w

UST lekko odbija od dna po ogłoszeniu pomysłów na przywrócenie powiązania z dolarem

Terra Luna jest to jeden z projektów kryptowalutowych, który zanotował najgłośniejszy i najbardziej spektakularny upadek w tej branży. Token Luna utworzony przez Terra Labs, stracił praktycznie całą swoją wartość, ze względu na załamanie się kursu powiązanego z nim stablecoina – UST.

Algorytm zaprojektowany był w taki sposób, aby w razie utraty wartości przez UST tworzyć nowe tokeny Luna, które miały pokryć związane z tym straty. Spowodowało to hiperinflację na tokenie Luna, która na tę chwilę jest nie do zatrzymania.

„Stablecoin” UST – czy odbije od dna?

„Stablecoin” UST, który miał utrzymywać wartość 1:1 z dolarem spadł poniżej 0.02 dolara za sztukę. Coraz bardziej spadało także jakiekolwiek zainteresowanie tym projektem, oraz nadzieja że jeszcze kiedyś sytuacja ta poprawi się. W ostatnich dniach jeden z deweloperów ogłosił wstępny plan, który jego zdaniem miałby szansę przywrócić wartość stablecoina UST do 1 dolara.

Pomysły dewelopera na wyjście z kryzysu

Pierwszym rozwiązaniem miałoby być wykorzystanie luzowania ilościowego, które historycznie było wykorzystywane do ratowania gospodarek w ostatnich dekadach, chociaż nie zawsze miało ono pozytywny skutek. Wiele osób uważa, że ostatnia hossa na kryptowalutach była wywołana właśnie próbą ucieczki przed inflacją. Z drugiej strony jednak inflacja na tokenie LUNA, który jest bezpośrednio skorelowany z UST jest na tyle już duża, że kolejne „dosypywanie” nowych tokenów spowoduje jedynie zmniejszenie płynności, bez realnych pozytywnych konsekwencji dla tego ekosystemu.

Ponadto, nawet jeśli jakimś cudem udałoby się przywrócić kurs UST do 1 dolara to spowoduje, że prawdopodobnie wszyscy z obawy przez ponownym spadkiem będą chcieli jak najszybciej sprzedać swoje tokeny co może ponownie spowodować deficyt i brak płynności w wymianie po ustalonym kursie i efekt tzw. „bank runu„, gdzie faktycznej wymiany w stosunku 1:1 będzie w stanie dokonać mały procent pierwszych osób.

Mechanizm spalania tokenów

Deweloper proponuje również bardzo radykalne rozwiązania związane z potencjalnym spalaniem środków podczas dokonywania transakcji, które po czasie miałyby załatać dziurę w kapitalizacji projektu, jednak proces ten byłby bardzo czasochłonny i trwałby prawdopodobnie nawet kilka lat. Rozwiązaniem które by go mogło usprawnić jest dokapitalizowanie projektu poprzez wprowadzenie możliwości zamrożenia środków przez użytkowników, co tymczasowo zwiększyłoby płynność. Zmniejszenie ilości tokenów w obrocie po czasie również mogłoby pozytywnie odbić się na projekcie.

Po ogłoszeniu tych propozycji wartość tokena UST wzrosła praktycznie o 100%, chociaż w ujęciu realnym był to wzrost z 0,02 dolara do ok. 0,04 dolara co jest bardzo niewielką zmianą w ujęciu makroskopowym dla tego projektu.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zmiana algorytmu

Jak zmiana algorytmu konsensusu wpływa na ilość etherów w obiegu?

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club- Amerykański SEC prześwietla twórców NFT