w

Blockchain w Bankowości (4/4) – Wyzwania dla blockchain i wnioski

Wyzwania dla blockchain – Chociaż technologia blockchain wciąż nabiera rozpędu, to jednak wciąż jest hamowana przez zły PR i opieszałość regulatorów... Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższych latach może dojść do wprowadzenia globalnej waluty cyfrowej a pierwsza jurysdykcja, która przyjmie blockchain i opracuje model regulacyjny, zbierze nagrody w postaci nowych miejsc pracy i sporego wzrostu gospodarczego.

W 2019 roku wielu ekspertów wypowiadało się, że rewolucja blockchain-owa się zatrzymała. Jednym z takich przykładów jest raport Gartner Group, gdzie opisano to zjawisko „zmęczeniem blockchain”. W raporcie sugerowano, że pilotaże zamarły, niewiele wdrożeń przeszło do produkcji, a blockchain prawdopodobnie będzie marginalną technologią.

Empirycznie rzecz biorąc, pogląd ten jest błędny. Badania pokazują setki systemów produkcyjnych w toku w kilkunastu branżach, gdzie większość z nich oparta jest na Ethereum, Hyperledger lub Corda, ale pojawiają się również inne platformy.


Poprzednie części: „Blockchain w Bankowości”, „Blockchain publiczny a prywatny”, „Zdecentralizowane finanse DeFi”


Wyzwania dla blockchain

Kluczowym wyzwaniem jest konieczność pomiaru wydajności ekonomicznej systemów cyfrowych o dużej liczbie zdecentralizowanych aktywów. Blockchain może pomóc w tym zadaniu, dzięki możliwości rejestrowania transakcji i wzmocnienia zbierania danych wykorzystywanych do pomiaru gospodarki cyfrowej.

 

wyzwania dla blockchain
wyzwania dla blockchain

Coraz bardziej zdigitalizowany świat oznacza jednak, że rośnie liczba i różnorodność ataków cybernetycznych. Ponadto coraz częściej dochodzi do naruszeń danych, ponieważ niższe koszty przechowywania oznaczają, że więcej danych jest przechowywanych przez dłuższy czas. Czujniki, które w coraz większym stopniu stanowią część naszego codziennego życia, zwiększają również możliwość ataku.

Konieczne jest jasne zrozumienie polityki prywatności i regulacji związanych z różnymi typami blockchain’ów i podobnymi technologiami cyfrowymi. Kwestie bezpieczeństwa związane konkretnie z blockchain obejmują możliwość przejęcia kontroli nad wystarczającą liczbą uczestniczących węzłów w księdze, aby manipulować przy zatwierdzaniu transakcji (tzw. „atak 51%” w przypadku Bitcoina) oraz rozproszone ataki typu denial of service, które zwiększają czas przetwarzania, zgodnie ze sprawozdaniem opublikowanym w 2017 r. przez Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji Unii Europejskiej.

Zły PR

Słowa takie jak Blockchain i zwłaszcza „Krypto” wciąż kojarzą się z przestępczością i naciągaczami, którzy wykorzystują nową technologię do popełniania oszustw – niestety odsetek oszustów na rynku kryptowalut faktycznie jest całkiem spory…. Ponadto w międzyczasie zaściankowe spory i młodzieńcze kłótnie dodatkowo odbiły się niekorzystnie na całym ekosystemie.

blockchain scam

Jednak nie jest aż tak źle, ponieważ jesteśmy świadkami kliku ekscytujących kooperacji takich jak: Enterprise Ethereum Alliance, który pilotował inicjatywę taksonomii tokenów, która jest neutralna dla platformy. Wiele branż, takich jak Blockchain in Transport Alliance, rozpoczęło intensywną współpracę w celu wprowadzenia szerszych zmian. Ten rodzaj współzależności będzie kluczem do postępu.

Również instytucje takie jak Izba Handlu Cyfrowego okazują się kluczowymi sojusznikami dla rządów, które mają nadzieję na znalezienie właściwej równowagi regulacyjnej. Niezwykli liderzy, tacy jak komisarz SEC Hester Piece, ustępujący Mark Carney z Banku Anglii i nominowany na kandydata na prezydenta z ramienia Demokratów Andrew Yang pojawili się jako orędownicy.

