w ,

Czym jest gorący portfel (hot wallet) i jaką ma przewagę nad zimnym portfelem?

Istnieją dwa sposoby na przechowywanie kryptowalut – gorące portfele i zimne portfele. Te drugie sprawdzą się w przypadku osób, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie kryptowaluty. Wszystko ze względu na to, że zimny portfel nie jest podłączony do sieci. To rozwiązanie ma jednak dużą wadę – bieżący dostęp do tokenów jest znacznie utrudniony. Właśnie dlatego osoby, które chcą mieć swoje kryptowaluty „pod ręką” decydują się na gorący portfel.

Czym jest gorący portfel?

Aby móc przeprowadzać transakcje z udziałem bitcoina czy jakiejkolwiek innej kryptowaluty, użytkownik musi posiadać dwa klucze dostępu – klucz publiczny oraz klucz prywatny. Dzięki temu kryptowaluty pozostają odpowiednio zabezpieczone przed osobami trzecimi.

Jest jednak pewien zasadniczy problem – utrata klucza powoduje, że nie sposób już dostać się do swojej kryptowaluty. I mowa tu nie tylko o włamaniach czy kradzieży, ale równie dobrze o jego zgubieniu.

Właśnie dlatego użytkownicy dbają o zabezpieczenie swoich kluczy i przechowywanie ich w bezpiecznych miejscach. Mogą to robić przy wykorzystaniu portfeli – zimnych lub gorących. Te pierwsze zakładają możliwość uzyskania dostępu offline – zwykle więc klucze przechowuje się po prostu na dyskach USB. Gorące portfele to natomiast te podłączone do sieci.

W uproszczeniu można powiedzieć, że gorący portfel to forma cyfrowej pamięci masowej. Można uzyskać do niej dostęp przy pomocy komputera czy telefonu. Dodatkowym warunkiem jest wspomniany dostęp do sieci.

Gorący portfel a bezpieczeństwo kryptowaluty

Podstawowym wymogiem gorącego portfela jest jednak dostęp do internetu. Jak łatwo się więc domyślić, oznacza to też większe ryzyko włamania czy ataku hakera. W porównaniu do portfeli zimnych, które funkcjonują offline, bezpieczeństwo jest więc na niższym poziomie.

I tu nasuwa się pytanie: czemu w takim razie ktokolwiek korzysta z gorącego portfela? Odpowiedź jest prosta – bo jest to znacznie wygodniejsze. Dostęp do kryptowaluty przy wykorzystaniu zimnego portfela pozostaje utrudniony. Tymczasem dzięki wykorzystaniu gorących portfeli użytkownik może przeprowadzać transakcje szybciej, wygodnie i w większej liczbie. Poza tym w przeciwieństwie do zimnych portfeli te gorące zwykle są bezpłatne.

Dwa rodzaje gorących portfeli

Gorące portfele można podzielić na dwie kategorie: aplikacje i portfele webowe.

Te pierwsze to nic innego jak aplikacje mobilne na smartfony. Ich działanie można porównać do aplikacji mobilnej dowolnego banku. Z ich pomocą można bowiem łatwo sprawdzić stan swojego portfela, a także przelać środki innemu użytkownikowi. Aby założyć tego rodzaju gorący portfel, wystarczy zainstalować na telefonie specjalną aplikację.

Drugi rodzaj gorących portfeli to portfele webowe. Ich sposób działania wprawdzie też podobny jest do aplikacji. Różnica polega jednak na tym, że obsługuje się je w przeglądarce komputera, a nie na smartfonie. Do uzyskania dostępu potrzebny jest adres e-mail i hasło dostępu.

Jak bezpiecznie korzystać z gorącego portfela?

Gorące portfele umożliwiają przeprowadzanie transakcji z dowolnego miejsca i przy pomocy niemal każdego urządzenia. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, z którego nie warto rezygnować.

Z drugiej strony nie ma się co dziwić, że większość osób obawia się o bezpieczeństwo swoich środków. Choć system zabezpieczeń wciąż jest aktualizowany, to nie można wykluczyć ataków hakerskich i sytuacji, gdy osoba trzecia uzyska dostęp do klucza.

Trzeba więc umiejętnie korzystać z gorącego portfela. Zwykle podmioty dysponujące dużą liczbą tokenów większość z nich przechowują na zimnym portfelu, a część „na bieżące wydatki” trzymają właśnie w portfelu gorącym. W ten sposób mogą jednocześnie dbać o bezpieczeństwo i korzystać z maksymalnej wygody przy przeprowadzaniu transakcji.  I właśnie taką strategię najlepiej stosować, by wykorzystać potencjał gorącego portfela bez nadmiernego ryzyka utraty większości aktywów.

Originally posted 2021-10-05 18:09:59.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

weryfikacja KYC

Poznaj Swojego Klienta, czyli weryfikacja KYC – na czym polega i gdzie się ją stosuje?

anti-money laundering

Czym jest AML i kto ma obowiązek ją posiadać procedurę AML?