w

Czym jest halving bitcoina, po co się go przeprowadza i kiedy nastąpi następny?

Wydobywanie bitcoinów staje się coraz trudniejsze. I ta tendencja z pewnością się utrzyma. Co więcej, z czasem kopanie kryptowalutyjest też coraz mniej opłacalne. Wszystko ze względu na tzw. halving, do którego dochodzi co cztery lata. Na czym więc polega halving bitcoina i po co się go przeprowadza?

Czym jest halving bitcoina?

Bitcoin jest cyfrową walutą typu deflacyjnego. Oznacza to, że ostateczna liczba BTC w obiegu została z góry określona, a co za tym idzie – nie ma możliwości „dorobienia” bitcoinów. Protokół bitcoina zakłada, że po pierwsze, ostateczna liczba bitcoinów nie przekroczy 21 milionów, a po drugie – że co 210 wydobytych bloków, czyli średnio co 4 lata liczba bitcoinów dodawanych do sieci będzie ulegać zmniejszeniu. Jak dużemu? Odpowiedź znajduje się już w samej nazwie – halving bitcoina to bowiem nic innego niż właśnie pomniejszenie BTC trafiających do obiegu o połowę.

Po co przeprowadza się halving bitcoina?

Dzięki halvingowi istnieje znacznie większa szansa, że wartość kryptowaluty wzrośnie. Oczywiście istnieje wiele czynników, od których zależy wartość bitcoina. Nie zmienia to jednak faktu, że tam, gdzie utrzymany jest niedobór, tam też znacznie mniejsze ryzyko inflacji. Póki bitcoin pozostaje stosunkowo rzadkim aktywem, jest też uważany za cenny.

Wystarczy prześledzić zmiany kursu bitcoina po wszystkich halvingach, by utwierdzić się w tym przekonaniu. Przy pierwszym halvingu kurs zmienił się z 12 dolarów za BTC na 1.207. Kolejny halving przyniósł już wzrost z 647 dolarów do 19.345 dolarów. Z kolei przy ostatnim do tej pory halvingu kurs wzrósł aż do 63.556 dolarów za jednego BTC.

Czy tak będzie też w 2024 roku? Trudno mieć pewność, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze tendencje, istniej na to duża szansa.

Poza tym dzięki mechanizmowi halvingu wydobycie bitcoina może rozłożyć się w czasie. Szacuje się, że ostatnie BTC zostaną wydobyte dopiero w 2140 roku. Gdyby nie halving bitcoina, do wykopania wszystkich BTC doszłoby w ciągu zaledwie 7 lat. Już od dawna całe 21 milionów znajdowałoby się więc w obiegu.

Ile było halvingów bitcoina?

Do tej pory halving bitcoina miał miejsce 3 razy:

  • 28 listopada 2012 roku – nagroda za blok spadła wówczas z 50 BTC do 25 BTC
  • 7 września 2016 roku – nagroda za blok spadła do 12,5 BTC
  • 11 maja 2020 roku – nagroda za blok spadła do 6,25.

Kolejny halving ma natomiast mieć miejsce w 2024 roku. Dokładna data jest nieznana. Wiadomo jednak, że nagroda za blok będzie wówczas znajdować się na poziomie 3.125 BTC.

Originally posted 2023-03-31 10:20:59.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tulipomania - pierwsza na świecie bańka spekulacyjna

Tulipomania – największa bańka spekulacyjna w historii

cyberbezpieczeństwo

Zastosowania sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie [artykuł ekspercki]