Celsius złożył jeden z wniosków znajdujących się w amerykańskim kodeksie upadłościowym, zwany „chapter 11” który pozwala na reorganizację spółki jeśli jest ona na skraju bankructwa. Jest to tzw. upadłość „reorganizacyjna”, która ingeruje w sprawy biznesowe, długi oraz majątek dłużnika. Najczęściej sposób ten wykorzystywany jest przez duże organizacje, chociaż mogą też korzystać z niego indywidualne podmioty.
Celsius – dalsze losy firmy
Firma zainicjowała dobrowolną ochronę przed upadłością, co spowodowało, że w ciągu doby wartość tokenów CEL spadła o 50% od swojej ostatniej ceny.
Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu o złożeniu wniosku ochroniącego przed upadłością wartość tokenów CEL spadła z 0,96 dolara do 0,43 dolara, gdzie zaczęła lekko odbijać. Twierdzą oni, że działanie to jest niezbędne w celu wyjścia na prostą.
Zazwyczaj, gdy firmy składają taki wniosek to planują one pozostać w biznesie i muszą negocjować z wierzycielami w celu spłaty zadłużenia, a wszystko pod ochroną sądu upadłościowego. Oznacza to, że wszystkie działania będą musiały zostać zatwierdzone przez sędziego ds. upadłości.
Celsius – co z użytkownikami?
Warto pamiętać, że zgodnie z „regulaminem” platformy, środki które użytkownicy posiadali na platformie nie były ich własnością, więc w pierwszej kolejności firma będzie spłacać swoje pozostałe długi, a osoby, które trzymały środki na ich platformie prawdopodobnie są na szarym końcu tej listy. Firma najpierw musi przejść przez proces bankructwa, a dopiero na samym końcu z tego co pozostanie zostaną spłacani użytkownicy i nie ma żadnej gwarancji, że odzyskają swoje wszystkie środki.
Wniosek o ochronę przed bankructwem złożyła także druga firma Celsiusa, która zajmowała się miningiem
[DB] Celsius Mining Also Files For Bankruptcy
— db (@tier10k) July 14, 2022