w

Algorytmiczny stablecoin USDN traci powiązanie z dolarem?

Stablecoiny są to kryptowaluty utrzymujące stały kurs (USDT, USDC, USDN). Zaprojektowane zostały w celu zapobiegania ruchom cenowym, aby dać możliwość tymczasowego „wyjścia” z rynku, bez konieczności przechodzenia do walut fiducjarnych, a także pozwalają na wchodzenie w interakcje z inteligentnymi kontraktami, w zależności od sieci z którą są zintegrowane.

Duża konkurencyjność rynku – USDN

Ze względu na dużą konkurencyjność tego rynku wiele stablecoinów obiecuje swoim inwestorom możliwość generowania pasywnego dochodu za pomocą przeróżnych narzędzi bazujących na mechanizmach pożyczkowych w zdecentralizowanych aplikacjach. Mimo, że produkt końcowy stablecoinów jest w każdym przypadku taki sam, a mianowicie kryptowaluta, która swoim kursem odpowiada 1:1 wartości dolara, to znacznie mogą się one od siebie różnić. Główne różnice wynikają z technologii jaka została użyta do ich stworzenia i sposobie, w jaki zapewniają powiązanie z dolarem.

USDN – stablecoin funkcjonujący na blockchainie sieci waves

USDN (Neutrino USD) jest to stablecoin który funkcjonuje na sieci blockchain projektu Waves. Jest on jednym z najważniejszych elementów dzięki któremu możliwe jest funkcjonowanie zdecentralizowanych aplikacji opartych o tę platformę. Tworzy on większość par walutowych na zdecentralizowanej giełdzie, stanowi zabezpieczenie dla pożyczek udzielanych w sieci, a także pozwala na decydowanie o dalszych losach projektu (governance) i wprowadzaniu poprawek do sieci, które są poddawane pod głosowanie.

Algorytmiczny stablecoin USDN traci powiązanie z dolarem?

 

Przełamanie powiązania z dolarem

Jak możemy zauważyć, wartość stablecoina USDN, która miała odpowiadać 1:1 wartości dolara przestała mieć odpowiednie pokrycie. Aktualnie jeden token USDN kosztuje 0,84 dolara, a w najniższym punkcie warty był poniżej 0,76 dolara, mimo że jego wartość miała być stała i wynosić jednego dolara. Do odklejenia się kursu USDN doszło, gdy na rynku pojawiły się plotki, że w przyszłości może być on niewypłacalny  (tj. niewymienialny na inne akrywa) i nie posiada pokrycia dla wszystkich utworzonych coinów.

Algorytmiczny stablecoin USDN traci powiązanie z dolarem?
Wykres stablecoina USDN.

Ponadto spadek ten związany jest bezpośrednio z ogromną i szybką korektą na kryptowalucie waves, która też w sporym stopniu powiązana jest z USDN. Od lutego kryptowaluta waves zanotowała ogromne wzrosty. Jej cena z 6 dolarów wzrosła do ponad 60 dolarów za sztukę i ustanowiła tym samym nowe ATH. Następnie projekt ten w zaledwie 4 dni stracił ponad 50% swojej wartości. Wraz ze wzrostem ceny wzrosła też wartość zabezpieczenia w inteligentnych kontraktach (w odniesieniu do dolara), co pozwalało na pożyczanie i generowanie za pomocą algorytmu większej ilości USDN, niż było to możliwe wcześniej. Następnie kurs kryptowaluty waves gwałtownie skorygował i zabezpieczenie przestało wystarczać na pokrycie wszystkich wygenerowanych coinów. Spowodowało to odklejenie się ceny stablecoina od dolara, a także brak płynności w tym względnie niewielkim ekosystemie. Jednym z powodów tak szybkiego spadku były anonimowe oskarżenia w kierunku deweloperów projektu, jakoby mieli oni manipulować kursem tych kryptowalut, a niektórzy spekulują, że planują oni exit scam.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tokeny nft

Tokeny NFT na pomoc Ukrainie

kurs bitcoina

Kurs bitcoina walczy o trend wzrostowy, czy zamknie tydzień powyżej 44 tys. dolarów?