Kiedy wydawało się, że w temacie kryptowalut powiedziano już wszystko, na horyzoncie pojawiła się kolejna, oddolna inicjatywa oparta o technologię blockchain. Token cMetal to odważna próba przemodelowania biznesu i uczynienia go bardziej transparentnym, przejrzystym i przede wszystkim – otwartym na działalność charytatywną bardziej niż kiedykolwiek.
O co chodzi w cMetal?
Token to unikatowa cyfrowa jednostka danych opierająca się na architekturze blockchain, która pozwala wymieniać oraz sprzedawać kryptowaluty na uznanych giełdach światowych, jak i w ramach bezpośrednich transakcji między ludźmi. Token cMetal idzie jednak znacznie dalej, mając w ofercie innowacyjne propozycje wymiany zasobów czy wsparcia finansowego. Jego twórcy chcą przekierowywać część wartości emisji waluty na rzecz pomocy Ukrainie.
Platforma handlowo-informacyjna, która powstanie w ramach projektu cMetal, ma w przyszłości umożliwić jej użytkownikom wspieranie ukraińskich żołnierzy poprzez błyskawiczne, nieobarczone biurokratycznym zarządzaniem zaopatrywanie w broń, medykamenty czy prowiant. Pomoże w tym znana na całym świecie ukraińska organizacja non-profit Come Back Alive. Jeszcze dziesięć lat temu podobne rozwiązanie jawiłoby się jako science fiction.
– Pomaganie musi być mądre i skuteczne. W pilotażu wypuścimy 500 NFT i poddamy licytacji. Kto kupi ten posiada. Proste? Jeśli ktoś na świecie zechce przekazać środki to na sprzęt wojskowy. Na dzień dzisiejszy tworzymy 500 takich NFT. Innymi słowy, tworzymy takich 500 żołnierzy-gladiatorów dozbrajanych przez ludzi kreatywnych z dowolnego miejsca na świecie – zdradza współtwórca cMetal.
Czas na blockchain!
Jedną z największych zalet architektury blockchain, na której opiera się token, jest pełna transparentność finansowania. To właśnie dlatego projekt zyskał przychylność wielu podmiotów biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Austrii czy Izraela. Jak wynika bowiem z raportu firmy analitycznej PwC („Czas na zaufanie: jak blockchain zmieni biznes i gospodarkę”), technologia blockchain ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 1,76 bln USD do 2030 roku.
cMetal pionierem innowacji. Wszystko zacznie się od Polski?
Jak przekonują pomysłodawcy tego ambitnego projektu, token cMetal zrewolucjonizuje dotychczasowy sposób patrzenia na działalność gospodarczą, zwłaszcza w branży stalowej, także w Polsce. Ich zdaniem m.in. polskie firmy powinny odegrać dużą rolę w rozwoju powstającej platformy. Największe pole do współpracy powstaje dla przemysłu rafineryjnego i budowlanego, energetyki oraz gazownictwa (przede wszystkim infrastruktura przesyłowa i dystrybucyjna).
– Projekt zaczynamy od Polski, ale już z partnerami z całego świata i z większości kontynentów. To pilotażowy program, który będzie się zaczynał od Ukrainy, której Polska jest sąsiadem i jednocześnie – chcąc nie chcąc – krajem przyfrontowym. W pewnym sensie nasz kraj najwięcej na tym zyska. Może poza Ukrainą, której pomagamy, ale pomoc naszym sąsiadom leży przecież także w polskim interesie geopolitycznym – twierdzi jeden z koordynatorów przedsięwzięcia.
Platforma informacyjno-biznesowa cMetal może tym samym wznieść współpracę polsko-ukraińską na kompletnie nowy, wyższy poziom. Jak wynika bowiem z raportu „Największa odbudowa nowoczesnej Europy” przygotowanego przez ekonomistów Pekao S.A., w ramach wsparcia odbudowy Ukrainy polskie PKB ma szansę wzrosnąć łącznie o prawie 190 mld zł, czyli aż 3,8 proc. Tylko z tytułu bezpośrednich korzyści nasz kraj mógłby zyskać 32,5 mld zł (0,9 proc. PKB).
Daria Plewa
fot. Pixabay.com
Originally posted 2022-10-23 12:58:16.