w ,

Meksyk planuje wprowadzenie CBDC w ciągu następnych 3 lat

Dynamiczny rozwój kryptowalut w ciągu ostatnich lat doprowadził w znacznym stopniu do zwiększonego zainteresowania technologią blockchain przez start-upy, osoby prywatne, korporacje, a także rządy. Rządy wielu krajów i banki, aby być na bieżąco z postępem technologicznym współpracują nad tworzeniem tzw. CBDC (ang. central bank digital currency), czyli wersji walut cyfrowych, które mają być pod kontrolą banków centralnych.

Utworzenie takiego produktu byłoby kolejnym krokiem do eliminacji gotówki, a także umożliwiłoby śledzenie wszystkich transakcji wykonywanych za pomocą walut fiducjarnych przez obywateli danego kraju. Zapisy transakcyjne przechowywane byłyby na sieci blockchain, które jednak byłaby scentralizowana i pod kontrolą określonego organu mającego nad nim władzę.

CBDC w Meksyku

Gubernator banku centralnego Meksyku poinformował, że w ciągu trzech lat w jego kraju wprowadzone zostanie w pełni funkcjonalne CBDC. Do końca 2025 roku ma ono zostać wdrożone w taki sposób, aby obywatele mogli już z niego korzystać. Ma umożliwić to większą integrację finansową, jednocześnie rozszerzając inne opcje płatności. Byłoby to opóźnienie względem wcześniejszych planów z grudnia ubiegłego roku, wedle których planowali zakończenie prac na 2024 rok.

„Cyfrowa waluta ma na celu generowanie środków płatniczych mających na celu włączenie finansowe, rozszerzanie opcji szybkich, bezpiecznych, wydajnych i interoperacyjnych płatności w gospodarce oraz wdrażanie funkcjonalności uzupełniających (istniejących) środków płatniczych, takich jak mechanizmy automatyzacji, programowalność, i innowacyjność”.- twierdzi Victoria Rodriguez Ceja, gubernator Banku Meksyku

Aktualnie waluty fiducjarne, mimo że są regulowane to nie są bezpośrednio obsługiwane tylko przez bank centralny. Istnieją również inne banki, a także instytucje finansowe, które pośredniczą między bankiem centralnym a obywatelami. Mimo, że większość transakcji przeprowadzana jest w formie cyfrowej, to nie możemy traktować tych pieniędzy jako cyfrowe waluty, ponieważ banki komercyjne muszą odpowiednio operować pieniądzem fiducjarnym (w zależności od udzielanej usługi), a następnie zgłaszać to do banku centralnego.

Zalety CBDC

Plusem CDBC są koszta związane z wdrożeniem ich do obiegu. Nie będzie konieczności drukowania ich w formie papierowej, a także wyeliminowane zostaną koszta związane z zarządzaniem przez trzecie strony, które pośredniczą między instytucją bankową a obywatelem. Rozwiąże to także problemy jakie trafiają się aktualnie podczas prób fałszowania waluty. W krajach rozwiniętych nie jest to aż tak popularne zjawisko, ale np. w Indiach od kilku lat jest to ogromny problem, a podrobione banknoty masowo zalewają rynek.

CBDC pozwoli również na zwalczanie oszustw jakie mają miejsca w sektorach banków komercyjnych i zbyt dużej władzy, jaką one posiadają. Historycznie możemy zauważyć, że nie raz było to katalizatorem do kryzysów finansowych. Mogą jednak pojawiać się wtedy nadużycia wywołane działalnością banków centralnych, ponieważ będą miały one pełną kontrolę nad daną walutą.

Regulacje kryptowalut w Meksyku

Prezydent Meksyku – Manuel López Obrador oficjalnie wykluczył możliwość przyjęcia bitcoina oraz innych kryptowalut jako środka płatniczego w kraju. Mimo tego, tamtejsza władza stara się zapewnić odpowiednie regulacje dla walut cyfrowych i jak największą legalność.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

binance

Binance – największa giełda świata zamyka się na rosjan handlujących dużymi kwotami.

kurs bitcoina

Kurs bitcoina poniżej 39 tys. dolarów – czy będzie kontynuował dalsze spadki?