w

Co to jest portfel kryptowalut? Historia portfeli kryptowalut

Portfel kryptowalut to aplikacja lub sprzęt z oprogramowaniem, który pozwala Ci na przechowywanie w nim swoich kryptowalut w bezpieczny sposób. Oprogramowanie to nazywane jest potocznie portfelem, ponieważ przypomina swoim działaniem klasyczną portmonetkę, w której możemy trzymać gotówkę lub kartę kredytową.

Zamiast fizycznych przedmiotów portfel bitcoin przechowuje klucze prywatne, które wykorzystujemy do podpisywania transakcji kryptowalutowych w sieci oraz zapewnia interfejs niezbędny do ingerowania w łańcuch blockchain w prosty sposób.

Pierwszy portfel bitcoin – historia

Nowoczesne portfele kryptowalut sprawiają, że blockchain jest dostępny dla każdego. Podczas pierwszych integracji łańcucha bloków z portfelami wysyłanie kryptowalut było o wiele trudniejsze, ponieważ wymagało każdorazowego wprowadzania długich kluczy. Dzisiaj oprogramowanie robi to za Ciebie.

Pierwszym portfelem dla bitcoina był portfel jego twórcy, Satoshiego Nakamoto. Kopanie bitcoinów rozpoczęło się 3 stycznia 2009 roku.

Przez pierwszy rok istnienia bitcoina Satoshi był praktycznie jedynym górnikiem, który go wydobywał, przez co wszystkie 50 bitcoinów za każdy blok trafiało na jego portfel.

Do dnia dzisiejszego pozostają one nietknięte, a Satoshi Nakamoto jest największym indywidualnym posiadaczem tej kryptowaluty. Po czasie stwierdził on, że musi zająć się innymi sprawami i na dobre opuścił społeczność.

Prawdziwa tożsamość twórcy bitcoina nadal pozostaje nieznana mimo wielu teorii i śledztw prowadzonych w tym zakresie.

Drugi portfel należał do Hala Finneya, który korespondował z Nakamoto i podobno jako pierwszy uruchomił oprogramowanie do portfela bitcoinowego, które umożliwiało transfer.

Nakamoto wysłał mu 10 bitcoinów jako test i rozpoczął się szał kryptowalut. Kryptowaluty przechowywane są w portfelu jako fragment danych, które rozproszony jest po zdecentralizowanej sieci blockchain.

Wszystkie nasze „fragmenty” powiązane są z adresem publicznym portfela i sumują się do kwoty wyświetlanej w interfejsie aplikacji.


  1. Czy portfel kryptowalut online może być bezpieczny?
  2. Portfel bitcoin — jakie kryptowaluty możesz w nim przechowywać?
  3. Jak działają portfele kryptowalut? Czym są klucze i adresy?

 

Originally posted 2022-08-17 17:38:50.

bezpieczny portfel kryptowalut

Bezpieczeństwo kryptowalut – jak o nie zadbać?

portfel kryptowalut online

Czy portfel kryptowalut online może być bezpieczny?