w

Krach na rynku kryptowalut – stablecoin UST traci powiązanie z dolarem!

Stablecoiny są to kryptowaluty utrzymujące stały kurs (USDT, USDC, UST). Zaprojektowane zostały w celu zapobiegania ruchom cenowym, aby dać możliwość tymczasowego „wyjścia” z rynku, bez konieczności przechodzenia do walut fiducjarnych, a także pozwalają na wchodzenie w interakcje z inteligentnymi kontraktami, w zależności od sieci z którą są zintegrowane.

Zanim doszło do kapitulacji i spadku ceny bitcoina poniżej 30 tys. dolarów stablecoin UST zaczynał powoli tracić powiązanie z dolarem. Najpierw spadek ten był niewielki, ponieważ kurs UST oscylował w okolicach 0,98 dolara za sztukę, jednak wraz dalszą kapitulacją kursu bitcoina oraz luny, powiązanie to załamywało się coraz bardziej. Po tym wydarzeniu LFG (Luna Fundation Guard) ogłosiło, że sięga do swoich rezerw bitcoinowo-dolarowych, które mają za zadanie zabezpieczać powiązanie z dolarem w razie obniżonej płynności aktywów i korekty na rynku. Zwolennicy projektu twierdzą, że padł on ofiarom skoordynowanego ataku, który miał na celu załamanie kursu UST.

Krach na rynku kryptowalut - stablecoin UST traci powiązanie z dolarem!
Wykres UST w parze do stablecoina USDT.

Jak możemy zauważyć na wykresie kurs stablecoina UST całkowicie uległ odklejeniu się od dolara, z którym miał tworzyć parę walutową 1:1. W szczytowym punkcie krachu jego kurs zszedł do wartości 0,6 dolara, co oznacza, że spadł praktycznie o 40 %, czyli więcej niż sam bitcoin! W ciągu ostatnich dni sam bitcoin spadł z poziomu 40 tys. dolarów do 30 tys. dolarów co daje korektę na poziomie 25%.

Druga część inwestorów uważa, że ekosystem Terra Luna to piramida finansowa, ze względu na ogromny zwrot ze stakingu stablecoina UST, który przy wykorzystaniu anchor protocol sięgał nawet 20%. W dłuższej perspektywie miałoby być to niewykonalne, a algorytmiczny stablecoin nie będzie w stanie wybronić swojego kursu przy braku płynności i ogromnych spadkach.

luna wallet
Portfel LFG

Aktualnie z LFG (Luna fundation guard) na giełdę gemini przetransferowane zostało 70 tysięcy bitcoinów! Oznacza to, że w razie potrzeby i załamania kursu są oni skłonni poświęcić skumulowane bitcoiny i wyprzedać ze stratą, aby tylko utrzymać kurs UST, co w dłuższej perspektywie może jeszcze bardziej pogrążyć rynek kryptowalut. Sam fakt, że jedna osoba – w tym przypadku CEO projektu – Do Kwon, może decydować o tym jak wykorzystać tak duży fundusz świadczy o ograniczonej decentralizacji, która jest podstawą działania wielu projektów blockchainowych.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina poniżej 34 tys. dolarów – kapitulacja na rynku kryptowalut?

kurs bitcoina

Czy kurs bitcoina utrzyma się powyżej 30 tys. dolarów? Załamanie na rynku kryptowalut