w ,

Najpopularniejsze tokeny NFT – skąd bierze się ich wartość?

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie tokenami NFT. Jak już zapewne wiecie z poprzednich artykułów tokeny NFT (ang. non-fungible tokens) są to specjalnie utworzone za pomocą kryptografii, niewymienialne tokeny, umieszczone w sieci blockchain. Ich główną cechą jest unikalność i brak możliwości stworzenia repliki. Każdy token posiada swój własny hash, który jest niepowtarzalny i nawet, jeśli doszłoby do próby podrobienia go (wykorzystując identyczną grafikę) to będzie on różnił się pod względem kryptograficznym od swojego “oryginału”.

Najpopularniejsze tokeny NFT

Crypto-punki

Najpopularniejszą i jednocześnie najdroższą serią tokenów NFT są obecnie tzw. cryptopunki. Są to 24 – pikselowe awatary, których łącznie powstało tylko 10 tysięcy. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy oraz akcesoria. Projekt ten uruchomiony został w 2017 roku przez założycieli Larva Labcs inc. Można było otrzymać je wtedy za darmo, wystarczyło zgłosić się do jego twórców. Aktualnie sprzedawane są za setki tysięcy dolarów, a najtańsze z nich kosztują około 40 etherów za tokena!

Najbardziej unikatowy z nich wystawiony został w ostatnim czasie na aukcję za 60 tys. etherów, co odpowiada kwocie 171 milionów dolarów! Jako jedyny ze wszystkich ma on 7 unikalnych dla crypto-punków atrybutów i uznawany jest za najrzadszy w historii token NFT.

Crypto-kitties

Jedną z pierwszych i wciąż bardzo popularnych serii NFT są tzw. kryptokoty. Aplikacja w które zostały one stworzone nam na kolekcjonowanie (poprzez kupno i sprzedaż) i rozmnażanie unikalnych cyfrowych kotów, których kod zapisany jest kryptograficznie w sieci blockchain ethera. W ślad krypto-kotków poszło bardzo wiele innych projektów, jednak żaden z nich w tamtym czasie nie odniósł aż tak ogromnego sukcesu. Jest to również jeden z pierwszych DAppsów na wzór gry, ponieważ aplikacja ta umożliwiała rozmnażanie kotów i tworzenie ich kolejnych generacji.

Najpopularniejsze tokeny NFT - skąd bierze się ich wartość?

EtherRock

Jest to seria tokenów NFT, która uznawana jest za jedną z najbardziej specyficznych, pod kątem tego co prezentują w stosunku do ich wartości. Aktualnie najtańszy token z tej serii kosztuje ponad 200 tys. dolarów, a przedstawiają one… kamienie. Każdy w różnych odcieniach.

 

Ciężko jednoznacznie określić, jakie czynniki mają wpływ na tak ogromną wartość tych tokenów. Na pewno dużą rolę odgrywa ich popularność, a także społeczność, która zbudowała się dookoła nich. Ponadto, jeśli kryptowaluty takie jak Dogecoin, były w stanie osiągnąć kilka miliardów kapitalizacji a nie stoją za nimi solidne fundamenty, tylko fakt, że jest to znany mem to tym mniej dziwne powinny wydawać się wysokie wyceny NFT. Warto dodać, że bardzo niewiele z nich osiąga tak wielki sukces. Codziennie powstają ich tysiące, a bardzo niewiele przebija się do mainstreamu i osiąga jakąkolwiek wartość.

Dużą popularnością cieszą się również tokeny NFT tworzone przez celebrytów, tu jednak sytuacja jest dość prosta. Kupują je po prostu ich fani, którzy chcą wejść w posiadanie tokenów ze względu na emitenta.


Zobacz też:

Czym jest bitcoin i czym różni się od tradycyjnych walut?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Najnowsza aktualizacja sieci ethereum - jakie zmiany weszły w życie?

  Najnowsza aktualizacja sieci ethereum – jakie zmiany weszły w życie?

  Czym są ETF'y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?

  Czym są ETF’y i jaka jest szansa, że za ich pośrednictwem będzie można inwestować w bitcoina?