w

Wydobywanie bitcoinów – na czym tak naprawdę polega i czy ma coś wspólnego z pracą górników?

Tam, gdzie mowa o kryptowalutach, często pojawia się pojęcie kopania czy wydobywania. Te słowa kojarzą się przede wszystkim z pracą górników, a przecież kryptowaluty mają niewiele wspólnego np. ze złotem. Choć osoby kopiące bitcoiny nazywane są nawet górnikami, to ich praca ma niewiele wspólnego z rzeczywistym kopaniem czy jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym. Na czym polega więc wydobywanie?

Wydobywanie bitcoinów

Na początku warto przypomnieć, w jaki sposób funkcjonują kryptowaluty. Mowa tu przede wszystkim o jednej istotnej różnicy między np. bitcoinem a standardowymi walutami. W przypadku bitcoina nie ma jednego organu centralnego, który kontroluje podaż pieniądza, jak robią to banki centralne. Zamiast tego cała ta kontrola rozłożona jest po sieci. Za dbanie o bezpieczeństwo transakcji odpowiadają natomiast właśnie górnicy. 

Wydobywanie bitcoinów polega bowiem głównie na tworzeniu tzw. bloków. Przypisuje się do nich wygenerowane transakcje, a następnie łączy w większe ciągi nazywane blockchainem. W ten sposób powstaje cała historia transakcji. Zapewnia ona bezpieczeństwo obrotu – dzięki informacjom o wydanych monetach czy stanie konta nie jest możliwe zafałszowanie czy kopiowanie bitcoinów albo płacenie kilku osobom tymi samymi bitcoinami. Aby transakcja została zaakceptowana, musi znajdować się w którymś z bloku łańcucha. Łańcuch bloków pozwala więc kontrolować transakcje i upewniać się, że wszystkie przebiegają prawidłowo. 

Co kopanie ma wspólnego z loterią?

O wydobywaniu bitcoinów czy ich kopaniu mówi się głównie ze względu na podobieństwo tego procesu do wydobywania złota. Tak samo jak górnicy wydobywali złoto dla ogółu, tak teraz górnicy wykopują dla użytkowników „wirtualne złoto”. 

Czasami też wydobywanie bitcoinów porównuje się do udziału w loterii. Wszystko ze względu na to, że kopanie polega bardziej na zgadywaniu, a właściwie na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych zagadek matematycznych. Aby opisany wyżej system zdawał egzamin, musi istnieć tylko jeden łańcuch bloków. A to możliwe jest tylko, gdy takie bloki są trudne do wyprodukowania. Inaczej łatwo byłoby stworzyć fałszywy blok umożliwiający wykonywanie nieprawdziwych transakcji. 

Wydobywanie bitcoinów celowo zaprojektowano więc tak, aby było trudne. Z tego powodu tworzenie bloków wymaga dużych mocy obliczeniowych. Wszystko ze względu na to, że kopanie przypomina rozwiązywanie zagadek na ogromną skalę. Czasami porównuje się je do sejfu czy kłódki z szyfrem – dopiero po odgadnięciu kodu kopiący może podłączyć blok do systemu i dostać wynagrodzenie. Im większą mocą obliczeniową dysponuje, tym szybciej odgadnie więc kombinację. Poza tym poszczególne bloki muszą zawierać tzw. dowód pracy, by mogły zostać uznane za ważne, a tym samym – by górnik mógł otrzymać zapłatę.

Wydobywanie bitcoinów jako sposób na ich zdobycie

Aby górnicy chcieli wykorzystywać swój sprzęt do tworzenia łańcucha bloków, muszą zostać jakoś zachęceni. W zamian za ochronę sieci i zatwierdzanie transakcji otrzymują więc bitcoiny. Liczba monet w ramach kryptowaluty jest ograniczona (docelowo ma być ich tylko 21 mln). Nie ma więc możliwości późniejszego „dorobienia” kolejnych z nich. Nie oznacza to jednak, że już teraz wszystkie bitcoiny znajdują się w obiegu. Część z nich jest dopiero generowana. Kopiący górnicy otrzymują więc coiny. Takie rozwiązanie ma dwie korzyści:

  1. Bitcoiny rozdzielane są między użytkowników sieci (a nie jak w przypadku tradycyjnych walut znajdują się w posiadaniu instytucji, która podejmuje decyzję co do dysponowania nimi)
  2. Wydobywanie bitcoinów stanowi zachętę dla górników do dalszego obsługiwania transakcji. 

Originally posted 2017-07-12 10:33:43.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    19 wskazówek, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka związanego z oszczędzaniem w kryptowalutach

    19 wskazówek, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka związanego z oszczędzaniem w kryptowalutach