w

Kosztowny błąd deweloperów – stablecoin Cashio w sieci Solana zhakowany

Stablecoiny są to waluty cyfrowe, które z założenia mają nie podlegać wahaniom kursu lub ich zmienność cenowa powinna być minimalna. Stabilne kryptowaluty jako zasób cyfrowy odpowiadają w znacznej większości przypadków dolarowi w stosunku 1:1. Emitent musi zapewnić pokrycie swojej waluty cyfrowej w walucie fiducjarnej lub innym aktywie o określonej wartości (np. złoto, srebro) oraz przechodzić regularne audyty. Jednym z takich stablecoinów, który powstał na sieci solana był Cashio, wykorzystujący zdecentralizowaną aplikację – CashioApp.

Atak hakerski na kryptowalutę Cashio

W ostatnich dniach doszło do ataku hakerskiego na ten projekt, a wartość stablecoina spadła do zera, ze względu na fakt, iż hakerzy wykorzystali lukę w kodzie, która pozwoliła im na wydrukowanie nieskończonej ilości monet, które przestały mieć możliwość pokrycia jakimkolwiek innym aktywie.

Kosztowny błąd deweloperów - stablecoin Cashio w sieci Solana zhakowany

Hakerzy użyli fałszywych kont, które posiadały uprawnienia do tzw. mintowania, czyli bicia czy po prostu tworzenia nowych monet. W ten sposób udało im się wyprowadzić całą płynność z protokołu, i środki o sumarycznej wartości ponad 50 milionów dolarów.

Kosztowny błąd deweloperów - stablecoin Cashio w sieci Solana zhakowany

W normalnym trybie, jeśli użytkownik chciał wybić stablecoina CashioDollar (CASH), musiał on posiadać odpowiednie zabezpieczenie, które było zamrażane w protokole na pokrycie nowo wybitych monet. Zanim nastąpi wymiana dochodzi do odpowiedniej walidacji takich transakcji, która przebiega w kilku etapach. Hakerom udało się wygenerować sztuczne konta, na każdym z etapów tej walidacji, które dawały poprawny sygnał, pozwalający niejako oszukać kontrakt, który następnie generował kryptowalutę CASH. Nie miała ona zabezpieczenia w zamrożonych środkach, co pozwalało wygenerować nieskończoną ilość tej kryptowaluty i wyciągnięcie całkowicie płynności z protokołu.

caship app2


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Rynek NFT, czym jest i jaka czeka go przyszłość?
  4. Memowe kryptowaluty – chwilowy spadek zainteresowania czy odejście w zapomnienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kurs bitcoina

Kurs bitcoina kontynuuje dalszy wzrost. Czy w najbliższym czasie przebije poziom 45 tys. dolarów?

kurs bitcoina

Kurs bitcoina zbliża się do 48 tys. dolarów i utrzymuje trend wzrostowy