w

Czym są ETF’y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?

ETF’y są to fundusze inwestycyjne, którego jednostki są przedmiotem obrotu na rynkach finansowych. Ich głównym zadaniem jest to, aby cenowo odwzorowywać z jak największą dokładnością posiadane aktywa oraz indeksy w jednostkach funduszu wypuszczonych do emisji. W USA ETF’y funkcjonują już od lat dziewięćdziesiątych, natomiast w Polsce na GPW pojawiły się całkiem niedawno, bo w 2010 roku.

Aktualnie istnieją setki takich funduszy, które mają ekspozycje na przeróżne rynki finansowe. Od obligacji poprzez surowce i metale szlachetne, aż do akcji większości spółek z całego świata.

ETF’y oparte na bitcoinie – czy mają szansę zainstnieć?

Większość tych funduszy działa tak, że jeśli oferują oni jednostki w których zawarte są pewne instrumenty finansowe, to są one zobligowane do realnego nabycia ich (chociaż nie jest to reguła). Są one także w pełni regulowane i zapewniają o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa (zwłaszcza dla klientów instytucjonalnych), niż w przypadku standardowych inwestycji, tym bardziej jeśli tyczyłoby się to kryptowalut. Dużą zaletą ETF’ów dla instytucji jest to, że są one w pełni regulowane, przez co proces lokowania kapitału przebiega o wiele szybciej, niż ma to miejsce w przypadku standardowego procesu kupna bitcoina.

Powstanie takiego funduszu opartego o bitcoina, gdzie będzie on musiał wejść w rzeczywiste posiadanie bitcoinów spowodowałoby napływ ogromnej ilości nowych inwestorów, którzy dotychczas ze względu na brak regulacji oraz ryzyko zdecentralizowanych sieci trzymali się poza tym rynkiem.

W ciągu ostatnich tygodni mogliśmy zauważyć, że kurs bitcoina zanotował bardzo dynamiczny wzrost (ponad 35%) i podąża w kierunku swojego ATH (ang. all time high), które oscyluje w okolicach 64 tys. dolarów. Jedną z przyczyn, która wywołała te wzrosty jest fakt, iż do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zaczęła wpływać ogromna ilość wniosków, od różnych podmiotów, które chciałyby utworzyć fundusz inwestycyjny oparty o bitcoina. Wiele osób spekuluje, że tym razem nie zostaną one odrzucone, a pozytywna informacja na ich temat będzie tym, co wywinduje cenę bitcoina na nowe szczyty i pozwoli mu na ustanowienie nowego ATH.

Ponadto wiele osób ściśle powiązanych z branżą finansową spekuluje

 


Zobacz też:

Najpopularniejsze tokeny NFT – skąd bierze się ich wartość?

Najnowsza aktualizacja sieci ethereum – jakie zmiany weszły w życie?

Bitcoin a bezpieczeństwo – o czym warto wiedzieć?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Najpopularniejsze tokeny NFT - skąd bierze się ich wartość?

  Najpopularniejsze tokeny NFT – skąd bierze się ich wartość?

  Salwador buduje bitcoinowe miasto - bitcoin city!

  Salwador buduje bitcoinowe miasto – bitcoin city!