Odkąd na wyspach doszło do tzw. „brexitu” tamtejsze banki nie muszą stosować się do ogólnie przyjętych regulacji przez Unię Europejską i mogą wdrażać własne regulacje i przepisy, obowiązujące ich klientów.
Banki w Wielkiej Brytanii blokują interakcje z giełdami
Jedna z firm świadcząca usługi analityczne w zakresie finansów skontaktowała się z kilkunastoma największymi bankami działającymi na terenie UK, aby dowiedzieć się jak najwięcej o polityce firmowej względem handlu kryptowalutami oraz w celu zgłębienia informacji na temat ich podejścia do giełd.
Z badania mogliśmy dowiedzieć się, że podmioty te w kwestii walut cyfrowych są bardzo głęboko podzielone. Aż 47% zbadanych instytucji nie świadczy usług finansowych związanych z handlem, możliwością zakupu czy też przechowywania walut cyfrowych. 41% z banków nie zezwala w ogóle na przelewy ani zakupy na giełdach kryptograficznych, nawet jeśli chcielibyśmy użyć karty kredytowej. Do puli tych banków wchodzą między innymi Halifax, Metro Bank, Virgin Bank czy TSB bank.
Z drugiej strony są także banki w Wielkiej Brytanii uznawane za przyjazne dla kryptowalut i są to banki w pełni cyfrowe (np. popularny Revolut). Umożliwiają one wykonywanie przelewów w obydwie strony na więszkość popularnych giełd kryptowalutowych z wyłączeniem gieldy binance, która na razie jest „zbanowana” na terenie UK. Reszta zbadanych podmiotów, które zaliczają się w większości do grupy banków klasycznych ma mieszaną politykę względem walut cyfrowych i ciężko przypisać je do którejkolwiek z poprzednich grup (np. Lloyds Bank, Bank of Scotland).
Badanie to pokazuje w dość dobitny sposób jak szybko banki w Wielkiej Brytanii są w stanie zaadaptować się do nowych trendów, jakie zaczynają panować na rynku. Kryptowaluty są dla nich czymś względnie nowym i jeśli nie zostały w danej firmie podjęte działania związane z próbami poszerzenia wachlarza swoich usług, a jednocześnie na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo swoich klientów. Wdrożenie usług kryptowalutowych w odpowiedni sposób, aby aspekt bezpieczeństwa nie ucierpiał jest niezwykle trudny, stąd tak duże rozbieżności w podejściu do klienta.