w

Jak działają błyskawiczne pożyczki w protokołach DeFi?

W świecie kryptowalut powstaje coraz więcej projektów oferujących różnorodne usługi finansowe z wykorzystaniem zdecentralizowanych sieci. Zaliczamy do nich platformy pożyczkowe, zdecentralizowane giełdy, możliwość inwestowania w ztokenizowane papiery wartościowe oraz różne modele stablecoinów. Wykorzystują one standardowe narzędzia, które zostały przeniesione na blockchain i działają w modelu otwartego źródła (ang. open source) oraz w znacznej mierze mają zaimplementowane modele P2P (ang. peer-to-peer). Jest to model sieci, w którym żaden z użytkowników nie pełni nadrzędnej funkcji i wszyscy są sobie równi.

Błyskawiczne pożyczki – flash loans

Jednym z najpopularniejszych produktów oferowanych przez protokoły oparte o DeFi są błyskawiczne pożyczki, czyli tzw. flash loans. Mogłoby się wydawać, że mechanizmy jakie funkcjonują w procesie udzielania i pobierania pożyczek przy użyciu zdecentralizowanych platform niewiele różnią się od tradycyjnych metod. Pożyczkobiorca zgłasza się do odpowiedniego pośrednika, pobiera pieniądze, a następnie w określonym czasie musi je oddać z ustalonymi wcześniej odsetkami. Pożyczkodawca w zamian udostępnia swój kapitał na potrzeby takowej pożyczki, a w zamian zarabia na oprocentowaniu zależnym od udzielonego kredytu.

Proces ten może przebiegać na dwa sposoby, pierwszym z nich jest wykorzystanie zdecentralizowanych protokołów, które nie wymagają ingerencji trzeciej strony (jak np. Aave czy Compound). Inteligentne umowy regulują to, że transakcja zostanie wykonana tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi, które zawarte są w umowie. Drugi wykorzystuje instytucje finansowe, które działają podobnie do banków i czuwają nad powierzonymi im środkami.

Do czego wykorzystywane są błyskawiczne pożyczki?

Handel arbitrażowy – jak łatwo zauważyć na wielu giełdach występują niewielkie różnice cen dla tych samych walut cyfrowych spowodowane różnym poziomem płynności i stref czasowych. Te małe rozbieżności wykorzystują niektórzy handlarze, którzy za pomocą błyskawicznych pożyczek kupują określoną kryptowalutę po niższej cenie, następnie sprzedają po wyższej cenie, spłacają pożyczkę i reszta środków zostaje na ich koncie. Zazwyczaj wykorzystywane jest do tego oprogramowanie, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie.

Obniżenie opłat transakcyjnych – Uruchomienie błyskawicznej pożyczki pozwala na przeprowadzenie wielu skomplikowanych transakcji (autoryzacja kontraktu, przesył środków, zatwierdzenie adresu) w jednym procesie, co znacznie zmniejsza opłatę za wykorzystanie sieci. Jeśli operujemy na platformie ethera, gdzie w ostatnich miesiącach jest ona znacznie przeciążona to jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset dolarów.

Jak dochodzi do ataków na systemy błyskawicznych pożyczek?

To, że inteligentne kontrakty operują samodzielnie bez ingerencji trzeciej strony bywa też czasami ich największą słabością. Jeśli w kodzie występują niedociągnięcia to zawsze znajdzie się ktoś, kto spróbuje to wykorzystać aby spróbować oszukać ten system. Wadą tych protokołów jest to, że nie potrafią one „uczciwie” wycenić wartości określonego tokena na rynku, który jest nabywany za środki zaciągnięte za pomocą takiej pożyczki. Przy większych kwotach i niskiej płynności określonej pary (zazwyczaj na zdecentralizowanych giełdach) użytkownicy są w stanie manipulować ceną tych tokenów i nabywać je za bezcen, aby następnie sprzedać po rynkowej cenie ze znacznym zyskiem. Jednym ze sposobów, aby rozwiązać ten problem jest korzystanie z wyroczni blockchainowych, takich jak np. Chainlink, które pozwolą na pobieranie informacji spoza sieci blockchain, co umożliwiłoby tym protokołom częściowe rozwiązanie tego problemu.

 

Originally posted 2021-07-03 07:32:24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bitcoin a bezpieczeństwo

Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?

Największe zdecentralizowane sieci wykorzystujące blockchain - co warto wiedzieć?

Największe zdecentralizowane sieci wykorzystujące blockchain – co warto wiedzieć?