w

Salwador buduje bitcoinowe miasto – bitcoin city!

Na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz więcej Państw interesuje się kryptowalutami. Niektóre ze względu na chęć wprowadzenia odpowiednich regulacji – np. Stany Zjednocznone oraz niektóre kraje UE. Inne jak np. Chiny próbują z nimi walczyć, o czym świadczy wprowadzony w tym roku w niektórych prowincjach zakaz kopania walut cyfrowych, a także niedawna informacja o tym, że są one zbanowane pod kątem handlu i obracania nimi. Są również kraje, takie jak np. Salwador, które starają się wykorzystać i zaadoptować technologię blockchain jaka stoi za kryptowalutami, a w szczególności za bitcoinem.

Adopcja bitcoina w Salwadorze

Jakiś czas temu w Salwadorze przegłosowana została ustawa, która uznaje bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy na terenie całego kraju. Oznacza to, że został zwolniony z podatku od zysków kapitałowych, a także umożliwione zostaną za jego pomocą płatności na terenie całego kraju. Ponadto każdy obywatel Salwadoru otrzymał bitcoina o wartości 30 dolarów, a płatności odbywają się za pośrednictwem portfela, który obsługuje sieć błyskawiczną bitcoina, a więc proces transakcyjny trwa zaledwie kilka sekund.

Mimo iż dalej jest to dość słabo rozwinięty kraj wielu biznesmenów zastanawia się już, jak będą mogli wykorzystać te zmiany w prawie do prowadzenia swoich firm. Zmiana ta prawdopodobnie przyciągnie wiele nowych spółek technologicznych ze względu na szeroką adopcję bitcoina oraz niskie podatki.

Bitcoin City

Bitcoin jako pełnoprawny środek płatniczy obowiązuje tam od września. Na ostatnim posiedzeniu rządu prezydent Nayib Bukele przedstawił swoją wizję bitcoinowego miasta (ang. bitcoin city), które miałoby zostać sfinansowane z obligacji zabezpieczonych bitcoinem. Miasto to miałoby znajdować się we wschodnim rejonie kraju, który czerpałby energię geotermalną z wulkanu.

Szacuje się że koszt inwestycji ma wynosić ponad 70 miliardów dolarów, a pierwsze obligacje wyemitowane zostaną w 2022 roku, z bazowym oprocentowaniem 6,5%.  Miasto to ma mieć kompleksową infrastrukturę – obejmie ono obszary mieszkalne, obszary handlowe, usługi, muzea, miejsca do rozrywki, bary, restauracje, lotnisko, port czy kolej.


Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?

Największe zdecentralizowane sieci wykorzystujące blockchain – co warto wiedzieć?

Najnowsza aktualizacja sieci ethereum – jakie zmiany weszły w życie?

Shiba inu – rewolucja czy kolejny mem?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Czym są ETF'y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?

  Czym są ETF’y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?

  shiba inu

  Shiba inu – rewolucja czy kolejny mem?