Kryptowaluty – to słowo, o którym dziś słyszał już chyba każdy. Większość osób wie na przykład, że inwestycje w waluty cyfrowe mogą naprawdę się opłacić. Problem w tym, że dla ludzi niezaznajomionych z tematem cały świat kryptowalut może wydawać się skomplikowany i zupełnie niezrozumiały. Czym są kryptowaluty? W jaki sposób funkcjonują? Czy rzeczywiście inwestowanie w nie ma same zalety? Ten tekst może stanowić dobry punkt wyjścia dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie krypto.
Czym są kryptowaluty?
W uproszczeniu można powiedzieć, że kryptowaluty to waluty cyfrowe. Inaczej niż tradycyjne pieniądze nie mają więc swojej fizycznej formy. Nie są też emitowane przez banki centralne. Teoretycznie pozostają więc całkowicie odporne na ingerencje czy manipulacje rządów.
Istnieje kilka sposobów zarabiania na kryptowalutach – można zajmować się ich kopaniem, czyli udostępniać moc swojego urządzenia do tworzenia kolejnych bloków. Proces ten celowo zaprojektowano jednak tak, by był trudny. Oznacza to, że żeby utworzyć blok, potrzebne są ogromne moce obliczeniowe. Jeśli jednak danemu użytkownikowi uda się to zrobić, otrzymuje zapłatę w postaci kryptowaluty. Druga możliwość to kupowanie kryptowalut np. na giełdach i sprzedawanie ich z zyskiem.
Kryptowaluty a blockchain
Kryptowaluta – jak sama nazwa zresztą wskazuje – opiera się na kryptografii, czyli cyfrowym sposobie szyfrowania pieniędzy. Ważnym elementem jest także blockchain czyli wirtualny rejestr wszystkich transakcji, jakie kiedykolwiek zostały przeprowadzone w ramach sieci.
Zapewnia to względnie duże bezpieczeństwo – każda transakcja jest bowiem weryfikowana, a dopiero potem szyfrowana i przyłączana do istniejącego już łańcucha. To sprawia, że sfałszowanie historii transakcji jest prawie niemożliwe. Co więcej, wielu ekspertów dostrzega duży potencjał technologii blockchain i uważa, że może ona znaleźć zastosowanie także poza sferą kryptowalut – np. usprawnić przetwarzanie płatności.
Od sukcesu bitcoina do popularności kolejnych kryptowalut
Nawet osoby, które nie wiedzą, czym są kryptowaluty, musiały słyszeć o bitcoinie. Ta kryptowaluta odniosła ogromny sukces i obecnie jest naprawdę cenna. Jej początki sięgają 2009 roku, kiedy to została uruchomiona przez osobę (lub grupę osób) działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Obecna kapitalizacja bitcoinów wynosi około 1,2 biliona dolarów, przy czym liczba ta często się zmienia.
Niektóre konkurencyjne kryptowaluty powstały dzięki sukcesowi bitcoina i określane są jako „altcoins”. Ich wartość rynkowa jest jednak znacznie mniejsza. Obecnie dla wszystkich kryptowalut wynosi ona bowiem około 2,4 biliona dolarów, podczas gdy bitcoin stanowi aż 42% całej tej wartości. Biorąc pod uwagę, jak wiele obecnie jest kryptowalut, można to uznać za naprawdę imponujący wynik.
Wady i zalety kryptowalut
Oczywiście kryptowaluty nie są rozwiązaniem idealnym. Wręcz przeciwnie – mimo wielu zalet często spotykają się także z krytyką.
Jeśli chodzi o zalety to pierwszą najbardziej oczywistą jest sama specyfika kryptowalut. Decentralizacja oznacza, że są niezależne od działań rządu. Co więcej, płatności wykonywane z ich użyciem są naprawdę proste i swobodne – odbywają się bez pośredników ograniczeń czy prowizji.
Takie transakcje zapewniają też dużą anonimowość. No i nie można zapomnieć o tym, że ich sfałszowanie jest praktycznie niemożliwe – nie ma tu mowy o nieuczciwych obciążeniach czy cofnięciu transakcji, jak i o niezauważonych płatnościach. Kryptowaluty zapewniają tym samym duże bezpieczeństwo obrotu. Wszystko ze względu na tzw. klucze. Aby przeprowadzić transakcję, użytkownik potrzebuje bowiem dwóch z nich – klucza publicznego oraz prywatnego (który zna tylko właściciel i który służy do podpisywania transakcji).
Trzeba jednak wspomnieć także o wadach. Duża anonimowość sprawia, że kryptowaluty doskonale sprawdzają się przy prowadzeniu nielegalnych działań – np. praniu pieniędzy czy unikaniu podatków. Decentralizacja powoduje też, że kursy kryptowalut mogą wahać się znacznie bardziej niż w przypadku tradycyjnej waluty. A to oznacza, że czasami na takiej inwestycji można naprawdę wiele stracić. Warto też dodać, że skoro kryptowaluty nie są zakorzenione w żadnych dobrach materialnych, to mają jakąkolwiek wartość tylko do czasu, póki ludzie w nią wierzą. A to stwarza ryzyko, że szybko mogą stracić na znaczeniu.
Originally posted 2022-09-22 17:54:38.