrewolucjonizuje biznes. A wszystko zacznie się w… Polsce