w

Bezpieczeństwo kryptowalut – jak o nie zadbać?

Niezależnie od tego w jakim tempie będzie zmieniała się wartość bitcoina w najbliższym czasie to inwestując kapitał musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo kryptowalutowe. Jest to niezmierne ważne dla naszych środków, ze względu na zdecentralizowany charakter sieci blockchain w której istnieje większość walut cyfrowych.

bezpieczny portfel kryptowalut
bezpieczny portfel kryptowalut

Poza standardowym ryzykiem inwestycyjnym, które już same w sobie jest dość duże dochodzi jeszcze tzw. ryzyko technologiczne.

Bezpieczeństwo kryptowalutowe – na co uważać?

W przypadku normalnych inwestycji, gdy kupujemy akcje lub obligacje czy inwestujemy środki na lokacie w banku i z jakiegoś powodu dojdzie do awarii systemu lub na skutek naszego błędu źle wykonamy określoną operację to mamy zazwyczaj do dyspozycji biuro obsługi klienta. Po krótkim telefonie do operatora danej platformy lub banku możemy bardzo szybko wyjaśnić przyczynę awarii, cofnąć niepożądane operacje i wyjaśnić problem. Zdecentralizowane sieci ze względu na swój charakter działania nie dają takiej możliwości. Jeśli podczas transferu środków pomylimy w adresie odbiorcy jedną cyfrę lub zgubimy dane do logowania (klucz prywatny i hasło mnemoniczne) na portfel to z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy nie być w stanie nigdy już odzyskać utraconych środków. Jest to niestety aktualnie najbardziej popularny sposób, w jaki użytkownicy tracą swoje fundusze.

Najpopularniejsze zagrożenia

Spam, natarczywe reklamy, podszywanie się pod innych użytkowników, nierealne stopy zwrotu z inwestycji są to najpopularniejsze próby wyłudzeń (tzw. pishing), którymi zapchany jest cały internet. Mimo że bardzo niewielki ułamek ludzi się na to nabiera, propagowane jest to przez specjalnie napisane w tym celu boty na taką skalę, że trafia do dziesiątek milionów osób dziennie, z których zawsze znajdzie się ktoś, kto niestety nie dostrzeże oszustwa.

Działania te mają na celu wyłudzenie od nas danych do logowania na portfel kryptowalutowy, giełdę, czy też po prostu omamienie w taki sposób, abyśmy dobrowolnie przesłali środki do oszusta. Zaliczają się także do tego podejrzane telefony od „pośredników” czy osób, które chętnie przeprowadzą inwestycję za nas, jeśli tylko udostępnimy im swoje fundusze.

Pamiętaj – nikt nigdy bezinteresownie nie będzie chciał przekazać Ci darmowych kryptowalut, zwłaszcza obcy ludzie z internetu.

Jeśli ktokolwiek próbuje wciągnąć Cię w jakąkolwiek interakcję, której celem jest zainstalowanie podejrzanego oprogramowania lub transfer środków to zachowaj ostrożność i nie rób tego!

Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja nie działaj pod wpływem emocji, nastawiając się na szybki zysk i zastanów się kilka razy przed podjęciem jakichkolwiek działań.


  1. Crypto.com przelało omyłkowo klientce 10,5 miliona dolarów – postanowiła, że kupi za to willę
  2. Giełda Coinbase straciła ponad miliard dolarów w ostatnim kwartale
  3. Kurs bitcoina utrzymuje się powyżej 40 tys. dolarów. Walka o utrzymanie trendu wzrostowego nadal trwa.

Originally posted 2022-08-15 12:29:24.

oszustwo na kryptowaluty

Oszustwo na kryptowaluty. Sposoby ochrony przed wirtualnym atakiem

co to jest portfel kryptowalut

Co to jest portfel kryptowalut? Historia portfeli kryptowalut