Przy rozmowach dotyczących kryptowalut nieraz pojawia się sformułowanie HODL. I o ile tym, którzy mocno zagłębili się w świat krypto, to pojęcie nie jest obce, to dla wielu początkujących pozostaje całkowicie niezrozumiałe. Warto więc wyjaśnić, czym jest HODL i jaka jest jego historia.
Czym jest HODL?
HODL można sprowadzić do angielskich słów „hold on for dear life”, co w tłumaczeniu oznacza „kupuj i trzymaj”. To zasada wyznawana przez wiele osób ze świata kryptowalut.„Hodling” zakłada przede wszystkim unikanie podejmowania decyzji w oparciu o krótkoterminowe zmiany kursu. To podejście polecane jest przede wszystkim początkującym inwestorom, którzy mają niewielkie pojęcie o rynku. W ten sposób mają szansę więcej zyskać, a przy okazji uniknąć dużych strat.
Skąd wzięło się HODL?
Wiadomo już, czym jest HODL, ale skąd w ogóle wzięła się popularność tego sformułowania? Wbrew pozorom wcale nie od akronimu wspomnianych już słów „hold on for dear life”. Początki tej historii sięgają 2013 roku. To właśnie wtedy na forum Bitcointalk rozgorzała dyskusja. Wszystko dlatego, że w 2013 roku wartość bitcoina wzrosła z 15 dolarów do 1100, by potem w ciągu oby spaść aż o 39%.
Użytkownicy zaczęli się zastanawiać, co w takim razie zrobić z bitcoinem. Jeden z nich posługujący się nazwą GameKyuubi oznajmił wówczas: „I AM HODLING” i dokładnie wyjaśnił, czemu przyjął taką strategię. Stwierdził krótko, że jest złym traderem i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Doszedł więc do wniosku, że w jego przypadku najlepsze będzie trzymanie (choć w tym wypadku napisane z błędem) swoich kryptowalut.
„HODL” szybko stał się popularnym tematem memów, które często nawiązywały do znanych produkcji: np. filmu 300, Braveheart czy Gry o Tron. I choć początkowo „hodling” był tylko zwykłym błędem ortograficznym, a przede wszystkim powodem do żartów, to z czasem stał się znaną filozofią świata krypto.
Filozofia HODLing
Z czasem „HODL” stało się mantrą wielu entuzjastów świata kryptowalut. Wszyscy pozostają przecież zgodni co do tego, że kursy kryptowalut – nie tylko bitcoina – są bardzo zmienne. Osoba bez doświadczenia w inwestowaniu może więc podjąć złe decyzje dotyczące sprzedaży swojej kryptowaluty.
Właśnie dlatego HODLerzy lekceważą wahania cen. W pewnym sensie to podejście podobne jest do FOMO, czyli strachu przed stratą. HODLerzy wierzą, że kryptowaluty z czasem zastąpią waluty tradycyjne i staną się podstawą struktur ekonomicznych.
Doprowadzi to do sytuacji gdy nie tylko będą miały dużą wartość, ale przede wszystkim – gdy ich równowartość w krajowych walutach nie będzie miała większego znaczenia.
Można więc powiedzieć, że HODL jest dobrą strategią dla osób, które czują, że nie zgłębiły dostatecznie tematu inwestowania, a także dla tych, którym nie zależy na krótkoterminowych zyskach, a na osiągnięciu konkretnego celu. To jednak przede wszystkim filozofia bliska osobom wierzącym, że w szerokim ujęciu wartość kryptowalut będzie wzrastać.
Originally posted 2022-09-29 07:15:58.