w ,

Binance – czym jest, jak działa i co warto wiedzieć?

Każdy, kto choć trochę interesuje się tematem kryptowalut, prędzej czy później spotka się z nazwą „Binance”. I nic dziwnego, bo jest to jedno z najbardziej znanych miejsc, które umożliwia kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Jak w takim razie działa giełda Binance i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest Binance?

Binance powstała w 2017 roku w Chinach i obecnie jest znana praktycznie każdej osobie zainteresowanej krypto. Jest to na pewno najpopularniejsza giełda kryptowalutowa na całym globie – wolumen dobowy wynosi tu aż kilkanaście milionów dolarów. Można więc powiedzieć, że pozostaje praktycznie bezkonkurencyjna.

Jak zapewniają twórcy na swojej stronie internetowej, Binance to jednak nie tylko giełda, ale i cały ekosystem. W praktyce oznacza to, że za za jej pośrednictwem można nie tylko kupować i sprzedawać kryptowaluty. Binance oferuje także inne rozwiązania: portfel mobilny (trust wallet) i dodatkowe możliwości finansowe.

W ramach Binance funkcjonuje także darmowe centrum edukacyjne dotyczące technologii blockchain i specyfiki kryptowalut, a także Binance Info, czyli krypto-encyklopedia. To jednak wciąż nie wszystko, bo oprócz tego Binance oferuje także Binance Reasarch, czyli źródło raportów badawczych, analizy danych oraz analizy dla inwestorów.

BNB, czyli tokeny giełdy Binance

Binance posiada nawet własny blockchain Binance Chain oraz token – BNB (Binance Coin). Z jego pomocą można obniżać opłaty handlowe – przede wszystkim opłacać prowizje za transakcję, kupować tokeny na platformie Binance Launchpad, a także wykorzystywać je do płatności za usługi lub towary. Co więcej, token BNB może zostać wykorzystany nie tylko w ramach samej giełdy Binance, ale równie dobrze poza nią – np. do płatności za niektóre usługi, rozrywkę czy podróże.

Opłaty i prowizje na giełdzie Binance

Samo założenie konta na Binance nie wiąże się z żadnymi opłatami. Koszty z korzystania z giełdy wynikają natomiast z prowizji przy sprzedaży lub zakupie kryptowalut. Jest to zresztą standardowy koszt korzystania z tego typu rozwiązań. W przypadku Binance opłata wynosi 0,1% wartości transakcji.

Jak to zostało jednak wspomniane, koszty można obniżyć przy wykorzystaniu waluty, jaką jest Binance Coin (BNB). W takim przypadku giełda Binance pobiera 0,075% transakcji płaconej w BNB, zamiast standardowego 0,1%. Poza tym na dodatkowe obniżenie prowizji mogą liczyć użytkownicy, którzy uzyskają status VIP.

Wypłaty kryptowalut z Binance również wiążą się z kosztem, który nie jest uzależniony kwoty pobieranych środków. Znaczenie ma natomiast rodzaj wypłacanej kryptowaluty, aktualne obciążenie jej blockchainu oraz kilka innych czynników. Wysokość tych sum zmienia się codziennie i jest każdorazowo podawana przed wypłatą.

Dlaczego Binance cieszy się taką popularnością?

Giełda Binance zdecydowanie należy do tych giełd kryptowalutowych, które cieszą się największym zaufaniem. A dzieje się tak przynajmniej z kilku powodów.

Przede wszystkim Binance na każdym kroku podkreśla, że ochrona użytkowników ma tu ogromne znaczenie. O bezpieczeństwo giełdy dbają m.in. ścisłe protokoły i zaawansowane szyfrowanie danych end-to-end, które oznacza, że tylko użytkownik ma dostęp do swoich danych osobowych.

Oprócz tego giełda Binance dysponuje Funduszem Bezpiecznych Aktywów dla Użytkowników (SAFU), na którym znajduje się 10% wszystkich opłat transakcyjnych. W ten sposób część środków jest chroniona.

Binance zapewnia także, że analizuje każdą próbę wypłaty, resetowania hasła czy uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz zmianę adresu e-mail. W razie nietypowej aktywności konta wypłata wstrzymywana jest natomiast co najmniej na dobę.

Choć oczywiście zawsze istnieje ryzyko ataków hakerskich, to na pewno Binance dużo uwagi poświęca bezpieczeństwu. Swoją dużą popularność zawdzięcza jednak także powszechnej dostępności – z Binance mogą korzystać praktycznie osoby na całym świecie. Duże znaczenie ma także wspomniany „ekosystem” stworzony w ramach Binance, który sprawia, że jest to znacznie więcej niż tylko giełda. W jednym miejscu można znaleźć także szereg przydatnych informacji związanych z inwestowaniem kryptowaluty oraz inne, dodatkowe udogodnienia.

Originally posted 2022-09-28 09:52:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

co można kupić za bitcoiny

Nie tylko drogie jachty i luksusowe samochody – co jeszcze można kupić za bitcoiny?

czym jest HODL

Czym jest HODL i co ma wspólnego z inwestowaniem w kryptowaluty?