Wysoka stawka

Konsekwencje braku działania ze strony liderów biznesowych i rządowych jeszcze nigdy nie były tak wyraźne. Rozważmy epicką walkę o stworzenie globalnej cyfrowej waluty, która ma się odbyć w najbliższych latach. Pierwszą stroną są tradycyjne sieci kryptowalutowe, takie jak Bitcoin. Na drugim miejscu są korporacje, takie jak Facebook. Na kolejnym państwa narodowe, na czele z Chinami, które chcą wprowadzić cyfrowego yuana, jako krok w kierunku zastąpienia dolara amerykańskiego jako waluty obowiązującej. To bez wątpienia pobudzi amerykańską Rezerwę Federalną do kontynuowania prac nad cyfrowym dolarem. W miarę jak inne kraje będą się do tego przyłączać, zobaczymy, że większość innych wyrafinowanych państw poprze wizję Marka Carneya dotyczącą „syntetycznej waluty hegemonicznej”, która wyrosłaby z koszyka innych walut fiat i zdominowała pieniądz na całym świecie.

W nadchodzących latach bankierzy centralni, decydenci polityczni i liderzy biznesu – oni wszyscy – zdecydują, jak będzie wyglądała przyszłość gospodarki cyfrowej. Gospodarki zachodnie mają szansę przyjąć decentralizację i Internet Wartości, a tym samym utrzymać swoją pozycję lidera w globalnej gospodarce. Liderzy będą jednak potrzebowali poziomu elastyczności i otwartości, jakiego jeszcze nie widzieliśmy.

Wnioski?

Blockchain to pierwsza prawdziwie cyfrowa technologia gospodarki, która łączy w sobie ekonomię i technologię w prawdziwie nowy sposób. Umożliwia ona re definicję zaufania nie tylko w obrębie gałęzi przemysłu i finansów, ale również między społeczeństwami. Wiele aspektów obecnej interakcji w Internecie można by usprawnić dzięki wdrożeniu technologii blockchain, na przykład dzięki jego zdolności do obsługi weryfikacji i transakcji w systemie peer-to-peer, w bezpieczny sposób, który nie opiera się na dużych pośrednikach.

Technologia ta mogłaby również przyczynić się do zmniejszenia szkód w środowisku naturalnym, ograniczając niepotrzebny transport towarów na całym świecie. Ekologizacja globalnych łańcuchów dostaw będzie wymagała większej identyfikowalności i przejrzystości, zgodnie z raportem opublikowanym w 2017 r. przez International Finance Corporation (IFC). Blockchain, jako system, którym nie można skutecznie manipulować, może dostarczyć bardziej wiarygodnych informacji o tym, skąd pochodzi żywność i jak została wyprodukowana.

Międzynarodowe systemy finansowe i monetarne są ściśle powiązane z manewrami geopolitycznymi i geo-ekonomicznymi. W miarę jak rynki wschodzące stają się coraz większym źródłem światowego PKB i siedzibą rosnącej klasy średniej, która zwróciła uwagę banków światowych. Tymczasem ruchy populistyczne kwestionują instytucje monetarne, takie jak euro, a Chiny oferują alternatywy dla tradycyjnych źródeł finansowania rozwoju, takich jak Bank Światowy. Ponieważ decydenci polityczni starają się zachować spokój na międzynarodowych wodach finansowych, wycofując się z działań podejmowanych po kryzysie finansowym i stawiając czoła nowym wyzwaniom, takim jak aktywa kryptograficzne, a ich decyzje będą miały decydujący wpływ na światowy dobrobyt.

Jak w przypadku wszystkiego, co odważne, przyszłość nie jest czymś, co można przewidzieć, ale co można osiągnąć. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, pytanie o to, kto będzie budował tę przyszłość, powinno być najważniejsze w najbliższych miesiącach/latach.

Originally posted 2023-08-04 18:23:44.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oszustwa na youtube

Oszustwa na YouTube. Jak się przed nimi chronić?

podatek od kryptowalut w PIT-38

Podatek od kryptowalut a obowiązki podatkowe i składanie PIT-38 – co trzeba wiedzieć?