w

Sieć blockchain BNB zhakowana na ponad 500 milionów dolarów

Sieć blockchain BNB, zwana również Binance Smart Chainem (BSC) istnieje stosunkowo niedługo (od listopada 2020 roku) i stanowi konkurencję dla sieci ethereum.

Główną zaletą która pozwala jej na konkurowanie jest dużo większa przepustowość sieci i znacznie niższe opłaty (czasami nawet rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset dolarów). Udogodnienia te są jednak możliwe kosztem zmniejszonej decentralizacji, ponieważ sieć ma tylko 26 aktywnych walidatorów.

Atak hakerski w sieci blockchain BNB

Ofiarą ataku hakerskiego był most w sieci blockchain BNB, który pozwalał na transfer środków z natywnego łańcucha BNB (BEP-2) na sieć Binance Smart Chain (BSC). Tokeny w sieci BSC mają możliwość wchodzenia w interakcje z inteligentnymi kontraktami oraz możliwy jest handel nimi na zdecentralizowanych giełdach (jak np. popularny PancakeSwap).

Wykorzystano lukę w zabezpieczniu mostu, co pozwoliło na kradzież 2 milionów tokenów Binance Coina na sieci blockchain BNB (o łącznej wartości ponad 500 milionów dolarów). Jednak dzięki szybkiej reakcji walidatorów, którzy tymczasowo wstrzymali działanie sieci udało się odzyskać większość środków. Tzw. „rollback” czyli cofanie transakcji w sieci blockchain oraz wstrzymywanie jej działania jest rozbieżne z ideą zdecentralizowanych sieci, nad którymi nie ma kontroli żadna z jednostek. Z drugiej strony jest to jasny sygnał na przyszłość dla hakerów, że nawet po znalezieniu błędu, lepiej jest go zgłosić i zostać odpowiednio nagrodzonym, niż zgarnąć nielegalnie te środki dla siebie.

Po ataku wprowadzone zostanie wiele poprawek, a także dokładna analiza wydarzeń z ostatniego dnia, co pozwoli zapobiec im w przyszłości.


Nie wiadomo jeszcze, kto stał za tym atakiem, ale to już kolejny atak tego typu w ostatnim czasie. Całkiem niedawno mogliśmy przeczytać o zhakowanym moście Harmony One, w którym również skradziono setki milionów dolarów.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rezerwy górników

Bitcoinowe rezerwy górników są najmniejsze od lat

mcdonald

W Szwajcarskim mieście Lugano McDonald akceptuje płatności w kryptowalutach