Tether oraz firma Bitfinex (która prowadzi również działalność jako giełda kryptowalut) zostały w 2019 roku oskarżone o manipulacje w celu zawyżenia wartości bitcoina za pomocą stablecoina USDT.
Tether – oskarżenia o manipulacje rynkiem
Sprawa ta ciągle się toczy, a Nowojorski Sąd Okręgowy nakazał firmie Tether złożenie dokumentacji finansowej, aby ocenić jakie posiadają oni zabezpieczenie dla wyemitowanych przez siebie aktywów.
Będą oni musieli ujawnić wszystkie posiadane dotychczas księgi główne, bilansy, rachunki zysków i strat, sprawozdania finansowe, sprawozdania z przepływów pieniężnych, aktualne stany posiadania na kontach bankowych i informacje na temat zadłużenia (jeśli takowe istnieje).
Ponadto wymagane będzie od nich saldo transakcji kryptowalutowych wraz z określeniem konkretnej daty kiedy zostały one przeprowadzone. Wniosek Tethera o zablokowanie ujawnienia jego dokumentacji finansowej został odrzucony przez sędziego przewodniczącego. Prawnicy firmy uznali, że wymagania te są bardzo przesadzone i uciążliwe, oraz trudne do spełnienia.
Dokumenty poszukiwane w zapytaniach, dotyczące transakcji wydają się odpowiadać jednemu z podstawowych zarzutów oskarżyciela, który twierdzi, że pozwani zaangażowali się w realizację transakcji kryptowalutowych przy użyciu niezabezpieczonych tetherów, a transakcje mogły być strategicznie zaplanowane w celu zawyżenia wartości innych aktywów – stwierdziła sędzia prowadząca sprawę.
Z tego powodu sędzia poparła wniosek o ujawnienie całej niezbędnej dokumentacji. Popierając wniosek, sędzia stwierdziła również, że zapisy zawarte w dokumentacjach są ważne dla oceny poparcia USDT w dolarze i umożliwienia biegłemu sądowemu oceny rezerw stablecoina.
Firma zgodziła się na ujawnienie dokumentacji, która ma udowodnić pokrycie USDT w dolarze, ale stwierdziła, że oskarżenie o manipulacje rynkowe jest całkowicie bezpodstawne i nie mogą się doczekać, aż oskarżyciel zrezygnuje z pozwu.