Fork Luny jest możliwy dzięki temu, że projekt rozwija się w sieci blockchain, która umożliwia podział łańcucha. Możliwe jest więc utworzenie odłamu w łańcuchu głównym, który będzie się rozwijał jako osobny projekt. Proces ten nazywany jest forkiem, ponieważ sieć na wzór „widelca” dzieli się na jeden lub kilka osobnych łańcuchów. Każdy z nich będzie w pełni autonomiczny i utrzymywany przez węzły, które zdecydują się go wspierać poprzez weryfikację transakcji wykonywanych w jego sieci.
Fork Luny
W sieci Terra Luna do głosowania trafiła poprawka dotycząca utworzenia nowego łańcucha Luny, który nie będzie posiadał w swoim systemie algorytmicznego stablecoina, jakim jest UST. Ponad 65% użytkowników poparło pomysł utworzenia takiego łańcucha. Aktualny token Luny po forku zmieni nazwę na LUNC (Luna Classic), a nowo utworzony projekt zatrzyma ticker LUNA.
1/ Terra 2.0 is coming.
With overwhelming support, the Terra ecosystem has voted to pass Proposal 1623, calling for the genesis of a new blockchain and the preservation of our community.— Terra 🌍 Powered by LUNA 🌕 (@terra_money) May 25, 2022
Około 45% wszystkich nowych tokenów zostanie rozdystrybuowane pomiędzy posiadaczy tokena LUNA i UST z czasu, gdy jeszcze projekt ten nie stracił powiązania z UST. 30% trafi do puli płynnościowych dostępnych dla całego community, a reszta zostanie podzielona między użytkowników, którzy kupili tokeny LUNA i UST już po rozjechaniu się kursu stablecoina i długiej fali spadków.
6/ Token distribution details can be found in the governance proposal, but to summarize:
● Community pool: 30%
● Pre-attack $LUNA holders: 35%
● Pre-attack aUST holders: 10%
● Post-attack $LUNA holders: 10%
● Post-attack $UST holders: 15%— Terra 🌍 Powered by LUNA 🌕 (@terra_money) May 25, 2022
Kiedy nastąpi fork luny?
Według oficjalnych informacji podawanych przez Terra Labs, do forku ma dojść 27 maja. Następnie tokeny LUNA 2.0, które zostaną przesłane do istniejących udziałowców, będą dostępne do handlu.