w

Dom za bitcoiny – historyczna transakcja w Portugalii

dom za bitcoiny
dom za bitcoiny

Jedno z mieszkań w Portugalii zmieniło w ostatnim czasie właściciela i była to pierwsza transakcja, w której wykorzystany został bitcoin jako środek płatności. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które obowiązuje tam od niedawna dom sprzedany został za trzy bitcoiny, bez przeliczania ich wartości na euro. Obowiązują w Portugalii nowe przepisy, które pozwalają na transakcje bezpośrednio z wykorzystaniem walut cyfrowych, co umożliwiło wycenę domu w bitcoinach.

Kupujący zapłacił bitcoinem za trzypokojowy dom w Bradze (miejscowość w Portugalii), bez konieczności wymiany środków na walutę fiducjarną, bezpośrednio na portfel sprzedającego. Po aktualnym kursie wartość ta opiewa na kwotę około 102 tys. euro, a w momencie zakupu było to około 110 tys. euro. Przeniesienie własności miało miejsce 5 maja.

Dom za bitcoiny

Zakupu dokonano z pomocą agencji nieruchomości Zome, kancelarii prawnej Antas da Cunha Ecija oraz partnerów ze szwajcarskiej Crypto Valley. Uczestniczył w niej również przewodniczący portugalskiej izby notarialnej. Kupowanie nieruchomości bezpośrednio za kryptowalutę jest teraz możliwe w Portugalii dzięki nowemu przepisowi przyjętemu niedawno przez Izbę Notariuszy, czyli organ regulujący działalność notarialną wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Wcześniej, zanim wdrożono te przepisy kryptowaluty musiały zostać przeliczone na euro przed dokonaniem płatności na rzecz sprzedawcy. Teraz sprzedaż w której wymieniany jest dom za bitcoiny może być w 100% operacją kryptograficzną, w której cyfrowe pieniądze są wymieniane na prawa do nieruchomości. W celu przeprowadzenia takiej sprzedaży należy przestrzegać pewnych procedur, aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przed przeniesieniem kryptowalut należy wskazać źródło funduszy fiducjarnych i konto bankowe, za pomocą którego zakupiono aktywa cyfrowe oraz przedstawić adres publiczny portfela kryptograficznego.

Wiadomość o kryptowalutowej transakcji,w której sprzedany został dom za bitcoiny pojawiła się po niedawnym raporcie Banku Hiszpanii. Ujawnił on, że udział Portugalii w wolumenie transakcji kryptograficznych w strefie euro przekracza wagę produktu krajowego brutto (PKB).

Portugalia stała się centrum innowacji technologicznych, domem dla cyfrowych nomadów, a ostatnio dla uchodźców z ukraińskiego sektora kryptowalut. Zyski ze sprzedaży bitcoinów i tym podobnych nie podlegają w kraju opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


  1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
  2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
  3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
  4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Co myślisz?

Napisane przez Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

kurs bitcoina

Kurs bitcoina notuje kolejną koretkę poniżej 36 tys. dolarów, czy to koniec dalszych wzrostów?

kurs bitcoina

Kurs bitcoina poniżej 34 tys. dolarów – kapitulacja na rynku kryptowalut?