w

Dom za bitcoiny – historyczna transakcja w Portugalii

Jedno z mieszkań w Portugalii zmieniło w ostatnim czasie właściciela i była to pierwsza transakcja, w której wykorzystany został bitcoin jako środek płatności. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które obowiązuje tam od niedawna dom sprzedany został za trzy bitcoiny, bez przeliczania ich wartości na euro. Obowiązują w Portugalii nowe przepisy, które pozwalają na transakcje bezpośrednio z wykorzystaniem walut cyfrowych, co umożliwiło wycenę domu w bitcoinach.

Kupujący zapłacił bitcoinem za trzypokojowy dom w Bradze (miejscowość w Portugalii), bez konieczności wymiany środków na walutę fiducjarną, bezpośrednio na portfel sprzedającego. Po aktualnym kursie wartość ta opiewa na kwotę około 102 tys. euro, a w momencie zakupu było to około 110 tys. euro. Przeniesienie własności miało miejsce 5 maja.

Dom za bitcoiny

Zakupu dokonano z pomocą agencji nieruchomości Zome, kancelarii prawnej Antas da Cunha Ecija oraz partnerów ze szwajcarskiej Crypto Valley. Uczestniczył w niej również przewodniczący portugalskiej izby notarialnej. Kupowanie nieruchomości bezpośrednio za kryptowalutę jest teraz możliwe w Portugalii dzięki nowemu przepisowi przyjętemu niedawno przez Izbę Notariuszy, czyli organ regulujący działalność notarialną wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Wcześniej, zanim wdrożono te przepisy kryptowaluty musiały zostać przeliczone na euro przed dokonaniem płatności na rzecz sprzedawcy. Teraz sprzedaż w której wymieniany jest dom za bitcoiny może być w 100% operacją kryptograficzną, w której cyfrowe pieniądze są wymieniane na prawa do nieruchomości. W celu przeprowadzenia takiej sprzedaży należy przestrzegać pewnych procedur, aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przed przeniesieniem kryptowalut należy wskazać źródło funduszy fiducjarnych i konto bankowe, za pomocą którego zakupiono aktywa cyfrowe oraz przedstawić adres publiczny portfela kryptograficznego.

Wiadomość o kryptowalutowej transakcji,w której sprzedany został dom za bitcoiny pojawiła się po niedawnym raporcie Banku Hiszpanii. Ujawnił on, że udział Portugalii w wolumenie transakcji kryptograficznych w strefie euro przekracza wagę produktu krajowego brutto (PKB).

Portugalia stała się centrum innowacji technologicznych, domem dla cyfrowych nomadów, a ostatnio dla uchodźców z ukraińskiego sektora kryptowalut. Zyski ze sprzedaży bitcoinów i tym podobnych nie podlegają w kraju opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


 1. Najpopularniejsze oszustwa kryptowalutowe – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?
 2. Dlaczego warto korzystać z platformy portfelbitcoin.pl?
 3. Elon Musk planuje kupno Twittera za 43 miliardy dolarów!
 4. Dogecoin środkiem płatniczym na Twitterze?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  kurs bitcoina

  Kurs bitcoina notuje kolejną koretkę poniżej 36 tys. dolarów, czy to koniec dalszych wzrostów?

  kurs bitcoina

  Kurs bitcoina poniżej 34 tys. dolarów – kapitulacja na rynku kryptowalut?